Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

EURO 2012, a rynki nieruchomości


Polska

2011-08-24

Dzięki Euro 2012 będziemy mieć nowe stadiony, lepszy transport zbiorowy i więcej dróg. Ceny nieruchomości nie poszybują jednak w górę.


Zbadaliśmy, jak jest i jakie są prognozy w miastach-gospodarza Euro 2012.
-Rozwój infrastruktury w Poznaniu nie ma w tej chwili większego wpływu na wzrost czy też spadek cen mieszkań w naszym mieście - twierdzi Krzysztof Cwalina, specjalista ds. nieruchomości z Integra nieruchomości w Poznaniu.

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania w stolicy wielkopolski nie powinny spodziewać się drastycznych skoków cen. Okolice Stadionu Lecha Poznań są w większości zagospodarowane. Niewielka zmiana, która nastąpi w tym rejonie, dotyczyć będzie przebudowy dróg i linii tramwajowych. Jest to jedyny czynnik mogący wpłynąć w niewielkim stopniu na zmianę cen mieszkań. Nie oznacza to jednak, że na Euro 2012 w Poznaniu nie będzie można zarobić. - Przewidujemy podwyżki czynszów za wynajem mieszkań, aczkolwiek taka sytuacja nie będzie trwała długo - dodaje Krzysztof Cwalina.


PGE Arena bardziej wpływowa

Mieszkańcy Gdańska oprócz budowy stadionu mogą spodziewać się dodatkowych inwestycji w południowej części miasta. Rozbudowa portu lotniczego czy budowa obwodnicy to tylko niektóre z celów realizowanych przed mistrzostwami. - Sytuacja w południowej części Gdańska (tu powstaje PGE Arena przyp.red) znacznie się poprawi, jeśli chodzi o komunikację. Letnica zostanie w dużym stopniu zrewitalizowana. Między innymi zostaną odrestaurowane kamienice w tej dzielnicy, co analogicznie powinno mieć wpływ na wzrost cen mieszkań - mówi Andrzej Fal, doradca rynku nieruchomości z Investfal w Gdańsku. Dotychczas Letnica była dzielnicą o funkcji przemysłowej. Teraz zyska na atrakcyjności poprzez wspomnianą odnowę. Będzie to miało pozytywny wpływ na zainteresowanie potencjalnych najemców.

-Wzrost cen za wynajem mieszkań w Gdańsku podczas Euro 2012 powinien mieć charakter sezonowy. Podczas beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie mogliśmy dostrzec wzrost cen za wynajem. Euro 2012 jest tak samo, jak beatyfikacja Jana Pawła II wydarzeniem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa - tłumaczy Andrzej Fal.

Mistrzostwa nakręcają rynek we Wrocławiu

W okolicach Maślic powstaje stadion, na którym będą rozgrywane mecze Euro 2012. W związku z tym powstaje tu przyspieszona linia tramwajowa "Tramwaj Plus", która ułatwi szybszy dostęp do stadionu z centrum miasta. - Można twierdzić, że rynek nieruchomości we Wrocławiu jest w pewnym sensie napędzany przez mistrzostwa. Jak wiadomo, kupno mieszkania to inwestycja na parędziesiąt lat. Dla ludzi kupujących mieszkanie ważne jest to, że w okolicy Maślic i Stabłowic powstaje przyśpieszona linia tramwajowa,  co ułatwi im lepsze połączenie z resztą miasta. Jest to czynnik decydujący o zwiększeniu zainteresowania kupnem mieszkań w rejonach budowanego obiektu na Euro 2012 - tłumaczy Marlena Joks, prezes zarządu City Nieruchomości we Wrocławiu.

Podobnie jak w Gdańsku i Poznaniu prognozuje się wzrost cen za wynajem mieszkań. -Uważam że ceny za wynajem pójdą w górę w związku z Euro, aczkolwiek po tej imprezie zostaną z biegiem czasu zredukowane do standardów miejskich. Nie ulega wątpliwości że na mistrzostwach w 2012 roku zyskają najbardziej hotele. W dalszym jednak ciągu, duża część społeczeństwa myśli inaczej, twierdząc że to rynek nieruchomości najbardziej na tym zarobi - dodaje Marlena Joks

Stolica zyska najmniej, bo...

Stadion Narodowy w Warszawie powstaje praktycznie w samym centrum miasta. Dlatego też trudno oczekiwać rozwoju budownictwa i infrastruktury w miejscu, które jest już rozwinięte. - Ludzi bardziej interesują mieszkania , które powstają tam gdzie będzie przebiegać budowana druga linia metra, niż mieszkania leżące nieopodal stadionu przygotowywanego na Euro 2012 - mówi Alicja Nikiszina, doradca ds. nieruchomości z R&C Nieruchomości w Warszawie i dodaje - Nie zauważyłam i nie prognozuję również, by ceny za wynajem miałyby drastycznie wzrosnąć w związku z Euro 2012.


Ostatnio wiele się mówi o tym, że Warszawa zapomniała na chwilę o kryzysie hotelarskim. Coraz większe zapotrzebowanie w związku z imprezą na hotele w stolicy nie powinno przynieść zmian popytu i podaży mieszkań. Dlatego warszawscy deweloperzy oraz osoby chcące wynająć mieszkania w stolicy mogą zyskać najmniej spośród miast, w których rozgrywane będą mecze.
red.
 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spada?

Ostatnie dane rynkowe mówią, że sprzedaż nowych mieszkań spada. Czy deweloperzy zauważają mniejsze zainteresowanie zakupem lokali wśród klientów? Czy liczba ...

Czytaj dalej »