Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Wyższa zdolność kredytowa, mniejsze zainteresowanie MDM


Polska

2014-05-14

Banki stopniowo podnoszą marżę, ale coraz więcej Polaków decyduje, że stać ich na kredyt.  W kwietniu wpłynęło mniej wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Jak wygląda pierwszy kwartał 2014 r. na rynku kredytowym?

 

 

Mieszkanie dla młodych jest jednym z ważniejszych czynników, które wpływają na rozwój rynku kredytowego. Stopniowo zainteresowanie rządowymi dopłatami się stabilizuje. Pierwszy kwartał 2014 r. pokazał prawdziwą popularność kolejnego rządowego programu. Głównie dlatego, że w tym czasie na zakup mieszkania decydowali się ci, którzy planowali go od dawna, a opóźnienie decyzji wiązało się właśnie z oczekiwaniem na start MDM. Na ten rok wykorzystano już 109 mln zł założonego budżetu.

 

Home Broker podaje, że większość wniosków złożono na zakup lokali, które mają zostać oddane do użytku w 2014 roku. Największa popularność MDM widoczna jest w województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim. Ze względu na rozmiary stołecznego rynku nieruchomości, najwięcej wniosków o kredyt na preferencyjnych warunkach złożono właśnie w Warszawie – aż 622, co oznacza 17 mln zł dopłat.

 

Rosną zarobki, rośnie zdolność kredytowa

Chociaż kredyty drożeją, klienci banków się nie zniechęcają. Wysokość stóp procentowych utrzymuje stały poziom, za to rosną marże, ale również zdolność kredytowa Polaków, więc można liczyć na większą kwotę pożyczki.

 

– Od wielu miesięcy zdolność kredytowa, zarówno modelowej rodziny, jak i osoby samotnej, pozostaje w kolejnych okresach na zbliżonym poziomie. Relatywnie duży wzrost zdolności kredytowej w tym miesiącu, wynika ze wzrostu przeciętnego wynagrodzenia uwzględnianego w analizie. Oprocentowanie kredytów, także decydujące o poziomie dostępnych kwot, praktycznie się nie zmieniło i nie miało wpływu na ostatnie zmiany – tłumaczy główny analityk Domu Kredytowego Notus, Michał Krajkowski.

 

Na zwiększenie zdolności kredytowej ma wpływ wydłużenie okresu kredytowania, co z kolei oznacza wyższe odsetki. Jednak wydłużenie czasu spłaty o 5 lat pozwala zmniejszyć ratę miesięczną. Z danych DK Notus wynika, że kredyt na 300 tys., przy oprocentowaniu 4,7% na 25 lat to rata 1702 zł, a po wydłużeniu na 30 spada do 1556 zł.

 

Bogatsze społeczeństwo?

Przeciętna rodzina przeznacza na kredyt hipoteczny około 30% miesięcznych dochodów, a to oznacza poprawę sytuacji w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 roku. Dla KNF maksymalna część budżetu przeznaczanego na kredyt to 40% dochodów, więc obecna sytuacja rysuje się nad wyraz korzystnie. Te dane wynikają z Indeksu Obciążenia Hipotecznego przygotowanego przed DK Notus.  IOH opiera się na średnim wynagrodzeniu, cenie nieruchomości i oprocentowaniu kredytu. Na poprawę statystyk niewątpliwie wpływ ma Rekomendacja S bardziej niż podniesienie sytuacji materialnej Polaków.  Bank może pożyczyć mniej, w związku z tym kredyt jest relatywnie tańszy, maleje rata i tym samym IOH.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Kredyt hipoteczny – ujawniamy 5 głównych powodów odrzucenia wniosku

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego bank analizuje historię kredytową klienta. Bada szczegółowo zdolność kredytową i ma prawo odmówić udzielenia zobowiązania. ...

Czytaj dalej »