Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

[Warszawa] Rynek pierwotny nieco się skurczył


Polska

2012-10-19

Według raportu Emmersona, pod koniec września 2012 r. łączna podaż mieszkań deweloperskich na rynku pierwotnym w stolicy wyniosła niemal 19,5 tys. lokali. W porównaniu z końcem II kwartału br. oferta skurczyła się o 4,2 proc.

 

- Główną przyczyną takiego wahania był niewątpliwie fakt, że na rynku pojawiło się znacznie mniej nowych projektów inwestycyjnych. Ze względu na dużą konkurencję i niepewną sytuację rynkową, część deweloperów zdecydowała się wstrzymać sprzedaż w wybranych osiedlach mieszkaniowych na co najmniej kilka miesięcy – czytamy w raporcie Emmerosna.

 

Podczas gdy jedni wstrzymywali sprzedaż, inni proponowali znaczące obniżki, sięgające w skrajnych wypadkach nawet 30 proc. Mimo to, przeciętne ceny jednostkowe mieszkań w Warszawie, w III kw. 2012 r., nie uległy drastycznym zmianom (ok. 8 220 zł/mkw.). Minimalna zmiana średniej ceny w całym mieście wynikała ze wzrost udziału dzielnic droższych w strukturze oferty, przy jednoczesnym spadku udziału obszarów relatywnie tańszych. Warto także zaznaczyć, że w III kw. lepiej niż w poprzednich, sprzedawały się projekty apartamentowe.

 

IV kw. br. to ostatnie miesiące, kiedy można będzie nabyć mieszkania w ramach programu „Rodzina na swoim”. Jak wpłynie to na warszawski rynek mieszkaniowy?

 

- W wypadku Warszawy nie powinno to istotnie wpłynąć na cały rynek, ponieważ pod koniec września br. tylko 6,4 proc. oferty spełniało jego kryteria. Najwięcej mieszkań spełniających kryteria programu RnS znajdowało się w dzielnicy Białołęka. Stosunkowo dużo w Wawrze i w Ursusie – tłumaczą specjaliści Emmersona.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »