Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

[Sopot[ Przebudowa dworca PKP


Polska

2012-01-30

Budynek sopockiego dworca – dziś zaniedbany i raczej niezbyt ładny – zostanie przebudowany, a raczej… rozebrany. W jego miejsce ma stanąć nowy dworzec oraz ciąg budynków handlowo -usługowych.

 

Sopoccy radni, uchwalając budżet na rok 2012, uwzględnili w nim koszty(niemałe)  tej inwestycji. Na mocy umowy, zawartej między Sopotem, PKP SA oraz firmą BGI prace ruszą jeszcze w tym roku. Głównym wykonawcą będzie Bałtycka Grupa Inwestycyjna z Gdańska. Umowa zostanie zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prawnego.

 

Tym samym, sopocki dworzec będzie trzecim – po Poznaniu i Katowicach – modernizowanym w ten właśnie sposób. Oznacza to, że na terenach należących do miasta i kolei prywatny inwestor za własne pieniądze przeprowadzi inwestycję, a po jej rozliczeniu przejmie część objętych nią gruntów. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem. W innym przypadku ani Sopotu ani PKP nie byłoby raczej stać na tego typu inwestycję. Warto też zaznaczyć, że Sopot ma już doświadczenie w inwestycjach w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czego świetnym przykładem może być Centrum Haffnera.

 

Jak zatem będzie wyglądał nowy dworzec i jego okolice? W miejsce starego dworca ma się pojawić ciąg budynków handlowo-usługowych, które staną wzdłuż ulicy Dworcowej. Tuż obok powstanie hotel, najprawdopodobniej trzygwiazdkowy. Nieopodal – plac, który ma prowadzić wprost do Monciaka. Natomiast pod placem będzie się mieścił podziemny parking na ok. 250 samochodów.

 

Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA jest na razie na etapie prac projektowych, ustalania planu finansowego i uzyskiwania pozwoleń. Ma na to rok czasu. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2013 r. Dobrze się jednak stało, że umowa została już podpisana. Nie ulega wątpliwości, że sopocki dworzec, w swoim obecnym kształcie, jest mało reprezentatywny. I biorąc pod uwagę to, że sopocki kurort odwiedza rocznie dość duża liczba turystów, nie jest to najlepsza wizytówka miasta.

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

875 000 PLN

Mosina

190.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Jak deweloperom idzie sprzedaż mieszkań w tym roku

Czy w tym roku zainteresowanie zakupem nowych mieszkań utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w roku ubiegłym? Czy deweloperzy zauważają jakieś poważniejsze zmiany, jeśli chodzi ...

Czytaj dalej »