Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Mieszkanicznik – w celu ucywilizowania rynku najmu w Polsce


Polska

2012-03-26

Właściciele mieszkań na wynajem utworzyli ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik. O idei Stowarzyszenia, w rozmowie z dziennikarzem PolishProperty.eu, opowiada jego prezes – Sławek Muturi.

 

Zobacz też: Czy rząd stworzy Fundusz Mieszkań na Wynajem?

 

PolishProperty.eu: Na dobry początek: skąd wzięła się u Pana pasja związana z rynkiem nieruchomości i inwestowaniem w nie?

 

Sławek Muturi: Gdy miałem 11 lub 12 lat byłem w Kenii na wakacjach, odwiedzaliśmy z tatą rodzinę. Któregoś wieczoru tata pokazał mi mijany dom i zapytał mnie czy wiem, że to dom należący do wujka Muriuki. Początkowo nie mogłem zrozumieć, bo wiedziałem, że wujek mieszka w zupełnie innej dzielnicy Nairobi. Ojciec cierpliwie mi tłumaczył, że wujek ma kilka domów, które wynajmuje i czerpie z tego tytułu dochody. Ciężko to było zrozumieć młodemu człowiekowi, który przyjechał z Polski gdzie na przydział mieszkania czekało się po kilkanaście lat. Ale gdy zrozumiałem o co chodzi, pomysł mi się spodobał i postanowiłem, że gdy będę dorosły to skopiuję ideę wujka Muriuki.

 

PolishProperty.eu: Skąd wziął się pomysł powołania Stowarzyszenia i jego nazwa? Czy liczy Pan, że ten neologizm na trwale zagości w języku związanym z rynkiem nieruchomości?

 

Sławek Muturi: Pomysł powołania Stowarzyszenia zrodził się podczas spotkań Fridomiaków (czyli Czytelniczek i Czytelników mojego bloga) w różnych miastach Polski. Na spotkaniach tych pojawiały się zarówno osoby dopiero rozważające rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości, jak i weterani. Jednak okazało się, że nawet osoby mające wiele lat doświadczenia w najmie popełniają wiele błędów, nie stosując prostych zasad, które my od lat stosujemy w firmie Mzuri, która zarządza ponad 200 mieszkaniami i domami na wynajem. Przyszedł moment refleksji – a skąd my w Mzuri mieliśmy taką unikatową wiedzę? Między innymi z kupowanych w USA czy Anglii poradników zarządzania najmem oraz z uczestniczenia w konferencjach dla landlordów organizowanych przez Stowarzyszenia Landlordów. W konsekwencji tej refleksji powstał pierwszy w Polsce poradnik dla właścicieli mieszkań na wynajem „Zarządzanie najmem” oraz pomysł na założenie naszego Stowarzyszenia.

 

W języku polskim nie było odpowiednika angielskiego landlord. Musieliśmy używać aż 4 słów by oddać ten prosty i stary jak miasta koncept. Mieszkanicznik to polski odpowiednik landlorda, nawiązujący nieco do przedwojennego (i nieco negatywnie kojarzącego się) „kamienicznika”. Wielu z nas nie jest właścicielami całych kamienic, a tylko pojedynczych mieszkań. Stąd Mieszkanicznik, który, mamy taką nadzieję, na trwałe zagości w języku polskim.

 

PolishProperty.eu: Jakie są cele Stowarzyszenia i jak chcecie Państwo je realizować?

 

Sławek Muturi: Misją Stowarzyszenia jest cywilizowanie polskiego rynku najmu detalicznego. Chcemy to osiągać na wielu płaszczyznach. Po pierwsze chcemy rozpocząć od nas samych, Mieszkaniczników. Będziemy udostępniać wzory umów i innych dokumentów. Będziemy prowadzić szkolenia z zakresu dobrych praktyk najmu. Chcemy zachęcić prawników, księgowych, podatkowców, firmy windykacyjne i inne do wyspecjalizowania się w tematyce związanej z najmem detalicznym dzięki temu będą one zapewniać nam lepszy poziom usług. Chcemy też być katalizatorem dla powstania firm w dziesiątkach branż, które jeszcze w Polsce nie istnieją, a które są nam Mieszkanicznikom potrzebne. Będziemy też negocjować z bankami, ubezpieczycielami, developerami, portalami ogłoszeniowymi i innymi firmami zniżki dla naszych Członków. Z bankami będziemy dodatkowo rozmawiać w sprawie wprowadzenia specjalistycznej formy kredytu hipotecznego dostosowanego do naszych potrzeb i oczekiwań. Pracy nam nie zabraknie.

