Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

Minister przedstawił w Sejmie Mieszkanie dla Młodych


Polska

2013-06-24

W ubiegłym tygodniu, 19 czerwca, Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Sławomir Nowak przedstawił w Sejmie program Mieszkanie dla młodych.

 

W trakcie pierwszego czytania projektu ustawy Minister prosił o "konstruktywną pracę" nad projektem i jego "pilne uchwalenie", ponieważ chodzi tu o młodych ludzi, którzy z niecierpliwością czekają na program.

 

– Propozycja składana dziś Wysokiej Izbie jest głęboko przemyślana; uważamy, że w czasie kryzysu gospodarczego, pieniądze polskich podatników, które będą finansować program, powinny być skierowane na działania antykryzysowe i pobudzające rynek budowlany, które są elementem rozkręcania gospodarki w czasie kryzysu – mówił Sławomir Nowak.

 

Minister zwrócił uwagę na prorodzinne i poinwestycyjne działanie programu. W ciągu 8 lat kwota wydatków z budżetu państwa przeznaczona na Mieszkanie dla Młodych wyniesie 3,227 mld zł. Program będzie funkcjonował w latach 2014-2018 i będzie finansowany ze środków budżetowych pozyskanych z wygaszenia "systemu zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym" – czytamy na stronie Ministerstwa.

 

Program – w zamierzeniu rządu – ma się przyczynić do utrzymania i powstania nowych miejsc pracy. Młodzi będą mogli budować domki dwurodzinne spełniających warunki ustawy lub zakładać małe spółdzielnie mieszkaniowe.

 

Program MdM zakłada dopłatę do pierwszego mieszkania dla osób samotnie wychowujących dzieci, singli i małżeństw, w których jedna osoba nie przekroczyła 35. roku życia. Mieszkanie będzie musiało być kupione na kredyt i nie może mieć powierzchni większej niż 75 m kw., ale dopłata obejmuje tylko 50 m kw. (biorąc pod uwagę wartość odtworzeniową).

 

Rodziny bezdzietne i single mogą liczyć na otrzymanie 10 proc. równowartości 50 m kw. Jeżeli rodziny lub osoby samotnie wychowujące dzieci mają jedno dziecko, to wówczas otrzymają dopłatę w wysokości 15 proc. Kolejne 5 proc. dopłaty otrzymają osoby, którym w ciągu pięciu lat od momentu zakupu mieszkania urodzi się trzecie i kolejne dziecko. Rząd przewiduje również 5 proc. dopłatę do dziecka przysposobionego.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Do wzięcia będą łącznie 3 miliardy w programie MdM?

A dokładniej 3 miliardy i 153 miliony złotych, bo tyle właśnie będzie wynosiła dopłata, jaką rząd przewiduje przeznaczyć na program Mieszkanie dla Młodych.   Tak wynika ...

Czytaj dalej »