Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

Najem pochłania prawie połowę zarobków Polaków


Europa

2016-01-06

Wynajem wygodnego mieszkania to dla wielu Polaków duży wydatek. Opłaty pochłaniają często nawet 40% zarobków. To znacznie więcej niż muszą wydać najemcy w Niemczech czy Szwajcarii. W Polsce tańszym rozwiązaniem może być nawet zakup mieszkania na kredyt. 

 

 

 

Według szacunków Lion’s Bank czynsz stanowi średnio 40% zarobków najemcy. Statystyczny Polak wydaje więc prawie połowę swojej wypłaty na comiesięczne opłaty za wynajmowane mieszkanie. Porównanie częsci zarobków przeznaczanych na opłaty czynszowe w Polsce i za granicą pokazuje, dlaczego rynek najmu w Polsce wciąż tak bardzo odbiega wielkością od europejskich standardów.


Najem – ile to kosztuje Europejczyka?

W stolicy Niemiec, według szacunków portalu numbeo.com za wynajem mieszkania dwupokojowego statystyczny berlińczyk musi zapłacić średnio 450 euro. To zaledwie 25% jego zarobków. W Szwajcarii – co dla wielu osób może wydać się zaskakujące – jest jeszcze taniej. Najem pochłania średnio 20% zarobków mieszkańca Berna.  Analizując powyższe dane, łatwiej zrozumieć, dlaczego rynek najmu w Europie Zachodniej jest tak duży i wielu Europejczyków woli całe życie mieszkać w wynajmowanym lokalu. W co, w Polsce, bardzo trudno uwierzyć, najem mieszkania nie stanowi dużego obciążenia nawet dla singli.


 Ile kosztuje najem w Polsce?

Według danych Lion’s Banku za  kawalerkę w Warszawie trzeba płacić co miesiąc prawie połowę wypłaty – 47%. Niewiele taniej można wynająć mieszkanie we Wrocławiu i Krakowie – opłaty będą wynosiły średnio 43% zarobków. I choć w lepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Gdańska, Poznania i Łodzi, oddający odpowiednio 38%, 34% i 33% zarobionych pieniędzy, to wciąż jest to dużo więcej niż na Zachodzie. Należy również pamiętać o tym, że szacunki te zostały sporządzone w oparciu o wysokość średniej pensji – większość Polaków zarabia znacznie mniej, niż wskazują dane statystyczne. Bardzo często na wynajem nie mogą sobie pozwolić single, a i dla par samodzielne mieszkanie stanowi bardzo duże obciążenie budżetu.

 

Niewielkie pocieszenie – najem tanieje

Sytuacja polskiego najemcy jeszcze długo nie będzie porównywalna z zachodnioeuropejską. Niewielkie pocieszenie może stanowić fakt, że według danych GUS-u średnie zarobki rosły szybciej niż ceny najmu. Od 2003 do 2014 roku wynagrodzenie wzrosło ponad 70%. Przeciętna cena najmu w tym samym okresie zwiększyła się „zaledwie” o 43%. Wysokie ceny najmu oraz niskie stopy procentowe i możliwość uzyskania rządowej dopłaty do zakupu własnej nieruchomości, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania na kredyt. Rata kredytu bardzo często nie jest wyższa niż opłaty, które należałoby ponosić, wynajmując to samo mieszkanie. Z takiej sytuacji najbardziej cieszą się banki oraz firmy deweloperskie – popyt na ich usługi jest wciąż bardzo duży.

 

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

9 751 500 PLN

Zalesie Górne

216700.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości w Polsce są tanie. Niestety nie dla Polaków

Mieszkania w Polsce należą do najtańszych w Unii Europejskiej. Taniej niż w Warszawie nieruchomość można kupić jedynie w Lizbonie i Budapeszcie. Niestety zarobki Polaków ...

Czytaj dalej »