 

PolishProperty.eu: W Statucie Stowarzyszenia można znaleźć informację, że jednym z celów Stowarzyszenia jest zwiększenie dostępności najmu dla osób w trudnej sytuacji życiowej, osób niepełnosprawnych i osób w wieku emerytalnym. Czy mógłby Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?

 

Sławek Muturi: Chodzi o to, że dziś większość młodych Polaków uznaje, że najem to jest tylko przejściowe zło konieczne zanim kupią sobie „własne M”. Na zachodzie wiele osób uznaje najem jako równorzędną alternatywę dla własności, zwłaszcza, że ta ostatnia wiąże się też z pewnymi wadami (konieczność zgromadzenia wkładu własnego, kredyt spłacany przez dziesiątki lat; remont dachu, który obciąża przecież właściciela, a nie najemcę, czy zbytnie uwiązanie się do jednego miasta lub regionu). Sądzimy, że w Polsce jednym z argumentów przeciwko najmowi jest jego mała dostępność i brak stabilności. Chcemy działać na rzecz większej dostępności najmu. W tym również dla osób niepełnosprawnych. W Kanadzie spotkałem Mieszkaniczniczkę, która specjalizuje się w mieszkaniach dla niepełnosprawnych. Odpowiednio przystosowuje łazienki, kuchnie i cały sprzęt, a nawet podjazdy, windy, itp. ułatwiające dostęp do mieszkania. Wielu landlordów w Anglii oferuje proste mieszkania dla osób bezrobotnych czynsz najmu jest dofinansowywany przez lokalne władze.

 

PolishProperty.eu: Celem Stowarzyszenia jest także lobbowanie na rzecz zmiany prawa. Które przepisy, Pana zdaniem, należało by zmienić w pierwszej kolejności?

 

Sławek Muturi: Tego jeszcze nie wiem. Stowarzyszenie istnieje dopiero od miesiąca, a ja nie jestem praktykującym prawnikiem, więc nie powiem jak dokładnie, paragraf po paragrafie, wygląda nasza lista priorytetów. Ogólnie chodzi o to, by bardziej zrównać prawa stron przy umowie najmu, która z natury rzeczy jest umową cywilną. Wydaje nam się, że istniejące przepisy nakładają na nas dodatkowe obowiązki socjalne.
Rozumiemy, że dach nad głową to ważna rzecz, ale chyba nie bardziej ważna niż np. jedzenie. A gdybym wykupił abonament w jakiejś restauracji i stołował się tam przez rok czy dwa, to gdybym nagle potem stracił pracę i nie miał pieniędzy na opłacenie abonamentu na kolejny miesiąc, to restaurator by mi nie wydał jedzenia. I nikt jakoś restauratorów nie zmusza do szukania swoim patronom „jedzenia zastępczego”.

 

PolishProperty.eu: 17 marca odbył się Kongres Otwarcia Stowarzyszenia Mieszkanicznik. Proszę powiedzieć, jak się udał i czy jesteście Państwo zadowoleni.

 

Sławek Muturi: Tak, jesteśmy bardzo zadowoleni. Przyjechało około 180 delegatów z całej Polski, a nawet kilkoro Polaków mieszkających za granicą, posiadających mieszkania na wynajem w Polsce. Panowała bardzo dobra, energetyczna atmosfera. Dokonaliśmy wyboru statutowych władz Stowarzyszenia, ale dodatkowo ponad 30 osób zgłosiło się do pełnienia ważnych funkcji pozastatutowych w Stowarzyszeniu. Mamy kilkunastu kandydatów na szefów biur Stowarzyszenia w różnych miastach w Polsce i w Europie. Zidentyfikowaliśmy kilkunastu ekspertów tematycznych czy branżowych (tj. od budowania relacji Stowarzyszenia z tymi branżami). Mamy jeszcze wiele wakatów, bo chcielibyśmy mieć reprezentację w każdym z większych polskich miast. Proces naboru do objęcia funkcji pozastatutowych wciąż trwa, więc zapraszamy do przystępowania do Stowarzyszenia oraz obejmowania ważnych funkcji. Szczegóły na temat jak przystąpić do Stowarzyszenia czy objąć jakąś funkcję znajdują się na stronie www.mieszkanicznik.pl. Zapraszam gorąco!

 

PolishProperty.eu: Cele, jakie sobie Państwo stawiacie do 2016 r. to m.in. 5000 członków. A ile obecnie osób jest stowarzyszonych w Mieszkaniczniku?

