Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

[Wrocław] We Wrocławiu stawiają na małe biurowce


Polska

2013-01-21

Niegasnący popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe, jak i niski wskaźnik pustostanów (5 proc.) sprawia, że Wrocław utrzymuje się w pierwszej trójce miast regionalnych, najdynamiczniej rozwijających się pod względem powierzchni biurowych. W stolicy Dolnego Śląska, obok pokaźnych rozmiarów wieżowca Sky Tower czy Aquarius Business House, rynek zapełniają również biurowce o niewielkich powierzchniach komercyjnych.

 

Obecnie we Wrocławiu zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych wynoszą blisko 430 tys. m kw., które są zamknięte w ponad 80 inwestycjach. Pod koniec III kw. 2012 r. w stolicy Dolnego Śląska prowadzono budowę około 12,8 tys. m kw. biur realizowanych w ramach 17 projektów. Od stycznia do września 2012 r. na wrocławskim rynku pojawiło się ponad 34 tys. m kw. powierzchni, które składają się na 7 obiektów m.in. Green Towers A (11 tys. m kw.), Promenady Wrocławskie – Epsilon (6 tys. m kw.) czy West Business Centre (2,8 tys. m kw.). W planach na najbliższe lata widnieją kolejne 24 obiekty.

 

Wrocław, oprócz miejsca w czołówce miast regionalnych o największym nasyceniu biurami, znajduje się również wśród najdroższych lokalizacji pod względem cen wynajmu lokali. Miesięcznie za m kw. powierzchni biurowej trzeba tu zapłacić 11-16 euro.

 

Stolica Dolnego Śląska wciąż rozwija swój potencjał i kusi nie tylko zagranicznych inwestorów możliwością ulokowania firmy w biurowcach pokaźnych gabarytów typu Sky Tower (pow. biur – 28, 5 tys. m kw., oddanie do użytku w I kw. 2013 r.) czy Aquarius Business House I, II (łącznie 23 tys. m kw., 2014 r.).

 

Deweloperzy wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na budynki o niewielkich powierzchniach – do 2 tys. m kw. W ten sposób można zaoszczędzić na kosztach najmu czy aranżacji, a jednocześnie wybrać miejsce o dobrej lokalizacji np. między budynkami w centrum miasta.

 

Jedną z inwestycji o mniejszej powierzchni jest Szkocka Point firmy Majtyka Projekt. Trzykondygnacyjny budynek zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Klecińskiej i Szkockiej został oddany do użytku z końcem 2012 r. Na powierzchni 1,7 tys. m kw. można wynająć moduły od 135-520 m kw.

 

Kolejny obiekt, tym razem łączący mieszkania z biurami, powstaje przy ulicy Hubskiej. Znajdzie się w nim 1,7 m kw. powierzchni biurowej klasy A, które będzie można kupić lub wynająć w modułach 74-370 m kw.

 

Jeszcze bardziej kompaktowy biurowiec – 1 tys. m kw. powierzchni, powstanie pod adresem Kwidzyńska 11. Trzykondygnacyjny budynek z 14 miejscami parkingowymi będzie nosił taką samą nazwę.

 

Krok dalej w pomniejszaniu powierzchni komercyjnej poszła wrocławska firma deweloperska BudNest, która przy ulicy Sułowskiej 24 stworzyła obiekt łączący funkcję mieszkalną z usługami typu biura, sklepy, magazyny. Kameralny projekt w swojej ofercie, oprócz sprzedanej już w całości części mieszkalnej, zawiera 4 lokale usługowe o powierzchni od 45,6 do 47,9 m kw. (łącznie prawie 200 m kw.) wraz z przynależną powierzchnią magazynową (110 m kw.), którą można indywidualnie podzielić i przypisać do poszczególnych lokali. Do dyspozycji przyszłych najemców jest prywatny parking z 6 miejscami postojowymi przed budynkiem.

 

Cena nabycia lokalu usługowego z powierzchniami przynależnymi (m.in. ogródek, taras, parking) wynosi 199-249 tys. zł netto, a magazynu 49-139 tys. zł. Całą część biurowo-usługową (4 lokale plus 2 magazyny, łącznie prawie 300 m kw.) można kupić. Deweloper poszedł o krok dalej w komercjalizacji powierzchni tego budynku i przyszłym kupującym gwarantuje długoterminowego najemcę i stopę zwrotu na poziomie 10 proc. w skali roku (liczoną od wartości nabytego lokalu/magazynu).

 

Coraz częściej nowoczesne przedsiębiorstwa, poszukując miejsca dla swojej siedziby, kierują się nie tylko ceną i dobrą lokalizacją zapewniającą odpowiednią dostępność usług czy bezpieczeństwo, ale także możliwością wydajnego wykorzystania powierzchni biurowych. Przede wszystkim firmy działające w sektorze BPO (outsourcing procesów biznesowych) chcą, aby ich siedziby były maksymalnie funkcjonalne i elastyczne. Małe biurowce spełniają te wymagania głównie dzięki temu, że umożliwiają efektywną aranżację oraz dopasowanie do specyfiki branży i działalności firmy.

 

InvestMap.pl

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

790 000 PLN

Warszawa

54.50 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Targi Nowy DOM Nowe MIESZKANIE we Wrocławiu

Serdecznie dziękujemy za udział w siódmej edycji Targów Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, które odbyły się w dniach 3 i 4 lutego 2018 roku na STADIONIE WROCŁAW. Liczymy, ...

Czytaj dalej »