Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

[Polska] Rynek powierzchni handlowych rośnie


Polska

2012-08-06

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Jones Lang LaSalle, w II kwartale 2012 r. rynek handlowy w Polsce zwiększył się o 132 tys. mkw. za sprawą pięciu nowych i dwóch rozbudowanych obiektów.

 

Całkowita powierzchnia najmu w centrach handlowych wynosi obecnie 7,8 mln m kw. Od początku roku podaż powierzchni w centrach handlowych wzrosła o 220 tys. m kw., czyli o połowę ilości zapowiadanej na ten rok. Ponadto, 50 proc. powierzchni oddanej do użytku przypadła na miasta liczące poniżej 200 tys. mieszkańców. Potwierdza to tendencję, iż deweloperzy coraz częściej interesują się mniejszymi polskimi miastami.

 

Największym projektem oddanym do użytku w II kwartale 2012 r. jest zrealizowana przez Libra Project Galeria Korona (34 tys. mkw.) w Kielcach. Ponadto powstały centra handlowe w: Gorzowie Wielkopolskim (Nova Park – 32,5 tys. mkw.), Tczewie (Galeria Kociewska – 14 tys. mkw.), Wrocławiu (w wieżowcu Sky Tower) oraz Brwinowie (Galeria Brwinów – 6,2 tys. mkw.). Powiększone zostały galeria Echo w Kielcach (do 66 tys. mkw.) oraz Jantar w Słupsku. Coraz częściej na rynku pojawiają się centra typu „convenience”, „strip mall” czy też małe parki handlowe.

 

Oprócz wyżej wspomnianych, swoją pozycję umacniają centra wyprzedażowe, których funkcjonuje obecnie siedem, a trzy kolejne są w budowie. Dwa z nich – Outlet Park w Szczecinie (Echo Investment) oraz Ptak Outlet w Rzgowie pod Łodzią (Ptak Holding) mają zostać otwarte jeszcze w tym roku.

 

Obecnie w całej Polsce w budowie jest 620 tys. mkw. z perspektywą otwarcia w ciągu najbliższych dwóch lat. Najwięcej powierzchni (60 proc.) przypada na centra handlowe małe i średnie (poniżej 40 tys. mkw.). W głównych aglomeracjach realizuje się obecnie 302 tys. mkw., z czego otwarcia 80 proc. z nich można spodziewać się w 2013 r. (Poznań City Center, Auchan Bronowice, Wzgórze, Galeria Katowicka, Plac Unii).

 

Według przewidywań Consensus Forecast, w całym 2012 r. polski PKB zwiększy się o 2,8 proc., i, mimo niższego wyniku w porównaniu z I kwartałem 2012 r., będzie jednym z najwyższych w Europie. Ma to duży związek z Euro 2012 w Polsce – z jednej strony wydarzenie odciągnęło klientów od zakupów w centrach handlowych, natomiast z drugiej  gastronomia powinna odnotować znaczny wzrost. Niewątpliwie istotne są także zyski wizerunkowe, związane z organizacją turnieju, które mogą przynieść długotrwałe zyski dla polskiej gospodarki.

 

Perspektywy są zadowalające, tym bardziej, iż stawki czynszowe pozostały na podobnym poziomie co w ubiegłym kwartale (jedynie w Warszawie odnotowano 5 proc. wzrost). Jak widać (w sektorze nieruchomości) rozwijają się mniejsze miasta. Jeśli zaś chodzi o same centra handlowe, to najbardziej zyskują te małego formatu.

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »