Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

[Kraków] Lofty – nowa jakość na rynku nieruchomości


Polska

2011-12-09

Deweloper Kraków Lofts oddał do użytku pierwszą część swojej inwestycji na krakowskim Podgórzu w 2010 r. Lofty w Młynie to nowoczesna przestrzeń mieszkalna na Zabłociu. Możliwość rewitalizacji budynku dawnego młyna Ziarno stała się inspiracją do powstania w tym miejscu loftów.

 

Inwestycja jest o tyle godna uwagi, że to nie tylko pierwsze lofty w Krakowie, ale także w całej Małopolsce. Jak można krótko scharakteryzować loft? Wysoki standard, niebanalny luksus, duża powierzchnia mieszkalna i użytkowa, ale przede wszystkim – przestronna konstrukcja na bazie budynku postindustrialnego.

 

Plany w Młynie

 

Młyn Ziarno powstał w 1919 r. Funkcjonował do 2002 r. jako Polska Wytwórnia Chleba Zdrowia i Młyn Walcowy. Początkowo przestrzeń i infrastruktura dawnego młyna miały posłużyć do utworzenia Centrum Przemysłu Czasu Wolnego – nowoczesnej przestrzeni rekreacyjno – wypoczynkowej. Pojawił się m.in. projekt utworzenia w dawnych silosach zbożowych basenów treningowych dla nurków. Zmiany własnościowe zakończyły plany związane z Centrum. Przebudowa młyna miała miejsce w latach 2008 - 2009 z inicjatywy nowego inwestora: polsko – brytyjskiej spółki Kraków Lofts, w wykonaniu zespołu architektów pracowni Ludomira Książka.

 

Lofty w Młynie mają charakter budynku mieszkalno – usługowego. Parter przeznaczony został na usługi, wyższe kondygnacje na przestrzeń mieszkalną – łącznie w Młynie znajduje się 57 mieszkań, a wśród nich jedno- i dwupoziomowe oraz penthouse’y. Drugim etapem inwestycji Kraków Lofts na Zabłociu są Mieszkania Ślusarska – planowane do oddania do użytku w grudniu 2011 r.

 

Inwestor zdecydował się na rozwiązania architektoniczne, których pomysły podsunęła sama bryła Młyna Ziarno oraz detale konstrukcyjne. Zrewitalizowany obiekt wyróżnia się nawiązującymi do pierwowzoru metalowymi konstrukcjami, organizacją wnętrza, gdzie ponownie znalazły się filary, sklepienia i okna o charakterystycznych kształtach. Z dużą precyzją odtworzone zostały wykończenia ceglano – drewniane.

 

Chociaż znajdą się zwolennicy stwierdzenia, że nie do końca są to lofty, a raczej apartamentowce lub mieszkania o większej powierzchni, stylizowane na lofty, to w jakim celu taki spór miałby się toczyć? Niezaprzeczalna jest precyzja projektu i jakość wykonania.

 

Czy będą kolejne?

 

Plany budowy loftów od kilku lat rysują się również na krakowskich Grzegórzkach. Irlandzka spółka Green Lawn przymierzała się do zaadaptowania przestrzeni dawnej fabryki maszyn rolniczych Marcina Peterseima. Projekt architektoniczny wykonał Romuald Loegler.

 

Drugi inwestor, tym razem portugalski, w Polsce reprezentowany przez Gerium Poland Development, lofty zaplanował w zakładzie budowy maszyn im. Ludwika Zieleniewskiego (od 2008 r. działalność firmy przeniesiona z Krakowa do Niepołomic). Projekt architektoniczny przygotowało konsorcjum firm nsMoon Studio i Wizja.

 

Loftami  próbowano ochrzcić również zrewitalizowany, socrealistyczny w formie, budynek dawnej drukarni na osiedlu Hutniczym w Nowej Hucie. Przestrzeń poprzemysłowa została zaadaptowana na obiekt mieszkalny – zmodernizowany, przestronny i atrakcyjny, jednak loft to zdecydowanie nie jest.

 

Moda na lofty z pewnością stanie się siłą napędową do tworzenia w Krakowie kolejnych przestrzeni mieszkalnych tego typu. Jednak moda to jedno, a potencjalni odbiorcy kluczy do loftów – to drugie, bo w tym przypadku atrakcyjność samego mieszkania wliczona jest w cenę metra kwadratowego.

 

 

Aneta Pawłowska

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Mieszkania dla obcokrajowców – jak wyglądają dodatki i dofinansowania?

Mieszkania socjalne, dodatki mieszkaniowe i inne formy wsparcia dla szukających własnych czterech kątów, to w Polsce raczej rzadkość. Okazuje się, że kolejka po tę pomoc ...

Czytaj dalej »