

Polecane oferty

Jakie biura dla firm z sektora BPO/SSC?

Polska

2012-09-17
Firmy Jones Lang LaSalle i Skanska stworzyły raport, który z założenia ma na celu sprawdzenie preferencji firm z sektora BPO/SSC dotyczących nieruchomości biurowych. Przeprowadzono 30 ankiet wśród tych firm oraz zorganizowano szereg wywiadów i spotkań z przedstawicielami, działającymi w tym sektorze.
Coraz więcej zagranicznych inwestorów szuka siedziby w polskich miastach. Proces ten jest bardzo skomplikowany, dlatego często korzysta się z usług firm doradczych, które służą doskonałą wiedzą na ten temat i znajomością rynku nieruchomości (w tym wypadku biurowych). Znalezienie odpowiedniego biura składa się z kilku podstawowych faz, m.in. należy ściśle określić swoje wymagania i przeprowadzić dokładną analizę rynku. Wśród poszczególnych etapów, jako najtrudniejsze, respondenci wybrali utworzenie krótkiej listy, negocjacje warunków umowy oraz finalizację transakcji.
Dla większości firm, nie stanowi problemu zawieranie umowy najmu w biurowcach realizowanych przez deweloperów, którzy nie mają doświadczenia na arenie międzynarodowej. Tym bardziej, iż rynek warszawski, jak i mniejszych miast prężnie się rozwija i będzie mógł zaoferować coraz więcej atrakcyjnych nieruchomości.
Według raportu, przy wyborze nowego biura najemcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych biorą pod uwagę przede wszystkim dostęp do transportu publicznego, cenę wynajmu, lokalizację i jakość biura. Mniej istotny był dostęp do uczelni wyższych, lotniska, usług, sklepów i szkół, czy transportu publicznego działającego w nocy, a także zielone rozwiązania w budynku oraz kantyna.
Firmy z sektora BPO/SSC pracują głównie w przestrzeniach typu open-space. W większości ok. 20% biura stanowią wydzielone sale konferencyjne. Jednak niemal połowa respondentów wybiera podział na osobne pomieszczenia do pracy.
Również istotną kwestią jest bezpieczeństwo w budynku, na które składa się zarówno system wentylacji i klimatyzacji, otwieralne okna, jak i windy kursujące z parkingu na parter (by wjechać na wyższe piętra, trzeba przejść obok ochrony budynku) oraz niezależność energetyczna.
W trakcie przeprowadzania ankiety przez firmy Jones Lang LaSalle i Skanska, zwrócono uwagę na problemy wynikające z użytkowania powierzchni biurowych. Mianowicie wskazywano m.in. na niezbyt efektywną klimatyzację, zbyt małą przepustowość wind, czy brak sprawnie i szybko działającego serwisu dźwigów w przypadku ich awarii.
Jak słusznie zauważyli wykonawcy raportu, sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce ma szerokie perspektywy rozwoju i bardzo ważne jest, aby nieruchomości biurowe były dopasowane rosnących potrzeb.
Jakub Jastrzębski
Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.