Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

[Polska] Ostatni kwartał z Rodziną na Swoim


Polska

2012-10-09

Z końcem roku wygasa program Rodzina na Swoim. Jak na razie rząd nie ma dla niego żadnej alternatywy. Prawdopodobnie od stycznia będzie trzeba sobie radzić bez państwowej pomocy.

 

Na podsumowanie całego programu jeszcze za wcześnie, ale na podstawie udostępnionych statystyk widać, że program był dobrym pomysłem. Od momentu startu w 2008 roku (po nowelizacji ustawy), skorzystało z niego kilkadziesiąt tysięcy osób. Okresem, w którym program cieszył się największym zainteresowaniem był czwarty kwartał 2010 roku i pierwsze trzy kwartały 2011 roku. W jednym tylko kwartale przyznano wówczas ponad 14 tys. kredytów hipotecznych o wartości blisko 3 mld złotych!

 

Czwarty kwartał 2012 roku był już znacznie gorszy pod względem udzielonych kredytów. Zainteresowanie nimi spadało aż do września tego roku. Jak wynika jednak z danych Banku Gospodarstwa Krajowego, w zeszłym miesiącu rozliczono 3790 kredytów o łącznej wartość 650 mln złotych. Dzięki temu trzeci kwartał 2012 roku jest najlepszy od połowy 2011 roku. Z danych wynika, że od lipca do końca września udzielono 11,2 tys. kredytów, na kwotę 1,95 mld złotych.

 

Jest to bardzo dobry wynik, choć i tak dużo jeszcze brakuje do pobicia rekordu sprzed roku. Mimo wszystko prognozy na ostatni kwartał wydają się optymistyczne. Polacy poczuli zapewne, że zbliża się rychły koniec Rodziny na Swoim i zaczęli się spieszyć z wypełnianiem wniosków. Optymistycznie można więc założyć, że w ciągu najbliższych kilku tygodni zostanie przyznanych następnych kilkanaście tysięcy kredytów. 

 

W sumie Polacy skorzystali z 165,8 tys. kredytów o łącznej wartości 30 mld złotych, co doskonale pokazuje, że cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem. Czy są szanse na to, że od przyszłego roku pojawi się jakaś alternatywa Rodziny na Swoim? Trudno powiedzieć. 

 

Program Rodzina na Swoim sprawdza się bardzo dobrze […], jest on wygaszany z powodów budżetowych, czyli chęci ograniczenia wydatków, które są na ten program przeznaczone. […] Pamiętajmy jednak, że programy wspierania budownictwa mieszkaniowego często są programami samofinansującymi. Zwykle patrzymy tylko na jedną stronę tego bilansu, widzimy wydatki, które rząd ponosi w związku z Rodziną na Swoim, ale mało kto sumuje i pokazuje nam na przykład to, jak wiele dodatkowych pieniędzy trafia do budżetu, dzięki temu, że budownictwo mieszkaniowe jest stymulowane poprzez takie programy, jak właśnie Rodzina na Swoim – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

 

Wspomniany wyżej spadek zainteresowania kredytami odnotowany w 2011 roku, spowodowany był faktem wprowadzenia nowelizacji ustawy o przyznawaniu dopłat w programie Rodzina na Swoim. Szczególnie dwa czynniki miały wówczas istotny wpływ na zmianę dostępności kredytów.

 

Pierwszy z nich, to obniżenie do 1 punktu współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań. Przed wprowadzeniem nowelizacji łatwiej było uzyskać kredyt, ponieważ czynnik wynosił 1,4 punktu. Na podstawie wartości tego współczynnika przeliczano koszt odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych dla danej gminy. W momencie, gdy zmniejszył się współczynnik, zmniejszyła się również dostępność kredytu.

 

Drugim powodem było wprowadzenie ograniczeń wiekowych. Osoba zainteresowana kredytem nie mogła w momencie składania wniosku przekraczać 35 roku życia, przy czym zasada nie dotyczyła osób samotnie wychowujących dzieci.

 

Pomimo dużych ograniczeń, jakie wprowadziła nowelizacja, program cieszył się sporym zainteresowaniem. Na szczegółowe podsumowania przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz można powiedzieć, że było to znakomite rozwiązanie. Czas pokaże czy uda się znaleźć jakiś solidny substytut, który – przy obecnej podaży mieszkań na rynku – jest bardzo potrzebny.

 

mk

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »