Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Inwestycje w nieruchomości na wynajem i zerowy podatek?


Polska

2014-06-14

Inwestując w nieruchomości, zwykle zwraca się uwaga na szybki zysk uwarunkowany sytuacją na rynku. Wybór właściwej metody lokaty kapitału to oprócz tego analiza sposobu rozliczania się z fiskusem. Dobry plan inwestycyjny może pozwolić na obniżemoe podatku nawet do zera –pomaga w tym amortyzacja. Lion’s Bank wskazuje korzystne rozwiązania dla inwestorów.

 

Zobowiązania podatkowe wpływają na jakość inwestycji i decyzję o wyborze najkorzystniejszej metody pomnażania kapitału. Gracze giełdowi oddają urzędowi skarbowemu największą część zysku. Lion’s Bank oblicza, że w przypadku 100 tys. zł zainwestowanych w papiery wartościowe w ciągu roku (maj 2013 – maj 2014) podatek od przychodu wyniósł 19%, czyli 1579,33 zł od kwoty 8,9 tys. zł. W przypadku lokaty w mieszkanie na wynajem możliwość wyboru sposobu rozliczenia stawia inwestora w korzystnej sytuacji.

 

Wybór sposobu rozliczania

Najczęściej wybierany jest ryczałt, czyli 8,5% od przychodów, ale inwestor może zdecydować się na rozliczenie na zasadach ogólnych – 18% lub 32% w zależności od dochodów – i podatek liniowy w wysokości 19%. – Niższa stawka naliczana jest od przychodu, a więc po prostu od kwoty czynszu otrzymywanego przez właściciela. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych lub z wykorzystaniem stawki liniowej podstawą do obliczenia podatku jest nie przychód, ale dochód, a więc przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania – wyjaśnia Bartosz Turek z Lion’s Bank. Tymi kosztami mogą być odsetki kredytu, podatek od nieruchomości a także prowizja pośrednika i amortyzacja.

 

Podatek 0 zł

To właśnie odpisy amortyzacyjne przynoszą największe korzyści inwestorom i stanowią ważne elementy lokaty w nieruchomość na wynajem – nie wymagają nakładów finansowych, potwierdzają jedynie zużycie mieszkania. Dzięki temu wynajmujący mogą wliczyć rocznie w koszty 1,5% wartości lokalu (w grę wchodzi nawet 10%). Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu pozwala na odliczenie 2,5%. Amortyzacja pomniejsza stawkę opodatkowania – nawet o kilka procent, ale może wydarzyć się tak, że inwestor w ogóle nie zapłaci podatku. W takiej sytuacji okazuje się, że rozliczanie w oparciu o zasady ogólne jest korzystniejszym rozwiązaniem niż przyjęcie ryczałtu od ewidencjonowanych przychodów.

 

Lion’s Bank oblicza, że inwestor, który rocznie zyska 6,57 tys. zł i rozlicza się w oparciu o 18% podatek dochodowy, dzięki amortyzacji zmniejsza podstawę opodatkowania o 2,5% zł, w efekcie płaci tylko 11,2% fiskusowi. Okazuje się więc, że istotną cechą charakterystyczną inwestycji w lokal na wynajem jest możliwość decyzji o wysokości zobowiązań finansowych, co ma przełożenie na bilans roczny.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Wynajem nieruchomości przez osoby fizyczne

  Podatnicy rozliczający najem muszą dokonać wyboru formy rozliczenia przychodów z tego źródła. O dostępnych alternatywach, w rozmowie z dziennikarzem PolishProperty.eu, ...

Czytaj dalej »