Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

Inwestycje w nieruchomości na wynajem i zerowy podatek?


Polska

2014-06-14

Inwestując w nieruchomości, zwykle zwraca się uwaga na szybki zysk uwarunkowany sytuacją na rynku. Wybór właściwej metody lokaty kapitału to oprócz tego analiza sposobu rozliczania się z fiskusem. Dobry plan inwestycyjny może pozwolić na obniżemoe podatku nawet do zera –pomaga w tym amortyzacja. Lion’s Bank wskazuje korzystne rozwiązania dla inwestorów.

 

Zobowiązania podatkowe wpływają na jakość inwestycji i decyzję o wyborze najkorzystniejszej metody pomnażania kapitału. Gracze giełdowi oddają urzędowi skarbowemu największą część zysku. Lion’s Bank oblicza, że w przypadku 100 tys. zł zainwestowanych w papiery wartościowe w ciągu roku (maj 2013 – maj 2014) podatek od przychodu wyniósł 19%, czyli 1579,33 zł od kwoty 8,9 tys. zł. W przypadku lokaty w mieszkanie na wynajem możliwość wyboru sposobu rozliczenia stawia inwestora w korzystnej sytuacji.

 

Wybór sposobu rozliczania

Najczęściej wybierany jest ryczałt, czyli 8,5% od przychodów, ale inwestor może zdecydować się na rozliczenie na zasadach ogólnych – 18% lub 32% w zależności od dochodów – i podatek liniowy w wysokości 19%. – Niższa stawka naliczana jest od przychodu, a więc po prostu od kwoty czynszu otrzymywanego przez właściciela. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych lub z wykorzystaniem stawki liniowej podstawą do obliczenia podatku jest nie przychód, ale dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania – wyjaśnia Bartosz Turek z Lion’s Bank. Tymi kosztami mogą być odsetki kredytu, podatek od nieruchomości a także prowizja pośrednika i amortyzacja.

 

Podatek 0 zł

To właśnie odpisy amortyzacyjne przynoszą największe korzyści inwestorom i stanowią ważne elementy lokaty w nieruchomość na wynajem – nie wymagają nakładów finansowych, potwierdzają jedynie zużycie mieszkania. Dzięki temu wynajmujący mogą wliczyć rocznie w koszty 1,5% wartości lokalu (w grę wchodzi nawet 10%). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu pozwala na odliczenie 2,5%. Amortyzacja pomniejsza stawkę opodatkowania – nawet o kilka procent, ale może wydarzyć się tak, że inwestor w ogóle nie zapłaci podatku. W takiej sytuacji okazuje się, że rozliczanie w oparciu o zasady ogólne jest korzystniejszym rozwiązaniem niż przyjęcie ryczałtu od ewidencjonowanych przychodów.

 

Lion’s Bank oblicza, że inwestor, który rocznie zyska 6,57 tys. zł i rozlicza się w oparciu o 18% podatek dochodowy, dzięki amortyzacji zmniejsza podstawę opodatkowania o 2,5% zł, w efekcie płaci tylko 11,2% fiskusowi. Okazuje się więc, że istotną cechą charakterystyczną inwestycji w lokal na wynajem jest możliwość decyzji o wysokości zobowiązań finansowych, co ma przełożenie na bilans roczny.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

649 000 PLN

Bielsko-Biała

120.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Wynajem nieruchomości przez osoby fizyczne

  Podatnicy rozliczający najem muszą dokonać wyboru formy rozliczenia przychodów z tego źródła. O dostępnych alternatywach, w rozmowie z dziennikarzem PolishProperty.eu, ...

Czytaj dalej »