Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

10 000 PLN

Gdańsk

300.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

[Wrocław] We Wrocławiu stawiają na małe biurowce


Polska

2013-01-21

Niegasnący popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe, jak i niski wskaźnik pustostanów (5 proc.) sprawia, że Wrocław utrzymuje się w pierwszej trójce miast regionalnych, najdynamiczniej rozwijających się pod względem powierzchni biurowych. W stolicy Dolnego Śląska, obok pokaźnych rozmiarów wieżowca Sky Tower czy Aquarius Business House, rynek zapełniają również biurowce o niewielkich powierzchniach komercyjnych.

 

Obecnie we Wrocławiu zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych wynoszą blisko 430 tys. m kw., które są zamknięte w ponad 80 inwestycjach. Pod koniec III kw. 2012 r. w stolicy Dolnego Śląska prowadzono budowę około 12,8 tys. m kw. biur realizowanych w ramach 17 projektów. Od stycznia do września 2012 r. na wrocławskim rynku pojawiło się ponad 34 tys. m kw. powierzchni, które składają się na 7 obiektów m.in. Green Towers A (11 tys. m kw.), Promenady Wrocławskie – Epsilon (6 tys. m kw.) czy West Business Centre (2,8 tys. m kw.). W planach na najbliższe lata widnieją kolejne 24 obiekty.

 

Wrocław, oprócz miejsca w czołówce miast regionalnych o największym nasyceniu biurami, znajduje się również wśród najdroższych lokalizacji pod względem cen wynajmu lokali. Miesięcznie za m kw. powierzchni biurowej trzeba tu zapłacić 11-16 euro.

 

Stolica Dolnego Śląska wciąż rozwija swój potencjał i kusi nie tylko zagranicznych inwestorów możliwością ulokowania firmy w biurowcach pokaźnych gabarytów typu Sky Tower (pow. biur – 28, 5 tys. m kw., oddanie do użytku w I kw. 2013 r.) czy Aquarius Business House I, II (łącznie 23 tys. m kw., 2014 r.).

 

Deweloperzy wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na budynki o niewielkich powierzchniach – do 2 tys. m kw. W ten sposób można zaoszczędzić na kosztach najmu czy aranżacji, a jednocześnie wybrać miejsce o dobrej lokalizacji np. między budynkami w centrum miasta.

 

Jedną z inwestycji o mniejszej powierzchni jest Szkocka Point firmy Majtyka Projekt. Trzykondygnacyjny budynek zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Klecińskiej i Szkockiej został oddany do użytku z końcem 2012 r. Na powierzchni 1,7 tys. m kw. można wynająć moduły od 135-520 m kw.

 

Kolejny obiekt, tym razem łączący mieszkania z biurami, powstaje przy ulicy Hubskiej. Znajdzie się w nim 1,7 m kw. powierzchni biurowej klasy A, które będzie można kupić lub wynająć w modułach 74-370 m kw.

 

Jeszcze bardziej kompaktowy biurowiec – 1 tys. m kw. powierzchni, powstanie pod adresem Kwidzyńska 11. Trzykondygnacyjny budynek z 14 miejscami parkingowymi będzie nosił taką samą nazwę.

 

Krok dalej w pomniejszaniu powierzchni komercyjnej poszła wrocławska firma deweloperska BudNest, która przy ulicy Sułowskiej 24 stworzyła obiekt łączący funkcję mieszkalną z usługami typu biura, sklepy, magazyny. Kameralny projekt w swojej ofercie, oprócz sprzedanej już w całości części mieszkalnej, zawiera 4 lokale usługowe o powierzchni od 45,6 do 47,9 m kw. (łącznie prawie 200 m kw.) wraz z przynależną powierzchnią magazynową (110 m kw.), którą można indywidualnie podzielić i przypisać do poszczególnych lokali. Do dyspozycji przyszłych najemców jest prywatny parking z 6 miejscami postojowymi przed budynkiem.

 

Cena nabycia lokalu usługowego z powierzchniami przynależnymi (m.in. ogródek, taras, parking) wynosi 199-249 tys. zł netto, a magazynu 49-139 tys. zł. Całą część biurowo-usługową (4 lokale plus 2 magazyny, łącznie prawie 300 m kw.) można kupić. Deweloper poszedł o krok dalej w komercjalizacji powierzchni tego budynku i przyszłym kupującym gwarantuje długoterminowego najemcę i stopę zwrotu na poziomie 10 proc. w skali roku (liczoną od wartości nabytego lokalu/magazynu).

 

Coraz częściej nowoczesne przedsiębiorstwa, poszukując miejsca dla swojej siedziby, kierują się nie tylko ceną i dobrą lokalizacją zapewniającą odpowiednią dostępność usług czy bezpieczeństwo, ale także możliwością wydajnego wykorzystania powierzchni biurowych. Przede wszystkim firmy działające w sektorze BPO (outsourcing procesów biznesowych) chcą, aby ich siedziby były maksymalnie funkcjonalne i elastyczne. Małe biurowce spełniają te wymagania głównie dzięki temu, że umożliwiają efektywną aranżację oraz dopasowanie do specyfiki branży i działalności firmy.

 

InvestMap.pl

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

340 000 PLN

Kraków

27.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

5 200 PLN

Gdańsk

145.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Lokale usługowe dają większy zysk z najmu niż mieszkania

W nowych osiedlach oferowanych jest coraz więcej lokali usługowych. Nie brakuje na nie chętnych, bo przynoszą większy dochód z najmu, niż mieszkania     Brak ...

Czytaj dalej »