Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

[Wrocław] Thespian – modernizm XXI wieku


Polska

2011-10-01

W prestiżowym miejscu Wrocławia otwarto obiekt, który śmiało możemy nazwać jednym z najbardziej nowoczesnych, nie tylko we Wrocławiu, ale i w Polsce. Najniższe piętra, to powierzchnie biurowe i handlowe, wyższe zajmują luksusowe apartamenty. Thespian przy Rondzie Powstańców Śląskich już jest wizytówką Wrocławia. Budynek przyciąga wzrok wjeżdżający do miasta gości i mieszkańców.  

 

Inwestycja ING Real Estate Development sąsiaduje z eleganckimi XIX wiecznymi kamienicami z jednej strony i z blokami z końca ubiegłego wieku z drugiej. Pogodzenie obu tych światów to sztuka niełatwa, ale z pomocą przyszedł projektantom jeszcze jeden, charakterystyczny dla Wrocławia styl. Modernizm. Wyraźnie i w tym momencie był inspiracją dla architektów z pracowni projektowej Maćków, która ma już za sobą kilka udanych, zrealizowanych projektów w stolicy Dolnego Śląska.


Thespian to modernizm XXI wieku. Może tylko z małą różnicą. W odróżnieniu od tego sprzed stu lat, ten nie poprzestaje na minimalizmie, tylko wykorzystuje w pełni najnowsze koncepcje i rozwiązania techniczne. Nic zatem dziwnego, że budynek zbiera pochwały i laury. Wśród wielu innych, projektanci najbardziej są dumni z zakwalifikowania do finału konkursu World Building of the Year 2011, który odbywa się podczas Międzynarodowego Festiwalu Architektury. A to znaczy, że projekt znalazł się w ścisłej czołówce najważniejszej imprezy architektonicznej na świecie. A na koncie ma już między innymi nagrodę na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2009 w Mińsku; Diament Architektury 2010 (nagroda dla dewelopera roku). Docenili go również członkowie polskiego oddziału międzynarodowego forum o architekturze Skyscrapercity.com. Thespian zajął tu pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych budynków polskich roku 2011, zwanym żartobliwie rankingiem Miss Polski. 


Bryłę budynku widać z daleka, ale musimy z bliska przyjrzeć się elewacji, bo już tu zastosowane są ciekawe rozwiązania. Budynek jest w całości przeszklony i jak widać z zewnątrz, wszystkie okna mają jednakowe, białe zasłony. To nie „zarządzenie gospodarza domu”, ale element elewacji właśnie! Szyby, które widzimy, od właściwych okien dzieli przestrzeń, w której mieszczą się, sterowane pilotem kotary, a w części biurowej żaluzje. Ta przestrzeń izoluje budynek od warunków atmosferycznych, nadmiernego oświetlenia i hałasu, ale wszystkie okna można odsłonić i otworzyć, jeśli się ma na to ochotę. 

 

Budynek jest maksymalnie enegrooszczędny. Wewnątrz zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania klimatyzacyjne, wentylacyjne i grzewcze. Na przykład rekuperatory pobierają zużyte ciepło w biurach i nim ogrzewają parkingi. To sprawia, że koszty eksploatacji są minimalne. 

Na początek liczby. Powierzchnia budynku, nie licząc parkingu na 79 samochodów, wynosi 7070 mkw. Pomieszczenia mają od 3,40 do 4 metrów. wysokości. Im niżej, tym są wyższe. Parter z powierzchniami handlowo-usługowymi zajmuje 940 mkw., a biura na dwóch kolejnych kondygnacjach to 2150 mkw. Wśród najemców znajdują się m.in. firmy z branży prawniczej, medycznej i finansowej. Od trzeciej do ósmej kondygnacji jest 38 apartamentów, o wielkości od 60 do 160mkw. Wybrane apartamenty mają duże, wykończone drewnem tarasy.. Osoby wchodzące do biur i lokali usługowych nie mają dostępu do części mieszkalnej. Główne wejście z recepcją znajduje się od strony Ronda, a mieszkańcy mają jeszcze dodatkowe wejście z boku budynku. 

 

Bezpieczeństwa w Thespianie pilnuje całodobowa ochrona. Ale to nie wszystko. Na parking i do części mieszkalnej może wejść tylko osoba, posługująca się imiennym identyfikatorem. Z parkingu nie wyjdzie nikt, kto nie przyłoży identyfikatora do czytnika, a każde jego użycie jest zapisywane w komputerze ochrony. 


Wnętrza są nowoczesne i jasne. Dzięki wysokości pomieszczeń i przeszklonym ścianom czuje się przestrzeń. Każde mieszkanie ma inaczej rozplanowany układ. Nie ma dwóch takich samych. Mieszkania oddawane są właścicielom już wykończone. Kuchnie z zabudową i sprzętem wysokiej klasy, łazienki, drewniane podłogi. Żadne remonty i roboty po kupnie mieszkania nie są konieczne. Wystarczy ustawić meble i mieszkać, korzystając z całodobowej obsługi concierge. Recepcja dla mieszkańców załatwi wszystko. Od sprzątania mieszkania po odebranie dziecka z przedszkola i zapewnienie mu opieki. 

 

Taki luksus oczywiście kosztuje. Ceny mieszkań w Thespianie to około 15 tys. za metr kwadratowy. Miesięczny czynsz z obsługą concierge wynosi około 11 złotych za metr. Za zamówienia specjalne należy oczywiście dopłacić. Tak oto we Wrocławiu odradza się luksusowa niegdyś dzielnica. Upłynie zapewne jeszcze trochę czasu, zanim stanie się wrocławskim Manhattanem, ale pierwsze ziarna zostały rzucone.

 

ING Real Estate Development jest jednym z czołowych europejskich deweloperów specjalizujących się w projektach wielofunkcyjnych z rozbudowaną częścią handlową. Firma należy do Grupy ING, międzynarodowej instytucji finansowej wywodzącej się z Holandii, która świadczy usługi bankowe, inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe dla ponad 85 milionów klientów prywatnych i instytucjonalnych w ponad 40 krajach.


ING Real Estate Development zyskał międzynarodowe uznanie za swoje realizacje w Polsce, wśród których wymienić warto centrum handlowe Złote Tarasy w Warszawie (jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, wizytówka stolicy, unikalny projekt architektoniczny nagrodzony m.in. na targach MAPIC i MIPIM w Cannes), apartamenty Holland Park czy podkrakowskie osiedle domów jednorodzinnych Parkowe Wzgórze. Deweloper znany jest z dbałości o przestrzeń wokół realizowanych obiektów, wyposażając ją w tereny zielone, place zabaw, ścieżki rowerowe i komfortową sieć dróg wewnętrznych.

 


Iwona Maj 

foto: Ewa Dudała


W dziale Video na naszej stronie głównej dostępny jest film z otwarcia Thespiana, jak również film z prezentacją obiektu. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »