Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Dlaczego warto kupić mieszkanie pod wynajem?


Polska

2012-11-27

Jak podaje Home Broker, w Polsce co czternaste mieszkanie kupuje inwestor. Spadające ceny mieszkań i tylko niewielka korekta stawek za najem powodują, że rentowność najmu jest w tym roku wyższa niż w 2011 roku.

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Home Broker i Lion’s House, 7,3 proc. osób, które w 2012 roku kupiły mieszkania, zrobiły to w celach inwestycyjnych. I choć odczucia ankietowanych co do aktywności inwestorów w bieżącym roku są raczej „mieszane” - 47,3 proc. badanych uznała, że w tym zakresie nie doszło do zmian, zaś w opinii 39,2 proc. ankietowanych aktywność inwestorów jest wyższa niż rok temu – nie można lekceważyć danych rynkowych, które jasno pokazują, że obniżka stawek za zakup mieszkań (kilkanaście procent r/r) i tylko niewielka korekta cen najmu (kilka procent r/r), mogły skutecznie kusić potencjalnych nabywców.

 

Co skłania do zakupu mieszkania pod wynajem?

Aż 97,3 proc. inwestorów lokując pieniądze na rynku nieruchomości oczekuje przychodów z najmu. 46,7 proc. badanych wskazało, że inwestorzy podejmują decyzję o zakupie mieszkania w oparciu o poziom potencjalnego przychodu z najmu. Niewiele więcej, bo 50,7 proc. z nich bierze pod uwagę nie tylko rentowność, ale też potencjał nieruchomości do wzrostu wartości w horyzoncie inwestycyjnym. Należy podkreślić, że ten na rynku mieszkaniowym powinien przeważnie zakładać lokatę kapitału przynajmniej na kilka lat. Powodem są między innymi koszty transakcyjne. Te wynoszą przy zakupie mieszkania często 5 – 7 proc., czyli tyle ile w ciągu roku może dostać właściciel od najemcy. Nie bez kozery więc jedynie 2,7 proc. inwestorów chce zarabiać jedynie na wzroście wartości nieruchomości. Pozytywne zmiany w tym zakresie w 2013 roku są mało prawdopodobne.

 

Jakiego mieszkania szukają inwestorzy?

Jak podaje Home Broker i Lion’s House, największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się niewielkie lokale w centrum lub dobrze z centrum skomunikowane. Ponadto inwestorzy, dążąc do maksymalizacji zysku, koncentrują się na liczbie pokoi, a nie metrażu lokali. Metraż jest ważnym kryterium wyboru na rynku transakcji kupna – sprzedaży i tam decyduje o cenie (kupuje się metry). Kupując mieszkanie na wynajem warto więc wybrać takie lokum, które ma zakładaną liczbę pokoi przy minimalnym metrażu, minimalizując tym samym cenę zakupu.

 

Czy rentowność najmu jest wyższa niż przed rokiem?

Jak szacuje Home Broker, potencjalny dochód z wynajmu przeciętnego mieszkania dwupokojowego w dużym mieście, powinien wynieść średnio 6,5 proc. wartości nieruchomości (rentowność brutto). Mając więc mieszkanie o wartości 300 tys. zł można za jego wynajęcie przez 12 miesięcy otrzymać przychód w wysokości 19,5 tys. zł. Dla porównania rok temu rentowność netto szacowano na 6 proc. brutto.

 

Co mogą przynieść dalsze cięcia stóp procentowych?

Dziś rentowność brutto najmu i oprocentowanie lokat są na podobnym poziomie. W sytuacji spadających stóp procentowych zakup mieszkań na wynajem może więc zyskiwać na popularności. Ewentualne dalsze cięcia stóp procentowych, będą ten trend eskalować.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »