Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Kredyt hipoteczny – ujawniamy 5 głównych powodów odrzucenia wniosku


Polska

2013-12-05

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego bank analizuje historię kredytową klienta. Bada szczegółowo zdolność kredytową i ma prawo odmówić udzielenia zobowiązania. Czy wiesz, jakie są najczęstsze powody odrzucenia wniosku kredytowego?

 

1. Historia kredytowa w BIK-u

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. To w nim znajdują się historia Twoich zobowiązań. Nie ważne, czy jest to karta kredytowa, pożyczka lub kredyt studencki – wszystkie te informacje gromadzi BIK. Zastanawiasz się pewnie dlaczego tak się dzieje?

 

Wytłumaczenie jest proste: każda instytucja kredytująca sprawdza w BIK-u historię zobowiązań swoich klientów. Dzięki temu wie, czy może im pożyczyć pieniądze i czy klient jest wiarygodny.

 

Gwarancją spłaty jest m.in. to, by konsument nie był obciążony dodatkowymi zobowiązaniami. W takiej sytuacji wzrasta bowiem ryzyko, że nie będzie oddawał w terminie pożyczonej kwoty.

 

Niestety wielu kredytobiorców przelicza swoje możliwości finansowe. Wydaje im się, że jeśli spłacają samochód i do końca zostało jeszcze tylko kilka miesięcy, to nie ma przeciwwskazań do zaciągnięcia nowego zobowiązania. W opinii banku może to być bowiem istotna przeszkoda.

 

Każdy kredytobiorca ma możliwość sprawdzenia swojej historii kredytowej. Indywidualny raport, można zamówić na stronie internetowej BIK-u – każdy zainteresowany może za darmo, co sześć miesięcy, otrzymać niezbędne informacje.

 

2. Klient nie ma zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to ocena możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Wysoka zdolność zależy w dużej mierze od uzyskiwanych dochodów i oznacza, że klient może się starać o kredyt na lepszych warunkach. Niestety wiele osób takiej zdolności w oczach banku po prostu nie posiada i to jest powodem odrzucania wniosku.

 

3. Niska ocena scoringowa

Ocena scoringowa lub scoring kredytowy, to punktowa metoda oceny wiarygodności osoby ubiegającej się okredyt. BIK wylicza każdemu klientowi stopień ryzyka kredytowego na podstawie danych zebranych o kliencie, są to m.in. miesięczne zarobki, historia kredytowa, okres zatrudnienia w danym miejscu itp.

 

Stopień ryzyka podaje się w punktach. Aby otrzymać kredyt należy się zmieścić w konkretnym przedziale. Wielu osobom po prostu się to nie udaje i bank odrzuca ich wniosek o kredyt.

 

4. Odmówienie procesowania wniosku bez podania przyczyny

Może się zdarzyć tak, że bank odrzuci wniosek o kredyt bez podania przyczyny.

 

Bank ma prawo odmówić kredytu w każdej sytuacji, która budzi zastrzeżenia. To efekt ostrożności instytucji finansowych. Wysoka zdolność kredytowa może nie wystarczyć, jeśli z analizy banku wynika, że wiarygodność klienta jest podważalna – wyjaśnia Patrycja Borowiecka z Domu Kredytowego Notus.

 

5. Zbyt krótki okres zatrudnienia

Z decyzję odmowną o przyznaniu kredytu często można się spotkać, gdy ktoś – pomimo wysokich zarobków – zbyt krótko pracuje. Bank w takiej sytuacji nie ma pewności, jak potoczą się zawodowe losy takiej osoby. Dlatego pożyczenie jej pieniędzy uznaje za zbyt ryzykowne i odrzuca wniosek o udzielenie kredytu.

 

Mateusz Kozłowicz, PolishProperty.eu

Patrycja Borowiecka, DK Notus

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących kredytu w Polsce dla osób z zarobkami za granicą

Zebraliśmy najpopularniejsze pytania dotyczące kredytu hipotecznego z zagranicznymi zarobkami. Banki każdego klienta pracującego za granicami Polski traktują indywidualnie. Czy ...

Czytaj dalej »