Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Ożywienie na wtórnym rynku mieszkaniowym


Polska

2013-01-28

Według ekspertów portalu nieruchomości domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance, początek roku przyniósł wzrost zainteresowania wtórnym rynkiem mieszkaniowym. Przyczynił się do tego spadek cen i wzrost podaży. Czy styczniowe ożywienie w sektorze przetrwa zimę?

 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal domy.pl oraz firmę Open Finance ("Raport z rynku nieruchomości – styczeń 2013"), największe spadki cen w ciągu ostatniego roku odnotowano we Wrocławiu, Łodzi i Lublinie. Średnie ceny ofertowe mieszkań w tych miastach, spadły rok do roku kolejno o 8,6, 6 i 5,3 proc. Spadki rzędu 4-5 proc. (rdr) odnotowano w Olsztynie (4,3 proc.), Katowicach (4,5 proc.), Warszawie (4,6 proc.), Kielcach i Gdańsku (po 4,7 proc.) oraz Krakowie (5 proc.). W przedziale 1-4 proc. znalazły się Bydgoszcz (1 proc.), Opole (1,3 proc.), Poznań (3,4 proc.), Białystok (3,6 proc.) i Szczecin (3,8 proc.). Najmniejsze zaliczyły z kolei takie miasta jak: Gorzów Wlkp. (0,1 proc.), Rzeszów (0,1 proc.) i Gdynia (0,3 proc.). Jedynym miastem, w którym, by kupić, trzeba wydać więcej niż przed rokiem jest Sopot. Z roku do rok ceny poszybowały tam w górę o 2,4 proc.

 

W przeliczeniu na złotówki największe spadki miały miejsce we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Rok do roku cena mkw. stopniała tam odpowiednio o 546, 403 i 364 zł. W Sopocie aktualne ceny są z kolei wyższe o 221 zł.

 

Znaczny spadek stawek zachęcił wielu potencjalnych nabywców do podjęcia ostatecznej decyzji o kupnie własnego M. Wolumen transakcji wzrósł w porównaniu z grudniowym. Obserwowany od początku stycznia wzrost liczby osób przeglądających aktualne oferty sprzedaży z pewnością nie jest jeszcze jaskółką zwiastującą nadchodzącą już poprawę koniunktury w branży, ale pozwala wierzyć, że liczba zawieranych transakcji kupna-sprzedaży mieszkań będzie powoli rosnąć. Ofert jest tyle i wybór tak duży, że zainteresowani zakupem nie powinni mieć problemu ze znalezieniem optymalnego M – czytamy w raporcie.

 

Mimo dobrego startu, przewidywania pośredników dotyczące sytuacji na rynku mieszkaniowym w kolejnych miesiącach tego roku, nie napawają optymizmem. W ankiecie przeprowadzonej przez portal domy.pl, aż 42 proc. respondentów (osób zajmujących zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami) wyraziło opinię, iż w 2013 roku sytuacja na rynku ulegnie pogorszeniu. Dużą grupę (37 proc.) stanowili też pośrednicy, zdaniem których sytuacja na rynku w 2013 roku nie ulegnie zmianie. Tylko 21 proc. badanych wierzy w poprawę sytuacji. Koniec końców – króluje sceptycyzm.

 

Joanna Dutka

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »