Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

REAS: IV kw. 2012 r. na rynku mieszkaniowym


Polska

2013-01-29

Ostatni kwartał ub. roku upłynął pod znakiem RnS. Trzy jesienno-zimowe miesiące 2012 r. deweloperzy poświęcili głównie na sprzedaż i promocję oferty tak, aby zamknąć rok z jak największą liczbą podpisanych umów.

 

Specjaliści szacują, że w 2012 r. co czwarte mieszkanie nabyto dzięki rządowemu programowi dopłat. Pełne dane na temat zasięgu jego oddziaływania nie są jeszcze znane. Cześć umów z końca roku będzie bowiem podpisywana dopiero w pierwszym półroczu 2013 r. Siłą rzeczy statystyki będą więc trochę lepsze, niż sugerowałby to zmniejszający się popyt i oczekiwanie na MdM (tak klientów, jak i deweloperów).

 

Podaż

Z najnowszego raportu na temat rynku mieszkaniowego w IV kw. 2012 r., zaprezentowanego przez REAS wynika, że w sześciu aglomeracjach o największych obrotach (Warszawa, Poznań, Łódź, Wrocław, Kraków i Trójmiasto) wprowadzono do sprzedaży 6,7 tys. mieszkań. Jest to wynik gorszy niż w analogicznym okresie w dwóch poprzednich latach. Interesujące, że w ostatnim roku wprowadzono do sprzedaży w sześciu omawiany aglomeracjach 35,6 tys. mieszkań, czyli o 5 proc. mniej niż w 2011 r., ale za to o 15 proc. więcej niż w 2010 r. Trudno powiedzieć czy na przeszkodzie stanęła wchodząca w życie ustawa deweloperska. Być może część inwestorów wprowadziła do sprzedaży mieszkania po ogłoszeniu ustawy deweloperskiej, a więc po 11 września 2011 r., nie czekając na I kw. 2012 r.

 

Mieszkania, które pojawiły się w sprzedaży w IV kw. ub. r. nie były objęte przepisami ustawy o ochronie praw nabywcy. Ich łączna liczba oferowana na sprzedaż zmniejszyła się o 3 proc. w stosunku do III kw. i wyniosła 54 tys. Spadek liczby oferowanych mieszkań tłumaczy się wzmożonym zainteresowaniem klientów nabyciem nieruchomości w obliczu końca RnS.

 

Z końcem roku sytuacja w Warszawie była stabilna. Na dużą sprzedaż nałożyło się wprowadzenie równie dużej liczby mieszkań, co spowodowało, że wielkość oferty się nie zmieniła. Inaczej wygląda sytuacja w pozostałych aglomeracjach, gdzie wielkość oferty znacznie spadła. I tak kolejno we Wrocławiu o 5,7 proc., w Poznaniu o 6,4 proc., w Łodzi o blisko 5 proc., w Krakowie o prawie 4 proc., a w Trójmieście o 3,3 proc. w stosunku do III kw. 2012 r.

 

Jeżeli chodzi o mieszkania gotowe niesprzedane, to ich liczba wzrosła w stosunku do poprzedniego roku aż o 2,3 tys. (czyli 18 proc.) licząc wszystkie omawiane aglomeracje. W sumie takich mieszkań było 15 tys., ale – jak podaje REAS – wzrost nie był równomierny. Na przykład w Warszawie liczba gotowych, niesprzedanych mieszkań sięgnęła ponad 5,1 tys., czyli o 8 proc. więcej, niż w poprzednim kwartale. Ale już w Krakowie zanotowano wzrost o około 900 lokali, co oznacza skok o 40 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

 

Ciekawe, w kontekście przytoczonych danych, jest to, że planowana data oddania wielu budów, znajdujących się w ofercie deweloperów, w wielu przypadkach sięga 2014 r. (27 proc.) lub 2015 r. (tylko 3 proc.). Niewiele budynków zaplanowano oddać w jeszcze późniejszym okresie.

 

Popyt i ceny

Jeżeli chodzi o liczbę transakcji w IV kw. 2012 r. liczoną dla sześciu największych rynkach, to zaobserwowano wyraźny wzrost w porównaniu do III kw. 2012 r., który w przeliczeniu na konkretne jednostki mieszkaniowe daje 8,4 tys. lokali. Największą siłą nabywczą w omawianym okresie byli klienci, których decyzję o nabyciu mieszkania przyspieszyło wygaszenie RnS. Liczba kredytów wzrosła wówczas o 2,9 tys. Trzeba mieć na uwadze, że część transakcji zostanie sfinalizowana w I i II kw. 2013 r. Nie we wszystkich jednak miastach korzystano z programu z równą intensywnością. Największe zainteresowanie wzbudził on w Gdańsku i Wrocławiu, równie duże Warszawie, a najmniejsze w Krakowie, czego powodem były wysokie limity cenowe.

 

W ciągu ostatniego roku na sześciu omawianych rynkach sprzedano ponad 30,6 tys. lokali, czyli o 3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Z danych REAS wynika, że deweloperzy osiągają w Polsce sprzedaż na poziomie 6-8 transakcji na 1 tys. mieszkańców. Jest to wynik o wiele lepszy niż ten, którym mogą się pochwalić inwestorzy z Pragi, Budapesztu czy Kijowa.

 

Podsumowanie

Ostatni rok był dobry dla deweloperów zarówno pod względem mieszkań wprowadzonych do sprzedaży, jak i pod względem zainteresowanie klientów zakończonego finalizacją transakcji.

 

Wielu deweloperów zachowało, a nawet zwiększyło płynność finansową. Najbliższe miesiące – choć trudne – nie będą jednak najgorsze, ponieważ wiele umów zostanie zakończonych w I i II kw. tego roku. Da się natomiast odczuć spowolnienie związane choćby z zakończeniem RnS i niepewnym startem nowego programu rządowych dopłat. Wpływ na rynek będzie również miało zaostrzenie przepisów przez banki, jeżeli chodzi o udzielanie kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości.

 

Nie bez znaczenie pozostaje też trudność założenia rachunków powierniczych przez deweloperów, chcących rozpocząć nowe inwestycje. Rachunki takie są kosztownym obowiązkiem warunkującym rozpoczynanie nowych budów. Dodatkowo wpływ na rynek będzie miało pogorszenie koniunktury gospodarczej. Dlatego też, mniejsze podmioty będą wchłaniane przez stabilniejsze finansowo firmy, a konsolidacja będzie sprzyjała rozwojowi sektora.

 

Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »