Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

Dom na obrzeżach czy mieszkanie w centrum?


Polska

2012-04-17

Mamy stałą pracę, oszczędności, dużą szansę na kredyt i jesteśmy zdecydowani na zakup swojej własnej nieruchomości. Pojawia się pytanie, co będzie bardziej korzystne – kupno mieszkania w centrum miasta czy też domu na jego obrzeżach?

 

Porównanie cen ofertowych nieruchomości na rynku wtórnym w Gdańsku pokazuje, iż różnica jest dość duża: mieszkanie o powierzchni 50 m2w samym centrum lub blisko centrum kosztuje średnio 6282 zł/m2, natomiast dom o powierzchni 100 m2 dalej od centrum kosztuje średnio 4471 zł/m2.

 

Podobnie wygląda sytuacja na rynku pierwotnym. Firmy deweloperskie oferują mieszkania o powierzchni ok. 50 m2 w centralnych dzielnicach Gdańska w cenie średnio 6164 zł/m2. Natomiast średnia cena domu o powierzchni ok. 100 m2 w bardziej oddalonych rejonach wynosi 3556 zł/m2 (jednak dotyczy to domów w stanie deweloperskim). Zatem w cenie średniej wielkości mieszkania w centrum miasta możemy kupić dwukrotnie większy dom na jego obrzeżach. Jednak pomimo niemalże 30-proc. różnicy w cenie metra kwadratowego na rynku wtórnym i prawie 40-proc. na rynku pierwotnym, klienci wciąż częściej decydują się na zakup mieszkania.

 

– Zdecydowana większość, bo około 80% zainteresowanych kupnem nieruchomości, wybiera mieszkanie, a nie dom. W Gdańsku największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w centrum – w szczególności w takich dzielnicach, jak Stare Miasto (gdzie ceny zaczynają się od 8500 zł/m2) oraz Wrzeszcz, Zaspa i Przymorze. Jeśli obrzeża miasta, to do 15 km od centrum – mówi Adam Ścigocki z gdańskiego oddziału agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A.

 

Jakie są plusy i minusy w obu przypadkach? Mieszkanie w centrum miasta gwarantuje bliskość instytucji publicznych i punktów usługowych, łatwy dostęp do komunikacji miejskiej, ułatwiony dojazd (oszczędność czasu), bliskie sąsiedztwo ludzi. Są także minusy, takie jak miejski zgiełk, zanieczyszczone od spalin powietrze, brak „zielonych” miejsc, ograniczona ilość miejsc parkingowych, brak prywatności. Z kolei dom na obrzeżach miasta to spokój, cisza, prywatność, niższe koszty eksploatacji domu, prywatna przestrzeń wokół (ogródek). Zniechęcić do takiej inwestycji może długi czas dojazdu do centrum z powodu zakorkowanych dróg, wyższe koszty eksploatacji samochodu i utrzymania terenu wokół domu, niekiedy gorszy dostęp do instytucji publicznych.

 

Wiele jest argumentów zarówno za, jak i przeciw każdej z tych dwóch wyżej wymienionych opcji. Jednak wybór jest sprawą indywidualną. Każdy kieruje się własnymi preferencjami, na które zapewne mają wpływ upodobania i kwestie finansowe.

 

 

Jakub Jastrzębski

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »