Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

[Polska] Rynek pierwotny czy wtórny?


Polska

2012-09-20

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania w największych miastach Polski deklarują, że na własne M chcą przeznaczyć średnio 332 tys. zł – pokazują dane Home Brokera. Co zaskakujące, w większości wypadków bardziej opłacalny okazuje się zakup na rynku pierwotnym. Tutaj średnie ceny transakcyjne są niższe.

 

Jak podaje Home Broker, w większości badanych miast najnowszy odczyt maksymalnej deklarowanej kwoty do wydania na zakup mieszkania jest większy niż ten sprzed miesiąca. Najwięcej na ten cel przeznaczają mieszkańcy Sopotu – aż  443 682 zł. – Wynika to z bardzo wysokich cen nieruchomości, a także dużego udziału transakcji wysokiej klasy apartamentami przeznaczonymi pod wynajem – tłumaczą eksperci Home Brokera. Najniższe kwoty deklarują mieszkańcy Łodzi – 214 671 zł.  

 

Jak wykazali specjaliści z Home Brokera, m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie za deklarowane kwoty (odpowiednio: 410 982 zł, 293 838 zł i 306 899 zł) można nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym. – Gdyby deklarowany budżet odpowiadał faktycznym możliwościom zakupowym, osoby poszukujące własnego M, mogłyby nabyć nieco większe mieszkania wybierając rynek pierwotny. W większości największych miast Polski przeciętne ceny na tym rynku są nieco niższe od cen na rynku wtórnym – twierdzą specjaliści.

 

Oczywiście nie wszędzie sytuacja wygląda tak samo. W wielu miastach to rynek wtórny jest znacznie bardziej opłacalny pod względem cenowym. Tak np. jest w Poznaniu, gdzie dysponując przeciętnym budżetem (deklarowane 275 502 zł) można wybierać między 47 mkw. mieszkania deweloperskiego i 54 mkw. używanego. Wybór jest oczywisty.

 

– Sytuacja, gdy to mieszkania deweloperskie są pod względem transakcyjnej ceny metra bardziej atrakcyjne od lokali używanych wynika ze spadku cen, jaki nastąpił w horyzoncie kilkuletnim. W ostatnich 12 miesiącach ceny ofertowe na największych rynkach spadły bowiem w większym stopniu w przypadku mieszkań używanych niż deweloperskich. Drugim czynnikiem, który skutkuje przewagą rynku pierwotnego jest gotowość deweloperów do negocjacji cen, zwłaszcza w przypadku sprzedaży mieszkań na wczesnych etapach budowy, kiedy deweloper musi szybko znaleźć nabywców na określoną liczbę lokali, np. po to, aby uzyskać dostęp do finansowania bankowego – tłumaczą specjaliści Home Brokera.  

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »