Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Polak spłaca 2,3 tys. euro długo za mieszkanie


Europa

2015-06-14

Zakup własnego mieszkania najczęściej wiąże się z koniecznością pożyczki z banku. W związku z rosnącą popularnością kredytów hipotecznych, Polacy mają większe długi z roku na rok. To typowa sytuacja państw Unii Eropejskiej - im dalej na zachód, tym większe długi mieszkańców wspólnoty.

 

Polacy coraz chętniej biorą kredyty hipoteczne. To podstawowy sposób finansowania mieszkania, dlatego trudno dziwić się jego popularności. Odkąd dług łatwiej zaciągnąć, a spłata wydaje się mniejszym problemem dzięki rządowym programom wsparcia, rośnie zainteresowanie kredyami hipotecznymi. W okresie 2006-2015 polski dług w tej kategorii wzrósł z 78 mld do 350 mld zł. Z obliczeń wynika, że Polak spłaca 2,3 tys. euro kredytu hipotecznego. Z kolei Europejski Bank Centralny i Eurostat podają, że długi zaciągnięte na spłatę mieszkań stanowią 21,7% PKB. To jednak niewiele w zestawieniu z europejską średnią, która wynosi 44%.


Okazuje się, że kraje, które stały się częścią Uni Europejskiej po 2004 r. mają dużo mniejsze długi z tytułu zakupu nieruchomości niż państwa należące do niej dłużej. Na jednego Brytyjczyja przypada aż 48,5 tys. euro kredytu hipotecznego - więc różnica jest spora. Tym samym, chociaż rosnące zadłużenie Polaków może wydawać się zaskakujące, w porównaniu z innymi państwami problem nie jest jeszcze tak rozbudowany. Sytuacja podobna do tej w Polsce ma miejsce również w Chorwacji, Łotwie, Czechach, we Włoszech. Z kolei Rumunia wyróżnia się najniżyszm zadłużeniem: tam kredyty stanowią jedynie 8,9% PKB.


Wszystkie kraje wspólnoty są winne bankom 6,1 bln euro. Dług rośnie z roku na rok - w 2014 r. był niższy o 4,3%. Prym w tej dziedzinie wiodą Brytyjczycy, a zaraz za nimi są Niemcy i Francuzi. Co ciekawe, tylko te trzy kraje odpowiadają za 56% zadłużenia całej UE w dziedzinie kredytów mieszkaniowych. Istotną informacją może być to, gdzie spada popularność kredytowania zakupów nieruchomości: na Węgrzech, Łotwie i w Irlandii. Z kolei w ostatni roku najwięcej mieszkań na kredyt kupili Belgowie. Dzięki niższym niż zwykle kosztom finansowania zakupu nieruchomości, w Polsce sytuacja równie szybko może ulegać zmianie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości w Polsce są tanie. Niestety nie dla Polaków

Mieszkania w Polsce należą do najtańszych w Unii Europejskiej. Taniej niż w Warszawie nieruchomość można kupić jedynie w Lizbonie i Budapeszcie. Niestety zarobki Polaków ...

Czytaj dalej »