Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

[Warszawa] Mieszkania w stolicy należą do najdroższych w Europie!


Polska

2012-10-15

Mimo ogólnego spadku, ceny mieszkań w relacji do dochodów są w Warszawie bardzo wysokie. Według szacunków Home Brokera, przeciętne roczne wynagrodzenie (netto) przeciętnego obywatela pozwala tu na zakup zaledwie 2,5 mkw. mieszkania o wysokim standardzie, w centrum miasta.

 

Specjaliści z Home Brokera posłużyli się danymi o dochodach netto z Eurostatu. Koszt zakupu nieruchomości przyjęli z Global Property Guide, który monitoruje ceny 120-metrowych używanych mieszkań, w centrach poszczególnych stolic europejskich.

 

Okazuje się, że najdroższą stolicą Europy, biorąc pod uwagę relację cen mieszkań do dochodów ludności, jest Londyn. Przeciętne roczne wynagrodzenie w stolicy Wielkiej Brytanii wystarczy na zakup 1,9 mkw. wysokiej klasy mieszkania w centrum. Kryzys przyczynił się do wzrostu cen nieruchomości w sercu Zjednoczonego Królestwa. Te w ścisłym centrum są postrzegane, zarówno przez tamtejszych jak i zagranicznych inwestorów, jako bezpieczna forma inwestycji na czas zawirowań. Podobnie sytuacja wygląda w stolicy Francji. Mieszkaniec Paryża za roczny dochód może kupić zaledwie 2,1 mkw. dużego mieszkania w centrum. Powodem są, podobnie jak w Londynie, drożejące w kryzysie apartamenty.

 

W najlepszej sytuacji są za to mieszkańcy Dublina, Berlina i Kopenhagi. Roczna pensja wystarcza na zakup odpowiednio 10,4; 10,2 i 10 mkw. dużego mieszkania w centrum.

 

Warszawa zajęła 5 pozycję w rankingu najdroższych stolic Europy, zaraz po Londynie, Paryżu, Rydze, Bukareszcie i Ankarze. Dlaczego jest u nas tak drogo? Jak twierdzą eksperci Home Brokera, wpływ na taki stan może mieć fakt, że w Warszawie jak i w całym kraju, mieszkań jest wciąż za mało, aby zabezpieczyć podstawowe potrzeby mieszkaniowe.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »