Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Polacy wolą mieszkania własnościowe


Europa

2016-01-13

Według najnowszej analizy rynków nieruchomości krajów Unii Europejskiej, przeprowadzonej przez European Mortgage Federation, Polska znajduje się w grupie państw, w których odsetek właścicieli mieszkań jest najwyższy. Ponad 80% wszystkich lokali mieszkaniowych stanowią mieszkania własnościowe. 

 


Dla Polaków bardzo istotne jest posiadanie własnego mieszkania. Najem traktowany jest nad Wisłą w większości wypadków jako konieczność – czas oczekiwania na możliwość zakupu własnej nieruchomości. Wysokie ceny najmu w połączeniu z niskimi stopami procentowymi jeszcze bardziej zniechęcają do wynajmowania. Nawet, jeśli spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego, to koszty nie muszą przekraczać tych płynących z najmu.

Polska na tle krajów UE

Według raportu Hypostat 2015 większy niż w Polsce odsetek posiadaczy nieruchomości własnościowych można zaobserwować w tzw. nowych krajach UE (Rumunia, Słowacja,  Litwa i Węgry), gdzie sięga on nawet 90%. Więcej niż nad Wisłą, choć niewiele, znajduje się ich również w Bułgarii czy Chorwacji. W Polsce udział mieszkań własnościowych w rynku nieruchomości wynosi 82%. Co ciekawe, zupełnie inna sytuacja panuje w krajach znajdujących się w Unii Europejskiej od dawna. Niemcy, Austria, Francja czy Wielka Brytania – tam udział mieszkań własnościowych jest najniższy. Jest to, odpowiednio, 53%, 57%, 63% i 66%.

Polacy zachęcani do zakupów

Do zakupu mieszkań zachęcają Polaków nie tylko deweloperzy czy prywatni właściciele mieszkań szukający kupców na swoje nieruchomości. Rządowe programy, najpierw Rodzina na Swoim, a teraz program Mieszkanie dla Młodych, oferujący możliwość uzyskania pomocy finansowej na zakup nieruchomości, teraz także z rynku wtórnego, pozwala wielu rodzinom poważnie myśleć o kupnie własnego mieszkania. Deweloperzy coraz częściej uwzględniają wymagania programu przy planowaniu swoich inwestycji, tak aby jak największa grupa klientów mogła skorzystać z dopłat. Niskie stopy procentowe stanowią dodatkową zachętę – kredyt hipoteczny stał łatwiej dostępny. Często jest również rozwiązaniem tańszym niż wciąż drogi wynajem. Bardzo istotnym czynnikiem jest również samo przekonanie Polaków o konieczności posiadania lokalu, który jest własnością. Ponadto nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2007 r. pozwoliła na wykupienie mieszkania za niewielki procent jego wartości.

 

Brak alternatyw czy świadomy wybór?

Należy pamiętać o tym, że zakup mieszkania własnościowego nie zawsze jest świadomym wyborem – a często może wynikać po prostu z braku alternatywy. Dane GUS dokumentują systematyczny spadek udziału budownictwa zakładowego, czynszowego czy spółdzielczego. Większość Polaków staje, więc przed wyborem: zakup własnego mieszkania, bardzo często na kredyt lub drogi wynajem. 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości w Polsce są tanie. Niestety nie dla Polaków

Mieszkania w Polsce należą do najtańszych w Unii Europejskiej. Taniej niż w Warszawie nieruchomość można kupić jedynie w Lizbonie i Budapeszcie. Niestety zarobki Polaków ...

Czytaj dalej »