Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

Ocieplanie poddasza w domach jednorodzinnych


Polska

2014-08-11

Ocieplenie poddasza ma zapewnić ciepło wewnątrz domu oraz brak wilgoci z zewnątrz. Tylko prawidłowe jego zaprojektowanie oraz wykonanie może nam zapewnić komfortowe i bezawaryjne użytkowanie. Już wybierając projekty domów należy zapytać architekta jakie rozwiązania ocieplenia poddasza zostały zastosowane w konkretnym planie.

 

Sam sposób układania ocieplenia na poddaszu zależy przede wszystkim od tego, czy do wstępnego krycia zastosowano folię wysokoparoprzepuszczalną, czyli membranę, czy też papę na deskowaniu lub też folię niskoparoprzepuszczalną, która jest stosowana zazwyczaj na poddaszach nieużytkowych.

 

Najważniejsza jest odpowiedź na pytanie, czym ocieplać oraz jaka powinna być grubość izolacji. Do ocieplenia poddaszy stosuje się wełnę mineralną, ponieważ wełna ma idealną izolacyjność cieplną, dużą zdolność do przepuszczania pary, jest lekka oraz co najważniejsze, jest niepalna.

 

Idealna grubość ocieplenia to 30-40 cm. Wełnę należy układać w dwóch warstwach, ponieważ jest za gruba, aby ułożyć z niej jedną warstwę, która zmieściłaby się między krokwiami. Zatem pierwszą warstwę układa się właśnie między krokwiami. Jej grubość zależna jest od wysokości krokwi, zazwyczaj jest to 18-20 cm. Ważne jest również, czy izolacja ma dotykać do warstwy wstępnego pokrycia, czy trzeba zostawić szczelinę wentylacyjną. Bardzo ważne jest prawidłowe przycięcie wełny. Kawałki, które zostały docięte muszą być o 1,5-2 cm szersze niż odległość między krokwiami. Pozostawiona przerwa okaże się pomocna, kiedy wełna rozpręży się. Dzięki temu nie obsunie się pod własnym ciężarem. Koniecznie należy przypilnować, aby wełna nie wypychała folii wstępnego krycia na zewnątrz.

 

Drugą warstwę układa się poniżej krokwi, prostopadle do nich, między profilami systemów suchej zabudowy. Maksymalna grubość izolacji w tym miejscu zależna jest od długości wieszaków mocujących ruszt. Zazwyczaj jest to 14 cm.

 

Poniżej termoizolacji układana jest folia paroizolacyjna. Jej zadaniem jest ograniczenie przepływu pary wodnej, która to napływa z wnętrza budynku. Jej zadaniem jest również ochrona wełny mineralnej przed zawilgoceniem. Paraizolację najczęściej robi się z folii polietylenowej. Najważniejsza jest dokładna szczelność wykonana, zwłaszcza na połączeniach. Nowoczesne typy paraizolacji już nie blokują całkowicie przepływu pary wodnej. One regulują jej przepływ.

 

Rodzaj paraizolacji musi być dobrany do ułożonej na dachu folii wstępnego krycia. Im większa jest jej paroprzepuszczalność, tym samym mniej szczelna może być paroizolacja. Wykonanie izolacji z paroizolacją jest wskazane, ponieważ jej brak może prowadzić do skraplania się pary wodnej pod folią i zawilgocenia wełny mineralnej. Można z niej zrezygnować w określonych warunkach. Po pierwsze, gdy pod dachem znajdują się pokoje a nie łazienka, czy też pralnia, czyli pomieszczenia, w których zbiera się wilgoć. Po drugie, gdy wstępne krycie wykonane jest z membrany o wysokiej paroprzepuszczalności oraz gdy w domu zastosowano system wentylacji mechanicznej.

 

Do zabudowy poddasza dobrze jest zastosować płyty gipsowo-kartonowe i to takie, które maja zwiększoną odporność na działanie ognia. Koszt ich jest większy, ale za to zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców. Dodatkowo są one dokładniej wykonane, co zmniejsza ryzyko pękania na stykach. Płyty umieszcza się w taki sposób, by ich krawędzie były przesunięte względem siebie co najmniej o 40 cm. W miejscach, gdzie płyty obudowy dochodzą do ścian szczytowych i działowych a nie zostały użyte płyty o czterostronnie sfazowanych krawędziach, dobrze jest jednak sfazować krawędzie i kolejno, tuż przed malowaniem, sam styk wypełnić akrylem. Takie wypełnienie akrylem zapobiegnie pękaniu styków płyt na skutek odkształceń dachu. Ważną sprawą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest fakt, aby wkręty nie przecinały wierzchniej warstwy kartonu, prowadzi to bowiem do osłabienia płyt gipsowo- kartonowych.

 

Istnieje sposób na zwiększenie przyczepności masy szpachlowej. Cięte krawędzie płyt należy zwilżyć wodą lub też zagruntować. Dopiero wówczas bruzdę wypełnia się masą, wtapiając przy tym taśmę zbrojącą. Masa szpachlowa służy także do wypełniania wszelkich ubytków w płycie.  

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »