Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Jakie biura dla firm z sektora BPO/SSC?


Polska

2012-09-17

Firmy Jones Lang LaSalle i Skanska stworzyły raport, który z założenia ma na celu sprawdzenie preferencji firm z sektora BPO/SSC dotyczących nieruchomości biurowych. Przeprowadzono 30 ankiet wśród tych firm oraz zorganizowano szereg wywiadów i spotkań z przedstawicielami, działającymi w tym sektorze.

 

Coraz więcej zagranicznych inwestorów szuka siedziby w polskich miastach. Proces ten jest bardzo skomplikowany, dlatego często korzysta się z usług firm doradczych, które służą doskonałą wiedzą na ten temat i znajomością rynku nieruchomości (w tym wypadku biurowych). Znalezienie odpowiedniego biura składa się z kilku podstawowych faz, m.in. należy ściśle określić swoje wymagania i przeprowadzić dokładną analizę rynku. Wśród poszczególnych etapów, jako najtrudniejsze, respondenci wybrali utworzenie krótkiej listy, negocjacje warunków umowy oraz finalizację transakcji.

 

Dla większości firm, nie stanowi problemu zawieranie umowy najmu w biurowcach realizowanych przez deweloperów, którzy nie mają doświadczenia na arenie międzynarodowej. Tym bardziej, iż rynek warszawski, jak i mniejszych miast prężnie się rozwija i będzie mógł zaoferować coraz więcej atrakcyjnych nieruchomości.

 

Według raportu, przy wyborze nowego biura najemcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych biorą pod uwagę przede wszystkim dostęp do transportu publicznego, cenę wynajmu, lokalizację i jakość biura. Mniej istotny był dostęp do uczelni wyższych, lotniska, usług, sklepów i szkół, czy transportu publicznego działającego w nocy, a także zielone rozwiązania w budynku oraz kantyna.

 

Firmy z sektora BPO/SSC pracują głównie w przestrzeniach typu open-space. W większości ok. 20% biura stanowią wydzielone sale konferencyjne. Jednak niemal połowa respondentów wybiera podział na osobne pomieszczenia do pracy.

 

Również istotną kwestią jest bezpieczeństwo w budynku, na które składa się zarówno system wentylacji i klimatyzacji, otwieralne okna, jak i windy kursujące z parkingu na parter (by wjechać na wyższe piętra, trzeba przejść obok ochrony budynku) oraz niezależność energetyczna.

 

W trakcie przeprowadzania ankiety przez firmy Jones Lang LaSalle i Skanska, zwrócono uwagę na problemy wynikające z użytkowania powierzchni biurowych. Mianowicie wskazywano m.in. na niezbyt efektywną klimatyzację, zbyt małą przepustowość wind, czy brak sprawnie i szybko działającego serwisu dźwigów w przypadku ich awarii.

 

Jak słusznie zauważyli wykonawcy raportu, sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce ma szerokie perspektywy rozwoju i bardzo ważne jest, aby nieruchomości biurowe były dopasowane rosnących potrzeb.

 

Jakub Jastrzębski

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

550 000 PLN

Kruszwica

500.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »