Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

[Polska] Wzrosły ceny wynajmu mieszkań


Polska

2012-09-13

Wrzesień to okres szczególny na rynku mieszkaniowym. Coraz uważniej za wynajmem rozglądają się studenci, dla których to już ostatni dzwonek na znalezienie sobie mieszkania. Sprawdziliśmy, z jakimi kosztami najmu muszą się liczyć w tym roku akademickim.

 

Zbliża się rok akademicki

 

Rzecz jasna, nie każdy student zdecyduje się wynająć mieszkanie. Alternatywą jest akademik. Jak zawsze jednak elementem najsilniej przemawiającym za wyborem jest cena. O ile te w akademikach najczęściej są przystępne nawet dla studentów z mniej zasobnym portfelem, o tyle wynajem mieszkania studenckiego lub kawalerki może spowodować niemały zawrót głowy. Średnie koszty wynajmu w stosunku do zeszłego roku znacznie bowiem wzrosły.

 

Zapłacimy więcej

 

Z analizy cen wynajmu mieszkań wynika, że tylko w czterech spośród trzynastu miast Polski (Wrocławiu, Katowicach, Gdyni i Łodzi) koszt wynajmu nie zmienił się w stosunku do zeszłego roku, a czasami nawet zmalał. W Łodzi student może znaleźć lokum tańsze nawet o 7 proc. w stosunku do zeszłego roku. Kawalerkę wynajmie już za trochę ponad 800 zł, a mieszkanie trzypokojowe za 1570 zł. W pozostałych dziewięciu miastach Polski ceny poszły w górę. Czasami niewiele, bo tylko o 0,1 proc., jak np. w Szczecinie, innym zaś razem wzrost wyniósł nawet 6 proc. Najwyższy odnotowano w Gdańsku (6,1 proc.), Warszawie (6,3 proc.) i Toruniu (6,4 proc.).

 

Jeden, dwa, a może trzy pokoje?

 

Najmniej za wynajem mieszkania jednopokojowego musi zapłacić student z Bydgoszczy, Gdyni, Łodzi, Olsztyna i Torunia. Cena waha się pomiędzy 810 a 970 zł i w porównaniu do Warszawy i Wrocławia, gdzie średnie ceny wynajmy w wynoszą dopowiednio 1550 i 1280 zł, jest naprawdę atrakcyjna. Co ciekawe, pomimo spadku cen Wrocław i tak utrzymuje się w czołówce miast, w których lokale są o kilkaset złotych droższe niż w pozostałych miastach o porównywalnej wielkości.

 

Jeszcze w zeszłym roku w Szczecinie i Lublinie jednopokojowe mieszkanie można było wynająć za mniej niż 1000 zł. Tak atrakcyjnej oferty w tym roku niestety nie uda się już znaleźć. Wzrost cen w Szczecinie i Lublinie spowodowany jest tym, że studenci oraz chętniej decydują się na studiowanie w tych miastach, znacznie tańszych od Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, a równie atrakcyjnych pod względem edukacyjnym i kulturalnym.

 

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, które są z reguły trochę droższe niż lokale jednopokojowe i jednocześnie gwarantują dość dużą swobodę. Najtaniej można je wynająć w Bydgoszczy i Toruniu, gdzie cena nieznacznie przekracza 1000 zł, trochę więcej zapłacimy w Olsztynie i Łodzi (około 1200 zł). Najgorsza sytuacja jest w Krakowie i Wrocławiu gdzie musimy wyłożyć na takie mieszkanie powyżej 1500 zł. Ale to i tak nic w porównaniu z Warszawą, w której wynajem dwupokojowego mieszknia to koszt ponad 2000 zł. Najdrożej oczywiście jest w centrum miasta. Tam ceny mogą znacznie przekroczyć podane średnie – np. cena mieszkania wynajętego w centrum Wrocłwia może przekroczyć 2000 zł.

 

Doskonałym rozwiązaniem dla większych grup jest lokal trzypokojowy, w którym może zamieszkać nawet pięć, sześć osób, co znacznie zmniejsza koszty wynajmu. Cena takiego mieszkania waha się od 2000 zł na Psim Polu we Wrocławiu, do 3000 zł na Warszawskim Mokotowie czy Żoliborzu.

 

 

mk

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »