Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Najemcy incognito?


Polska

2014-03-26

Właściciele mieszkań w Polsce rzadko profesjonalnie weryfikują najemców. 1,6% umów najmu kończy się postępowaniem komorniczym. Liczba eksmisji maleje, ale właściciele nie wprowadzają zmian. Jak Polacy dobierają lokatorów? Czy powstanie system bezpiecznej weryfikacji najemców?

 

Z analizy Lion’s Banku wynika, że co 60. umowa najmu kończy się wizytą komornika. W ubiegłym roku złożono 8,3 tys. wniosków o eksmisję, czyli ponad 500 mniej niż w 2012 roku. Te same badania wskazują, że grupa nieuczciwych najemców stanowi 1,65% całości. Liczba eksmisji z roku na rok maleje, mimo to, że właściciele nie zawsze postępują rozsądnie.

 

Jak właściciele dobierają lokatorów?

W Polsce rynek najmu dopiero się rozwija. Większość transakcji dotyczy raczej szarej strefy, stąd też ich badania są utrudnione, a bezpieczeństwo może pozostawiać wiele do życzenia. Problemem jest to, że właściciele mieszkań pomijają proces weryfikacji przyszłych najemców. Większą wagę przywiązują do szybkiego wynajmu i korzystnej ceny, a przed samą transakcją skupiają się raczej na własnych wymaganiach wobec lokatorów niż na sprawdzeniu chociażby ich wypłacalności.

 

5 typowych błędów właścicieli mieszkań

  • Pośpiech
  • Omijanie formalności
  • Niedokładny wywiad z najemcą
  • Brak asertywności
  • Nieświadomość

 

Większość właścicieli mieszkań stawia na szybki wynajem, więc oddaje lokal pierwszemu chętnemu z ogłoszenia. Co ciekawe, poszukiwanie współlokatora bywa bardziej szczegółową procedurą, co poszukujący pokoi nazywają zwyczajowo „castingiem”. Wynajmujący z kolei chętnie przedstawiają zasady używania lokalu, a ich akceptację przyjmują za pewnik i gwarancję lojalnego najemcy.

 

Dowód osobisty to za mało

Podstawowym dokumentem, na którym kończy się sprawdzenie najemcy, jest jego dowód osobisty. Pytania dotyczące miejsca pracy i zarobków są w Polsce nawet w tej sytuacji uważane za niewłaściwe. Lion’s Bank wskazuje, że na zachodzie Europy podstawowy wywiad z najemcą zakłada nawet możliwość poproszenia o referencję. Właściciel mieszkania ma prawo – a nawet obowiązek – sprawdzić przyszłych lokatorów i poprosić o zaświadczenie o zarobkach.

 

Niewątpliwie brakuje odpowiedniego systemu weryfikacji najemców, ale szykują się zmiany. BGK, planując Fundusz Mieszkań na Wynajem, przewidział wprowadzenie takiego ułatwienia.

 

Właściciel nasz pan

Kolejny problem to działanie według zasady „nasz klient, nasz pan” – właściciele mieszkań ustawiają się niżej w relacji z najemcami. Obie strony powinny oprzeć swoje relacje na zasadach i formalnościach – to podstawa zaufania. Wszystkie dane i kwoty, a nawet dodatkowe ustalenia oraz ugody (np. rozłożenie kaucji na raty) muszą być zaznaczone na piśmie. Umowę najmu warto oprzeć o wiedzę ekspertów, dlatego też agent nieruchomości może odegrać decydującą rolę w procesie wynajmu. Pomijanie formalności co 60 właściciela kosztuje postępowanie komornicze.

 

Wynajem okazjonalny dla każdego

Klasyczna umowa najmu jest gwarancją bezpieczeństwa dla obu stron – dopóki najem odbywa się prawidłowo, a wpłaty czynszu są regularne. Najem okazjonalny pozwala właścicielom (od 2014 r. także właścicielom firm) na pozbycie się nieuczciwych najemców. Umowa ma tu charakter aktu notarialnego, więc wiąże się z kosztami – co obniża popularność jednego z pewniejszych zabezpieczeń dla właściciel mieszkań. Dowiedz się więcej o najmie okazjonalnym.

 

 

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Najemca bezprawnie korzysta z lokalu – co może zrobić właściciel?

Po zakończeniu najmu najemca zobowiązany jest oddać wynajmującemu lokal. Co jednak, gdy najemca nie chce tego zrobić?   Najemca bezprawnie zajmuje lokal W momencie wygaśnięcia ...

Czytaj dalej »