Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Kredyt hipoteczny w sześciu krokach


Polska

2013-11-21

Starania o kredyt hipoteczny to proces wymagający czasu. Aby bezpiecznie przejść całą procedurę trzeba wiedzieć, jak – krok po kroku – przebiega proces starania się o kredyt i dobrze się do niego przygotować.

 

Krok I: poszukiwanie doradcy finansowego

Podstawą udanej transakcji jest znalezienie zaufanego doradcy. Dobry doradca finansowy zna oferty banków i może doradzić, do której placówki warto się udać. Oczywiście na początku musi poznać Twoje możliwości finansowe i sprawdzić, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić.

 

Dobry doradca finansowy:

 

• ma szeroką ofertę banków w swoim portfolio, czyli oferuje produkty różnych instytucji

• jest niezależnym ekspertem, dzięki temu masz pewność, że nie będzie oferował Ci produktów tego banku, z którym jest finansowo związany;

• ma rozległą wiedzę na temat produktów finansowych i doświadczenie; musi doradzić np.  czy w Twojej sytuacji warto np. spłacać raty malejące.

 

Pamiętaj! Standardem jest to, że doradcy finansowi nie biorą od klientów opłat za swoją pracę. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku broker dostanie pieniądze od banku, w którym wziąłeś kredyt lub od korporacji, dla której pracuje. Nigdy nie powinno być tak, że musisz płacić doradcy za uzyskanie interesujących Cię informacji.

 

Krok II: oszacowanie zdolności kredytowej i porównanie ofert

To bardzo ważny moment. Wysokość kredytu zależy od Twojej zdolności kredytowej. Im jest ona wyższa, tym lepiej, ponieważ bank będzie Ci mógł złożyć lepszą, czyli tańszą ofertę. W tym punkcie ważna jest współpraca z doradcą, bez którego pomocy oszacowanie takiej zdolności będzie czasochłonne.

 

Następnie powinieneś wraz z doradcą porównać oferty banków i wstępnie zastanowić się, która instytucja będzie Twoim celem i jakie zobowiązanie (w jakiej wysokości) chcesz uzyskać.

 

Krok III: złożenie dokumentów

Niektórzy klienci składają wniosek tylko do jednego banku. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, gdy ktoś dobrze zna ofertę danej placówki i ma pewność co do tego, jakiej wysokości kredyt może otrzymać. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest składanie wniosków do kilku banków. Zastanawiasz się pewnie: dlaczego?

 

Nawet jeżeli formalnie wszystko wygląda dobrze, to w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że z jakiegoś powodu bank odmówi udzielenia zobowiązania.

 

Niektóre banki mogą różnić się też wymaganiami co do składanych dokumentów. Dlatego jeżeli już się fatygujesz i załatwisz formalności, to zadbaj o dodatkowe dokumenty i złóż je do kilku placówek.

 

Zaświadczenie z ZUS-u, zaświadczenie o wkładzie własnym, czy też zaświadczenie o zarobkach itp. – przy takiej liczbie dokumentów jeden więcej czy mniej naprawdę nie robi różnicy, a może Ci znacznie poprawić humor.

 

Należy ponadto pamiętać, że kredyt przyznawany jest na zakup konkretnej nieruchomości. Oznacza to, że wypełniając wniosek należy wskazać nabywaną nieruchomość. Podając jej adres, powierzchnię, cenę itp., a także dołączyć dokumenty związane z mieszkaniem, takie jak odpis księgi wieczystej czy umowę przedwstępną – mówi Patrycja Borowiecka z DK Notus.

 

 

Krok IV: uzyskanie wstępnej decyzji kredytowej

Rozpatrzenie złożonego wniosku trwa na ogół kilka tygodni.Jeżeli składałeś dokumenty do kilku instytucji, to najczęściej w podobnym czasie dostaniesz kilka odpowiedzi. Twoim zadaniem będzie teraz wybranie odpowiedniej oferty. W tym momencie dobrze również jest się kierować opinią doradcy.

 

Wraz ze wstępną decyzją kredytową bank poinformuje Cię też o dodatkowych dokumentach, które musisz donieść. Twoim zadaniem w takiej sytuacji, jest jeszcze raz się zmobilizować i skompletować niezbędne dokumenty.

 

Krok V: podpisanie umowy

Gdy spełnisz wszystkie wymagania banku, pozostaje Ci już tylko podpisanie umowy kredytowej. Przygotowanie takiego dokumentu może potrwać parę dni. Uruchomienie kredytu zależy od rodzaju nabywanej nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego pieniądze trafią na konto dewelopera w ciągu kilku dni. Jeżeli natomiast chodzi o rynek wtórny, to po podpisaniu umowy kredytowej należy udać się do notariusza i podpisać jeszcze umowę kupna-sprzedaży nieruchomości.

 

Krok VI: kupno mieszkania

Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego, bank uruchomi kredyt przekazując pieniądze bezpośrednio na konto sprzedającego. Warunkiem jego uruchomienia jest przedstawienie ubezpieczenia nieruchomości oraz wniosku o wpis hipoteki na rzecz banku. Po spełnieniu tych warunków bank przekaże środki po około 3-5 dniach.

 

Po uruchomieniu kredytu, w ciągu kilku tygodni, właściwy sąd dokona wpisu hipoteki na rzecz banku. Dopiero po dokonaniu tej czynności bank przestanie pobierać tzw. ubezpieczenie pomostowe. Pamiętaj zatem o zawiadomieniu banku o tym, że sąd wpisał już właściwą hipotekę – dodaje Borowiecka z DK Notus.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Kto będzie zarządzał Funduszem Mieszkań na Wynajem?

PAP dowiedział się, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) powołał spółkę, która będzie zarządzała Funduszem Mieszkań na Wynajem.   Powołana spółka ...

Czytaj dalej »