Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Łatwiejszy dostęp do ksiąg wieczystych – także dla komorników


Polska

2014-07-18

Centralna Baza Ksiąg Wieczystych stale się rozwija. 10 lat zajęło wprowadzenie do niej prawie wszystkich dokumentów nieruchomości. Od 4 lat można już przeglądać księgi wieczyste bez odwiedzania urzędów, a od lipca można również elektronicznie złożyć wniosek o odpis. Zmiany dotyczą też sposobu wyszukiwania dłużników przez uprawnione jednostki.

 

Sprawdzenie ksiąg wieczystych to jeden z najważniejszych elementów zakupu nieruchomości. W tym dokumencie znajdują się wszystkie informacje o stanie prawnym i finansowym mieszkania. Osoby, które kupują na rynku pierwotnym w księgach wieczystych sprawdzą, czy inwestor jest faktycznym właścicielem gruntu i czy działka nie jest obciążona hipotecznie. W przypadku zakupu na rynku wtórnym z ksiąg wieczystych kupujący dowie się o długach właściciela a także o wpisaniu hipoteki przymusowej. To najważniejszy dokument dla wszystkich związanych z branża nieruchomości, dlatego tak ważny jest ułatwiony dostęp do niego.Od początku lipca korzystanie z ksiąg wieczystych jest jeszcze bardziej przystępne. Do tej pory można było tylko przeglądać księgi wieczyste, a dzięki nowelizacji ustawy i zmianom w systemie, każdy może złożyć wniosek o odpis z KW lub wydanie zaświadczenia.

 

Ważne: dokument elektroniczny ma taką samą moc prawną jak papierowy.

 

Ile kosztuje odpis z księgi wieczystej?

Korzystanie z elektronicznej bazy ksiąg wieczystych jest darmowe, natomiast za wydanie dokumentów pobierane są opłaty. Odpis zwykły to koszt 20 zł, zupełny 50 – przy samodzielnym druku. Jeśli odbiór ma odbyć się korespondencyjnie wtedy cena rośnie (w tych dwóch przypadkach o 10 zł). Wyciąg jednego działu ksiąg kosztuje 5 zł i tyle samo dodatkowo każdy następny.

 

Łatwiejsza egzekucja

Ważną zmianą jest nowy sposób wyszukiwania ksiąg wieczystych przez ZUS, urzędy skarbowe i inne uprawnione instytucje. Od teraz mogą łatwiej dotrzeć do dłużników nawet bez znajomości numeru ksiąg wieczystych: wystarczy adres i inne dane kontaktowe. W ten sposób proces egzekucji będzie dużo łatwiejszy.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź długi sprzedającego

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego kupujący musi upewnić się, że jego cel jest wolny od długów i nie toczy się nad nim postępowanie egzekucyjne. Sprawdzenie ...

Czytaj dalej »