Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

Jakie są preferencje nabywców na rynku mieszkaniowym?


Polska

2012-11-23

Według portalu Ekonomia24.pl, spada zainteresowanie budową domów. Coraz chętniej kupujemy mieszkania od deweloperów.

 

Własny dom był kiedyś czymś, o czy marzyła większość społeczeństwa. Każdy mieszkaniec "wielkiej płyty" chciał uciec z zatłoczonego, głośnego blokowiska do jednorodzinnego domu, by delektować się ciszą i własnym ogrodem z dala od spalin i hałasu. Tymczasem, w ciągu ostatnich lat, Polacy budują coraz mniej.

 

Według Michała Poręckiego ze spółki Nowy Adres, która wraz z instytutem badawczym SMG/KRC przeprowadziła badania na temat preferencji nabywców na rynku mieszkaniowym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy Polacy najchętniej kupowali mieszkania na rynku pierwotnym. Mniejszą popularnością cieszyły się działki i budowa domów metodą gospodarczą i rynek wtórny.

 

Z czego wynika taki stan rzeczy? Według ekspertów, to głównie efekt dużej elastyczności deweloperów, którzy chcąc przyciągnąć nabywców, oferują atrakcyjne rabaty i ogólnie są skłonni do negocjacji cen (w przeciwieństwie do właścicieli mieszkań na rynku wtórnym). Spore znaczenie miały także zmiany w programie RnS.

 

Z kolei spadku zainteresowania budową domów upatruje się w wysokich cenach atrakcyjnie zlokalizowanych działek, restrykcyjnej polityce banków w zakresie udzielania kredytów na budowę oraz zmniejszającej się zdolności kredytowej Polaków. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

370 000 PLN

Reszel

3100.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Przekształcenie użytkowania wieczystego – najważniejsze informacje

 Wyczekiwana ustawa dotycząca uwłaszczenia gruntów w końcu wejdzie w życie. W sierpniu 2018 r. Andrzej Duda złożył podpis pod dawno przygotowanym projektem zmian. ...

Czytaj dalej »