 

Sławek Muturi: Dopiero około 180. Ale rozpoczęliśmy rejestrację niespełna tydzień temu (17 marca 2012). Gdybyśmy utrzymali takie tempo, to cel udało by się osiągnąć za nieco ponad 6 miesięcy. Do końca 2016 roku mamy jeszcze 57 miesięcy, więc mamy nadzieję, że nam się uda. 

 

PolishProperty.eu: Czy członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy czy trzeba być właścicielem min. jednej nieruchomości przeznaczonej na wynajem?

 

Sławek Muturi: Żeby być Członkiem zwyczajnym należy posiadać przynajmniej jedną nieruchomość na wynajem. Natomiast osoby, które jeszcze nie posiadają żadnej mogą stać się Sympatykami Stowarzyszenia. Płacą one niższe składki (57 zł rocznie) i mają dostęp do prawie wszystkich przywilejów członkowskich.

 

PolishProperty.eu: Znaczna część uczestników Kongresu jest za deregulacją zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jakie jest Pańskie zdanie na temat propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości? Czy Pan także opowiada się za wolnym dostępem do tychże zawodów? Czy deregulacja zawodów związanych z rynkiem nieruchomości jest celem Stowarzyszenia?

 

Sławek Muturi: Temat ten został spontanicznie wywołany przez jednego z uczestników Kongresu Otwarcia i rzeczywiście okazało się, że zdecydowana większość uczestników spotkania jest za deregulacją. Ale to nie jest sprawa naszego Stowarzyszenia – z punktu widzenia naszego statutu jest to sprawa dla nas obojętna. To co jest ważne, to żeby pośrednicy byli profesjonalistami w swoim fachu. Ale jak to zostanie osiągnięte to już nie nasza kompetencja.

 

PolishProperty.eu: Zakładacie także Państwo cykliczne raporty nt. rynku najmu. Kiedy będzie się można spodziewać pierwszego?

 

Sławek Muturi: Pierwszy raport dotyczący średnich cen najmu w kilku największych polskich miastach ukaże się już w kwietniu.

 

PolishProperty.eu: Jak Pan przewiduje, jaka będzie przyszłość Stowarzyszenia?

 

Sławek Muturi: Świetlana! (uśmiech) Ale tak na serio, to na ile będziemy prężni w naszych działaniach i skuteczni w realizacji naszych celów będzie zależało od naszej aktywności. Mówi się, że w większości istniejących w Polsce Stowarzyszeń, średnio tylko 1% spośród ogółu członków, to członkowie aktywni. Pozostałe 99% wykazuje bierność. W naszym Stowarzyszeniu mamy aspiracje by aktywnymi było 20-25% Mieszkaniczników. Jeśli to nam się uda, to odniesiemy spektakularny sukces. Zwłaszcza, że reprezentujemy biznes o przychodach rzędu 9,1 mld PLN rocznie, a kapitalizacją przewyższamy całość WIG-20. Więc z pewnością różne firmy, które dostrzegą stojący za nami potencjał zechcą nas wesprzeć. Ale przede wszystkim sami musimy chcieć sobie pomóc.

 

PolishProperty.eu: I na koniec pytanie, które pewnie zadają Panu wszyscy:) Czy w Pana opinii nieruchomości są dobrą lokatą kapitału?

 

Sławek Muturi: Tak, według mnie nieruchomości na wynajem są najlepszą lokatą, bo nie tylko dają pewny (w dłuższym horyzoncie czasu) wzrost wartości kapitału, ale też są bardzo bezpieczne (ryzyko całkowitej utraty kapitału można ubezpieczyć). Ale najważniejszą zaletą nieruchomości jest to, że wynajmowane przynoszą regularne, comiesięczne wpływy gotówki na konto. Gdy ma się tylko jedno mieszkanie na wynajem, to wpływy nie są oszałamiające, ale gdy się zgromadzi już tych nieruchomości kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt, to łączna suma wpływów z najmu zaczyna być istotna. Aż w którymś momencie zrówna się lub przewyższy kwotę comiesięcznych wydatków na utrzymanie standardu życia. A wtedy można, ale nie trzeba, już więcej pracować na etacie czy prowadząc swoją własną firmę. Osiąga się stan, który nazywam wolnością finansową. Więc nieruchomości to chyba dość dobra lokata kapitału. Dodam, że nigdy nie dywersyfikowałem swoich inwestycji – nawet nie posiadałem nigdy rachunku maklerskiego.

 

PolishProperty.eu: Dziękuję za rozmowę. 

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Skarbowców 115 - miejsce dla Twojego biznesu

Odpowiednie otoczenie, komfortowe rozwiązania dla pracowników i bliskość kluczowych punktów – to elementy budujące sukces inwestycji komercyjnej. T Deweloper ...

Czytaj dalej »