Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

[Szczecin] Dana, dana – Nova Dana


Polska

2011-08-24

Polska goni i dogania Europę. Budujemy coraz więcej, wyżej i nowocześniej. Większość polskich miast ma już swoje wieże. Mowa o budynkach niemal drapiących chmury. Warszawa ma ich bez liku, Wrocław ma Sky Tower, a w Szczecinie właśnie ruszyła budowa Novej Dany.

 

Będzie to budynek 125 metrowy i oszklony. Powstanie przy zbiegu ulicy Odzieżowej budynek alei Wyzwolenia. Inwestycja należy do spółki J.W. Construction Holding z Warszawy. Według zamierzeń projektantów, będzie to najwyższy budynek na linii Berlin –Szczecin – Gdynia. Przedsięwzięcie jest niebagatelne, bo powierzchnia budynku to aż 34 tysiące metrów. Na 25 kondygnacjach nadziemnych w większości będą mieściły się biura, natomiast 3 podziemne piętra przeznaczone zostaną na parking, który pomieści 400 samochodów.

 

Każda kondygnacja to około 700 mkw. Zainteresowane firmy będą mogły wynająć taką powierzchnie dla siebie i rozplanować tam całą swoją siedzibę. Przedsięwzięcia na taką skalę jeszcze w Szczecinie nie było. Inwestorzy planują również, aby w budynku znajdowała się galeria handlowa przeznaczona tylko dla prestiżowych marek. Będą też sale konferencyjne, fitness club, taras widokowy i restauracja, co powinno zaspokoić gusta najwybredniejszych klientów Polskich jak i tych, którzy przyjadą do Szczecina zza granicy.

 

Takie inwestycje na pewno w naszym kraju są potrzebne i będzie ich coraz więcej. To, że stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego doczeka się swojej wieży biznesu jest już pewne. Budowa ma zakończyć się za 3 lata, w 2014 roku, czyli wtedy kiedy powstanie nowe szybkie połączenie kolejowe Szczecin – Berlin. Teraz mieszkańcy miasta cieszą się, że powstaje taki budynek, bo na pewno stanie się on wizytówką miasta na Europę i pomoże Szczecinowi stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym dla inwestorów zza granicy.

 

Jednak historia dany nie jest całkiem nova. Wcześniej na miejscu powstającego biurowca stała fabryka odzieżowa. Kiedy warszawski inwestor przejmował teren, sprzedaż budziła wiele kontrowersji, bo 6 piętrowy, zburzony już budynek, zbudowano zaraz po wojnie i miał on swoją długą historię. Dodatkowo emocje wzbudzał fakt, że w momencie finalizowania transakcji, pracowało tam jeszcze ponad 100 osób. Sprzedaż majątku oznaczała dla nich bezrobocie, bo szwaczkom z 30 letnim stażme, trudno było się przekwalifikować. Firmę prywatyzował Skarb Państwa, a jak zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, oprócz rzeczonego przedsiębiorstwa sprzedawany był tez teren i cały majątek spółki. Decyzja o przyszłej działalności w pełni zależała od nowego właściciela. Ostatecznie firma Dana przestała istnieć.

 

Jednak jak widać nie zawsze diabeł taki straszny jak go malują, bo dzięki nowej inwestycji, pracę znajdzie wiele osób. Obecnie nikt już nie pamięta oburzenia sprzed kilku lat, a większość mieszkańców przychylnie patrzy na nowopowstający biurowiec.

 

 

Piotr Kaszuwara 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Pod jakim znakiem upłynął rok 2018 w mieszkaniówce?

Jakie główne tendencje rynkowe zarysowały się w segmencie mieszkaniowym w 2018 roku? Co najbardziej rzutowało na działalność deweloperów? Sondę prezentuje serwis ...

Czytaj dalej »