Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

[Polska] Czym deweloperzy kuszą potencjalnych klientów?


Polska

2011-12-09

„Jeśli Twój znajomy zakupi mieszkanie w Bielanach Wrocławskich - dostaniesz 2000 złotych gotówki do ręki”. „Nowy Biskupin - gotowe apartamenty w kameralnych domach. W prezencie - 10 tysięcy złotych i konsultacje architekta wnętrz”. Takie reklamy deweloperów mają skusić potencjalnych nabywców do kupna mieszkania. Wszystko z tego powodu, że rynek nieruchomości jest pełny.

 

Co jeszcze oferują deweloperzy, aby kupić właśnie ich inwestycję? Katalog propozycji jest bardzo szeroki.  Mogą to być na przykład vouchery na kwotę 10 tys. złotych, przeznaczone na kompleksową realizację wnętrz ze wskazaną firmą zajmującą się aranżacjami. Inny deweloper oferuje bon na zakup zabudowy kuchennej o wartości 5 tys. złotych. Jeszcze inny wprowadza promocje cenowe: od 200 do 500 złotych brutto za metr kwadratowy mieszkania i obniżenie o 50% wartości miejsca parkingowego, jeśli klient zdecyduje się na jednoczesny zakup mieszkania i własnego terenu na parkowanie auta. Jeden z warszawskich deweloperów na przykład liczy na to, że jeśli 3 mieszkania sprzeda po promocyjnej cenie, z miejscem postojowym i tarasem lub ogródkiem w cenie mieszkania, łatwiej sprzeda pozostałe. Organizowanie „dni otwartych drzwi”, podczas których można zwiedzać mieszkania na nowo wybudowanych osiedlach, to właściwie już standard.

 

Reklamy mieszkań dziś są na porządku dziennym, bo to taki sam towar jak kosmetyki, żywność czy ubrania. Dlatego ogłoszeniom deweloperów w prasie towarzyszą chwytliwe hasła, mające przyciągnąć kupców: „Budujemy powyżej oczekiwań”, „Gwarantujemy najwyższy poziom wykonania”, „Tylko tu chcesz zamieszkać”. Kuszą także dogodną komunikacją z centrum, otoczeniem zieleni, bliskością parków i terenów rekreacyjnych.

 

Często, aby przyciągnąć nabywców, deweloperzy podpierają swój autorytet i wiarygodność powołując się na przynależność do PZFD (Polski Związek Firm Deweloperskich). Lubią także wymieniać  liczbę zadowolonych z ich usługi klientów i podawać ją w tysiącach.

 

Deweloperzy prześcigają się w pomysłach, by zwabić nabywców wybudowanych inwestycji. Jeden z nich na przykład powołał do życia program „Lokum pod klucz”. Aby zachęcić do skorzystania z niego, najpierw przekonuje w swojej reklamie, że kupno mieszkania i jego wykończenie to wielki stres, duże nakłady finansowe, że to żmudny proces odwiedzania sklepów, porównywania cen, łapania okazji i szukania zaufanych podwykonawców. I dlatego tenże deweloper oferuje w swoim programie własnych fachowców, dobór elementów wyposażenia i materiałów - przecież specjalnie dla swoich klientów negocjował ceny drzwi, podłóg, ceramiki łazienkowej, płytek ściennych i podłogowych oraz usług montażowych i wykończeniowych.

 

Deweloperzy wiedzą, że spada procent lokali sprzedawanych przed oddaniem inwestycji. Wolą gotowe mieszkania i domy, bo to mniejsze ryzyko, że deweloper się wycofa, nie dotrzyma warunków transakcji lub wręcz zmieni profil inwestycji. 

 

Choć powszechnie uważa się, że gotowe znaczy droższe, to deweloperzy przekonują  w swoich reklamach, że to nieprawda. Twierdzą, że gotowe inwestycje to domy i mieszkania, które zostały zaplanowane, zrealizowane i wycenione, więc koszty inwestycji są łatwo policzalne. Klient wie dokładnie ile zapłaci za każdy z elementów, począwszy od lampy przed domem, a skończywszy na płocie i monitoringu. Takie domy czy mieszkania są także odporne na zmiany cen na rynku materiałów budowlanych, a kolejne podwyżki nie wpływają na cenę nieruchomości.

 

Firmy deweloperskie z gotowymi inwestycjami są bardziej skłonne do promocji cenowych, zdarzają się oferty promocyjne, sięgające nawet 20%. Popularne jest mówienie w reklamach wprost o możliwościach indywidualnej negocjacji cen.

 

Z powodu nasyconego rynku nieruchomości klienci mogą spodziewać się sporych spadków cen gotowych lokali. Specjaliści szacują, że ceny mogą obniżyć się o co najmniej 10%, niewykluczone, że i o 20%. Powodem będzie przede wszystkim duża pula niesprzedanych mieszkań, a co za tym idzie, utrzymująca się na wysokim poziomie podaż. Można więc przewidywać, że deweloperzy, chcąc sprzedać mieszkania, będą częściej skłonni do obniżek cen gotowych lokali.

 

 

Edyta Brzozowska

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »