Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Obcokrajowcy coraz chętniej kupują nieruchomości w Polsce


Polska

2013-07-30

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że obcokrajowcy nabywają w Polsce coraz więcej nieruchomości. W sumie cudzoziemcy kupili 3905 mieszkań i 4680 działek, których łączna powierzchnia wyniosła 3437 hektarów.

 

Sposób nabywania nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców został uregulowany w ustawie z 24 marca 1920 roku. Znajdują się w niej m.in. informacje o tym, że obcokrajowiec może nabyć nieruchomość posiadając specjalne zezwolenie wydawane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

 

Zobacz też: Dlaczego warto mieć wkład własny? Wykorzystanie dźwigni finansowej w inwestowaniu w nieruchomości w Polsce

 

Ustawa przewiduje jednak zwolnienie z posiadania zezwolenia. Nie muszą się o nie starać m.in. osoby:

 

• chcące kupić samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu ustawy z o własności lokali;

• kupujące samodzielny lokal użytkowy, który jest garażem lub udział w takim lokalu w związku z zaspokojeniem swoich potrzeb mieszkaniowych;

• fizyczne lub prawne, które są obywatelami lub przedsiębiorcami państw będęcych stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), albo Konfederacji Szwajcarskiej.

 

Rosjanie i Ukraińcy kupują najwięcej

Nieruchomości w Polsce cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem Rosjan i Ukraińców, do których trafiło aż 65 proc. sposród wszystkich wydanych w ubiegłym roku zezwoleń.

 

Ministerstwo zarejestrowało 8108 transakcji polegających na nabyciu przez obcokrajowców prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego gruntów. W tej liczbie znajdują się również prawa własności do lokali, które uzyskano bez zezwoleń.

 

Nieruchomości kupione bez konieczności uzyskania zezwolenia największym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszyły się wśród (podana wielkość oznacza liczbę nabytych nieruchomości):

 

• Niemców – 1954;

• Holendrów – 537;

• Ukraińców 466;

• Brytyjczyków 455;

• Francuzów 445;

• Cypryjczyków 439;

• Włochów 359;

• Austriaków 333.

 

Jeżeli wziąć pod uwagę tylko kupowane mieszkania, to klasyfikacja wygląda trochę inaczej niż w przypadku wszystkich nabywanych nieruchomości. Najwięcej mieszkań w Polsce w ubiegłym roku kupili:

 

• Ukraińcy 292;

• Rosjanie 132;

• Białorusini125;

• Amerykanie 68;

• Wietnamczycy 50.

 

Wynika to z tego, że, zgodnie z ustawą, cudzoziemcy spoza EOG i Konfederacji Szwajcarskiej (a więc m.in. Białorusini, Ukraińcy czy Rosjanie) nie muszą uzyskiwać zezwolenia na zakup lokalu mieszkalnego. Wyjątkiem są jedynie lokale mieszkalne położone w strefie nadgranicznej, jak np. Lądek-Zdrój w województwie dolnośląskim, czy Mielno w województwie zachodniopomorskim.

 

– Bardzo duże zainteresowanie kupnem mieszkań w Polsce przez Ukraińców, a także Rosjan i Białorusinów można wytłumaczyć uproszczonymi procedurami. Obywatele tych krajów - w przypadku zakupu mieszkania - nie muszą się starać o specjalne zezwolenia, co znacznie ułatwia im pobyt w kraju i zachęca do pozostania w nim na dłużej mówi Romuald Margol, CEO General Director w PolishProperty.eu.

 

Ci sami obcokrajowcy, spoza EOG i Konfederacji Szwajcarskiej, muszą już posiadać zezwolenie, gdy chcą nabyć w Polsce lokale usługowe. W takim wypadku nie ma znaczenia fakt, czy znajduje się on w strefie nadgranicznej, czy też poza tą strefą.

 

Najbardziej atrakcyjne lokalizacje

Wśród miast cieszących się największym zainteresowaniem obcokrajowców znajdują się przede wszystkim stolice województw. Rejestr Prowadzony przez MSW nie pozostawia złudzeń co do najbardziej obleganych lokalizacji. Lokale mieszkalne i użytkowe nabywano najchętniej w takich miastach, jak:

 

• Warszawa 1194 lokale o łącznej powierzchni 277 213 m kw.;

• Kraków 380 lokali o łącznej powierzchni 21 354 m kw.;

• Wrocław 225 lokali o łącznej powierzchni 15 931 m kw.;

• Gdańsk 138 lokali o łącznej powierzchni 13 530 m kw.;

• Poznań 103 lokale o łącznej powierzchni 6 436  m kw.;

• Łodzi 102 lokale o powierzchni 110 993 m kw.

 

Nie dziwi fakt, że obcokrajowcy kupują lokale w dużych miastach. Mają tam pod ręką bardzo dobre ośrodki akademickie i możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy. Dane GUS za lata 2010/2011 mówią o tym, że w Polsce studiuje ok. 19 tys. obcokrajowców, a sporą część stanowią właśnie Ukraińcy i Białorusini, dla których Polska jest atrakcyjna lokalizacją – mówi Romuald Margol z PolishProperty.eu.

 

Wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie coraz silniejszy. Na razie przyjeżdza do Polski wprawdzie mniej obcokrajowców niż np. do Czech czy Węgier. Z roku na rok stajemy się jednak coraz atrakcyjniejszą lokalizacją dla studentów, a przede wszystkim dla inwestorów indywidualnych, którzy kupują w Polsce mieszknia pod inwestycje.

 

Mateusz Kozłowicz

 


Źródło:

• Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (Dz. U. 1920 nr 31 poz. 178)

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych informacji oraz rodzajów dokumentów, jakie jest obowiązany przedstawić cudzoziemiec ubiegający się o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości (Dz. U. 2004 nr 94 poz. 925)

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Najwięcej mieszkań w Polsce kupują Ukraińcy i Niemcy

Rok 2012 przyniósł kolejny wzrost udziału Niemców i Ukraińców na rodzimym rynku nieruchomości. Obywatele tylko tych dwóch krajów kupili ponad ...

Czytaj dalej »