Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

W Warszawie wyższe limity MdM od 1 kwietnia


Polska

2014-03-30

Wysokość limitów MdM zmienia się co kwartał. Od 1 kwietnia w Warszawie wzrasta maksymalna kwota, która umożliwia kredyt z rządową dopłatą. Czy to coś zmienia? Gdzie w stolicy szukać tańszego mieszkania?

 

Od kwietnia prawie w całej Polsce zmienią się limity cen mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych. Wojewodowie raz na kwartał ogłaszają zmiany maksymalnych kwot za metr kwadratowy dla lokali z dopłatą. W województwie pomorskim jednak, aktualizacja limitów odbywa się co pół roku. Warszawa już przedstawiła swoją listę zmian.

 

Wzrost limitów w stolicy o…

Home Broker podaje nowe limity cen w oparciu o komunikat wojewody mazowieckiego. Od 1 kwietnia limit MdM dla stolicy wzrośnie do 6126,90 zł, czyli o 262 zł. W związku z tym wzrastają też kwoty dopłat. Rodzina z dzieckiem może liczyć na maksymalną pomoc w wysokości 41,8 tys. zł (o 1,8 tys. zł więcej). W gminach zmiany są mniejsze, bo limit wzrasta tylko 53 zł, a w pozostałych obszarach województwa o 44 zł. Teraz jeszcze pytanie: czy to wpłynie na ceny mieszkań z rynku pierwotnego?

 

Wzrost limitów a wzrost szans na dopłatę

Nowe limity cen niewiele zmienią – ceny mieszkań w stolicy ciągle je przewyższają. Według danych Home Broker średnia cena za m kw. w Warszawie to 7,3 tys. złotych, więc poszukiwanie mieszkania z dopłatą nie jest łatwym procesem. Są jednak lokalizacje, w których zainteresowani Mieszkaniem dla młodych mogą kupić tańsze lokum.

 

Białołęka ma najsilniejszy związek z państwowym programem ze względu na niskie ceny. Od kilku lat młode rodziny wybierają mieszkania właśnie tutaj, a deweloperzy ciągle rozpoczynają nowe inwestycje, więc popularność tej części miasta nie spadnie.

 

Oprócz tego tańszych mieszkań warto szukać również na Woli, Bemowie, Pradze Południe i Ursusie oraz w bardziej odległych częściach Ursynowa. Home Broker informuje również, że na Bemowie mogą pojawić się inwestycje dla zainteresowanych rządowymi dopłatami. Deweloperzy w okolicach ul. Lazurowej i Batalionów Chłopskich kupili tańsze działki, więc można się spodziewać, że przedstawią klientom korzystną ofertę.

 

Tanie mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji?

Home Broker wskazuje, gdzie szukać lokali mieszczących się w limitach. Znalezienie mieszkania w MdM w ciekawej okolicy, bez konieczności wyprowadzki na obrzeża, jest możliwe, ale wymaga cierpliwości i ustępstw. Tańsze mieszkanie może niestety po prostu oznaczać gorsze. Miejsce może być problemem, czyli blisko centrum, ale bezpośrednio przy ulicy lub w towarzystwie lądujących samolotów. Takie lokale w pewnym sensie muszą być „przecenione”, by ktoś zwrócił na nie uwagę.

 

Większe mieszkania wyróżniają się niższą ceną za m kw. i przy okazji mniejszym zainteresowaniem. Sposobem na zmieszczenie się w limitach może być więc rozważenie zakupu mieszkania o powierzchni ok. 70 m kw., czyli bliżej górnej granicy Mieszkania dla młodych. To jednak wiąże się z wyższymi kosztami jego utrzymania w przyszłości.

 

Niskie limity, wysoka popularność

Mimo limitów, które mocno odstają od cen rynkowych, budząc tym kontrowersje, Mieszkanie dla młodych cieszy się bardzo dużą popularnością. Młodzi ludzie chętnie wyprowadzają się coraz dalej od centrum, więc deweloperzy w pewnym sensie stale poszerzają granice polskich miast. Kolejny kwartał pokaże, jak ukształtują się ceny na rynku nieruchomości i co w związku z tym, z rozwojem rządowego programu dopłat.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

5% wkładu własnego to za mało?

Od początku roku warunkiem otrzymania kredytu jest wkład własny. Niektóre banki wymagają od klientów więcej niż 5% oszczędności na wymarzone mieszkanie. Rekomendacja ...

Czytaj dalej »