Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Trójmiasto coraz bardziej atrakcyjne


Polska

2011-12-13

W ostatnim czasie, takie firmy jak chociażby Thomson Reuters, First Data, Intel, IBM czy Sony Pictures zdecydowały się na ulokowanie swoich oddziałów w Trójmieście. Aglomeracja trójmiejska staje się coraz bardziej popularna. Co zatem sprawia, że Trójmiasto jest tak atrakcyjne?

 

Aglomeracja trójmiejska składa się z trzech połączonych ze sobą miast – Gdańska, Sopotu i Gdyni. Zajmuje obszar o powierzchni ok.  414,40 km2 i jest zamieszkiwana przez 1,2 mln ludzi. Trójmiasto jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym, a przede wszystkim gospodarczym. Zlokalizowane nad Zatoką Gdańską odgrywa bardzo ważną rolę komunikacyjną – można w tym miejscu wymienić chociażby dostęp do autostrady A1, rozwijające się porty morskie w Gdańsku i Gdyni czy port lotniczy im. Lecha Wałęsy.

 

Siłą Trójmiasta są także ludzie. Aglomeracja trójmiejska jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Warto zaznaczyć, że liczba studentów wynosi tu obecnie ok. 100 tys. Daje to ok. 22 tys. absolwentów rocznie, z czego ponad 5 tys. to absolwenci kierunków związanych z finansami i IT. Nie bez znaczenia pozostaje także, stojąca na wysokim poziomie, znajomość języków obcych – zarówno języków zachodnioeuropejskich (j. angielski, j. niemiecki), jak i np. mniej popularnych języków skandynawskich. To wszystko powoduje, że Trójmiasto jest zapleczem wysoko wykwalifikowanych i wykształconych specjalistów.

 

Oczywistym jest, że atrakcyjność Trójmiasta pod względem geograficznym, gospodarczym i pracowniczym musi iść w parze z dogodnymi powierzchniami biurowymi.

 

Według danych z III kw. 2011 r. zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście przekroczył 365 tys. m2.  Z czego w budowie znajduje się ok. 70 tys. m2. Szacuje się, że podaż w 2012 r. wyniesie 37 tys. m2, a 2013 r. – 48 tys. m2. Warto zaznaczyć, że pomimo dużej podaży, wskaźnik pustostanów jest relatywnie niski i kształtuje się na poziomie 7%, co jest dobrym wynikiem, który świadczy o tym, że nie ma zbyt dużej ilości pustych powierzchni, a jednocześnie najemcy mają w czym wybierać.

 

Jeśli natomiast chodzi o stawki czynszu, to wahają się one pomiędzy 13 a 16 euro/m2/miesiąc (czyli mniej niż w Krakowie, Wrocławiu czy nawet Poznaniu, nie wspominając już o Warszawie). Dodatkowo, najemcy mogą liczyć na zachęty ze strony wynajmujących – okresy wolne od czynszu (rent free) czy kontrybucje w wykończeniu powierzchni. To wszystko sprawia, że czynsz efektywny jest niższy o ok. 10-20%. Warto dodać, że sprzyjające najemcy warunki, według prognoz, będą się utrzymywały przynajmniej do końca 2012 r.

 

Nic więc dziwnego, że Trójmiasto uchodzi za trzecią pod względem popularności w Polsce lokalizację dla działalności sektora usług wspólnych , czyli tzw. BPO/SSC.  Czym jest ów sektor? Business Process Outsourcing (BPO), czyli outsourcing procesów biznesowych, to, najkrócej rzecz ujmując, zlecanie zewnętrznemu dostawcy zarządzania projektami i procesami, tradycyjnie realizowanymi za pomocą wewnętrznych zasobów. Jest to tzw. sektor usług dla biznesu. Natomiast SSC (Shared Services Centers) to wydzielone centra usług wspólnych, pracujące na zlecenie macierzystej organizacji. Centra realizują wewnętrzne procesy biznesowe (księgowe, finansowe, IT, HR itd.) dla pozostałych jednostek danej grupy kapitałowej oraz na potrzeby jej klientów.

 

Nadmorska aglomeracja staje się więc nie tylko miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym, ale również – biznesowym. To nie tylko sopockie molo, ale także wykształcone kadry, specjaliści, dogodne połączenia komunikacyjne oraz wciąż jeszcze nie przesycony rynek nieruchomości, z niewygórowanymi cenami, zachęcający do inwestowania.

 

 

Jakub Jastrzębski

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »