Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Nieruchomości w Polsce są tanie. Niestety nie dla Polaków


Europa

2016-01-18

Mieszkania w Polsce należą do najtańszych w Unii Europejskiej. Taniej niż w Warszawie nieruchomość można kupić jedynie w Lizbonie i Budapeszcie. Niestety zarobki Polaków nie pozwalają na łatwy zakup mieszkania. Chcąc kupić własne lokum za gotówkę należy przygotować się na długie oszczędzanie.

 


Z raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets” przygotowanego na zlecenie firmy Deloitte wynika, że Warszawa należy do grupy najtańszych europejskich stolic. Średnia cena transakcyjna 1 mkw. według danych NBP wynosi w przeliczeniu „zaledwie” 1,7 tys. euro. Nieruchomość można kupić taniej tylko w stolicy Węgier i Portugali. Własne mieszkanie w Budapeszcie kosztuje średnio 1,2 tys. euro za mkw. – w Lizbonie jest o 400 euro drożej. Niestety ceny nieruchomości w Polsce nie przekładają się na dostępność mieszkań. Dla Polaków mieszkania są wciąż bardzo drogie – zarówno w Warszawie, jak i pozostałych dużych miastach kraju.


Londyn i Paryż najdroższymi miastami Unii

Według raportu Deloitte najdroższy jest Londyn. W stolicy Wielkiej Brytanii za mieszkanie w centrum trzeba zapłacić aż 14 tys. euro. Niewiele taniej można kupić nieruchomość w Paryżu – tu ceny sięgają 10 tys. za metr. Ciekawa sytuacja ma miejsce w Niemczech – to jedyne państwo Unii, w którym ceny nieruchomości w stolicy nie są najwyższe. Najdroższym miastem jest nie Berlin, a Monachium. Średnia cena mkw. to prawie 6,5 tys. euro. Jednak, aby uzyskać pełny obraz sytuacji, należy przeanalizować również to, jak długo mieszkańcy krajów Zachodu muszą oszczędzać na zakup mieszkania. Niestety w tym ujęciu Polska nie wypada już tak dobrze.

 

Na własne mieszkanie Polak odkłada dwa razy dłużej niż Niemiec

Polak, zarabiając średnią pensję, aby kupić mieszkanie w Warszawie o powierzchni 70 mkw. musiałby przeznaczyć na ten cel wszystkie pieniądze zarobione w ciągu 7 lat. Choć na zachodzie Europy ceny nieruchomości są dużo wyższe, to Niemiec, Belg czy Duńczyk znajduje się w zdecydowanie lepszej sytuacji. Na własne mieszkanie w stolicy swojego kraju muszą oszczędzać zaledwie trzy lata – ponad dwa razy krócej niż Polacy. Szybciej na własne mieszkanie zarobią również obywatele Hiszpanii, Holandii – potrzebują na ten cel pieniędzy zarobionych w ciągu czterech lat. O rok dłużej pracować muszą mieszkańcy Irlandii, Szwecji czy Austrii. Niewielkim pocieszeniem może być fakt, że w gorszej sytuacji niż Polacy są Francuzi i Brytyjczycy. Potrzebują odpowiednio ośmiu i dziesięciu lat – należy jednak pamiętać o tym, że Londyn i Paryż należą do najdroższych miast w całej Unii Europejskiej.

 

Możliwość zakupu mieszkania za gotówkę to wciąż często tylko marzenie

Kupno mieszkania za gotówkę to luksus dostępny dla nielicznych. Polacy planujący zakup własnego mieszkanie najczęściej muszą zwrócić się do banku. Dzięki niskim stopy procentowe oraz możliwości skorzystania z programu MDM, kredyt hipoteczny był w ostatnim czasie stosunkowo łatwo dostępny. Niestety zwiększenie wymaganego wkładu własnego oraz nowy podatek bankowy sprawią, że sytuacja może się zmienić.

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

1 900 000 PLN

CZARNA GÓRNA

1300.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Polacy wolą mieszkania własnościowe

Według najnowszej analizy rynków nieruchomości krajów Unii Europejskiej, przeprowadzonej przez European Mortgage Federation, Polska znajduje się w grupie państw, w ...

Czytaj dalej »