Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

EURO 2012, a rynki nieruchomości


Polska

2011-08-24

Dzięki Euro 2012 będziemy mieć nowe stadiony, lepszy transport zbiorowy i więcej dróg. Ceny nieruchomości nie poszybują jednak w górę.


Zbadaliśmy, jak jest i jakie są prognozy w miastach-gospodarza Euro 2012.
-Rozwój infrastruktury w Poznaniu nie ma w tej chwili większego wpływu na wzrost czy też spadek cen mieszkań w naszym mieście - twierdzi Krzysztof Cwalina, specjalista ds. nieruchomości z Integra nieruchomości w Poznaniu.

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania w stolicy wielkopolski nie powinny spodziewać się drastycznych skoków cen. Okolice Stadionu Lecha Poznań są w większości zagospodarowane. Niewielka zmiana, która nastąpi w tym rejonie, dotyczyć będzie przebudowy dróg i linii tramwajowych. Jest to jedyny czynnik mogący wpłynąć w niewielkim stopniu na zmianę cen mieszkań. Nie oznacza to jednak, że na Euro 2012 w Poznaniu nie będzie można zarobić. - Przewidujemy podwyżki czynszów za wynajem mieszkań, aczkolwiek taka sytuacja nie będzie trwała długo - dodaje Krzysztof Cwalina.


PGE Arena bardziej wpływowa

Mieszkańcy Gdańska oprócz budowy stadionu mogą spodziewać się dodatkowych inwestycji w południowej części miasta. Rozbudowa portu lotniczego czy budowa obwodnicy to tylko niektóre z celów realizowanych przed mistrzostwami. - Sytuacja w południowej części Gdańska (tu powstaje PGE Arena przyp.red) znacznie się poprawi, jeśli chodzi o komunikację. Letnica zostanie w dużym stopniu zrewitalizowana. Między innymi zostaną odrestaurowane kamienice w tej dzielnicy, co analogicznie powinno mieć wpływ na wzrost cen mieszkań - mówi Andrzej Fal, doradca rynku nieruchomości z Investfal w Gdańsku. Dotychczas Letnica była dzielnicą o funkcji przemysłowej. Teraz zyska na atrakcyjności poprzez wspomnianą odnowę. Będzie to miało pozytywny wpływ na zainteresowanie potencjalnych najemców.

-Wzrost cen za wynajem mieszkań w Gdańsku podczas Euro 2012 powinien mieć charakter sezonowy. Podczas beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie mogliśmy dostrzec wzrost cen za wynajem. Euro 2012 jest tak samo, jak beatyfikacja Jana Pawła II wydarzeniem cieszącym się dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa - tłumaczy Andrzej Fal.

Mistrzostwa nakręcają rynek we Wrocławiu

W okolicach Maślic powstaje stadion, na którym będą rozgrywane mecze Euro 2012. W związku z tym powstaje tu przyspieszona linia tramwajowa "Tramwaj Plus", która ułatwi szybszy dostęp do stadionu z centrum miasta. - Można twierdzić, że rynek nieruchomości we Wrocławiu jest w pewnym sensie napędzany przez mistrzostwa. Jak wiadomo, kupno mieszkania to inwestycja na parędziesiąt lat. Dla ludzi kupujących mieszkanie ważne jest to, że w okolicy Maślic i Stabłowic powstaje przyśpieszona linia tramwajowa,  co ułatwi im lepsze połączenie z resztą miasta. Jest to czynnik decydujący o zwiększeniu zainteresowania kupnem mieszkań w rejonach budowanego obiektu na Euro 2012 - tłumaczy Marlena Joks, prezes zarządu City Nieruchomości we Wrocławiu.

Podobnie jak w Gdańsku i Poznaniu prognozuje się wzrost cen za wynajem mieszkań. -Uważam że ceny za wynajem pójdą w górę w związku z Euro, aczkolwiek po tej imprezie zostaną z biegiem czasu zredukowane do standardów miejskich. Nie ulega wątpliwości że na mistrzostwach w 2012 roku zyskają najbardziej hotele. W dalszym jednak ciągu, duża część społeczeństwa myśli inaczej, twierdząc że to rynek nieruchomości najbardziej na tym zarobi - dodaje Marlena Joks

Stolica zyska najmniej, bo...

Stadion Narodowy w Warszawie powstaje praktycznie w samym centrum miasta. Dlatego też trudno oczekiwać rozwoju budownictwa i infrastruktury w miejscu, które jest już rozwinięte. - Ludzi bardziej interesują mieszkania , które powstają tam gdzie będzie przebiegać budowana druga linia metra, niż mieszkania leżące nieopodal stadionu przygotowywanego na Euro 2012 - mówi Alicja Nikiszina, doradca ds. nieruchomości z R&C Nieruchomości w Warszawie i dodaje - Nie zauważyłam i nie prognozuję również, by ceny za wynajem miałyby drastycznie wzrosnąć w związku z Euro 2012.


Ostatnio wiele się mówi o tym, że Warszawa zapomniała na chwilę o kryzysie hotelarskim. Coraz większe zapotrzebowanie w związku z imprezą na hotele w stolicy nie powinno przynieść zmian popytu i podaży mieszkań. Dlatego warszawscy deweloperzy oraz osoby chcące wynająć mieszkania w stolicy mogą zyskać najmniej spośród miast, w których rozgrywane będą mecze.
red.
 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

1 850 000 PLN

powiat Olsztyn

567.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nowy biurowiec we Wrocławiu. Zobacz Skarbowców 115

T Deweloper kończy budowę nowoczesnego budynku dla biznesu we Wrocławiu. Już w nowym roku właściciele lokali otrzymają do nich klucze. Biurowiec od początku cieszył się dużym ...

Czytaj dalej »