Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Jak dobrze zainwestować w mieszkanie na wynajem?


Polska

2011-09-13

Zakup mieszkania z myślą o jego dalszym wynajmie jest dobrym pomysłem na inwestycję. Musimy się tu jednak kierować innymi zasadami niż przy kupnie lokum dla siebie. Powinniśmy wpasować się w uniwersalne gusta jak największej rzeszy potencjalnych klientów, a nie kierować się tylko własnymi upodobaniami.

 

Lokalizacja jest tu najistotniejszym czynnikiem. Od niej zależeć będzie wysokość czynszu najmu oraz zainteresowanie potencjalnych najemców, a co za tym idzie czas, w jakim mieszkanie będzie stało puste. Okres, w którym lokal czeka na najemcę jest okresem straty – nie mamy przychodów z tytułu wynajmu, a musimy ponosić koszty comiesięcznych opłat administracyjnych. Lokalizacja ma bardzo duży wpływ na cenę mieszkania podczas jego zakupu, ale także na cenę ewentualnej, późniejszej odsprzedaży.


Wiadomo, że najchętniej poszukiwane są mieszkania w centrum miasta lub w pobliżu wyższych uczelni. W przypadku mieszkań poza centrum i na przedmieściach, należy zwracać szczególną uwagę na stopień skomunikowania z centrum, bliskość przystanków komunikacji publicznej oraz czy w okolicy znajduje się np. oddział dużego zakładu pracy.


Na rynku nieruchomości jest spory wybór mieszkań, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Mieszkania od dewelopera pachną nowością i zapewnią przyszłym użytkownikom większy komfort użytkowania. Do ceny mieszkania z rynku pierwotnego należy jednak doliczyć koszt całkowitego wykończenia. Deweloperzy oferują swoje lokale w trzech standardach: surowym, deweloperskim oraz pod klucz. Musimy jednak dokładnie dowiedzieć się, co jest rozumiane jako „standard deweloperski”, gdyż mogą tu występować pewne różnice w wyposażeniu.

 

- Najczęściej standard deweloperski oznacza tynki na ścianach, wylewkę betonową na podłogach oraz obowiązkowo drzwi wejściowe do mieszkania, jednak nie zawsze w wyposażeniu znajdą się drzwi wewnętrzne. Powinna być również wyprowadzona instalacja pod urządzenia wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie oraz doprowadzona instalacja elektryczna- wyjaśnia Marek Torończak z Bonum Estate Nieruchomości.
Pamiętajmy również, że miejsca parkingowe u dewelopera nie jest wliczone w cenę mieszkania i należy je dokupić osobno. Cena takiego miejsca postojowego to 20- 40 tys. zł

Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego musimy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ofertom, które nas interesują. W tym sektorze możemy liczyć na większe okazje cenowe. Czasami właścicielom z różnych względów zależy na szybkiej sprzedaży i w ramach zachęty oferują atrakcyjną cenę. Możemy też trafić na mieszkanie do remontu generalnego, więc po dużo niższej cenie. W ofercie rynku wtórnego znajdują się też nowe, nieużywane mieszkania kupione od deweloperów i ponownie wystawione do sprzedaży.

 

Kluczową sprawą jest odpowiedź na pytanie, jakich najemców, w jakiej lokalizacji i jaki rząd zysku chcemy uzyskać z tytułu inwestycji w daną nieruchomość. Inwestowanie kapitału w nieruchomości jest przedsięwzięciem z reguły opłacalnym. Szukajmy zatem okazji, kupujmy rozważnie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości komercyjne – inwestycje w Polsce nabierają tempa

      Polska stała się atrakcyjnym rynkiem z możliwością dywersyfikacji ryzyka dla zagranicznych inwestorów. Napływ nowego kapitału sprawia, że to inwestycje ...

Czytaj dalej »