Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

Polak spłaca 2,3 tys. euro długo za mieszkanie


Europa

2015-06-14

Zakup własnego mieszkania najczęściej wiąże się z koniecznością pożyczki z banku. W związku z rosnącą popularnością kredytów hipotecznych, Polacy mają większe długi z roku na rok. To typowa sytuacja państw Unii Eropejskiej - im dalej na zachód, tym większe długi mieszkańców wspólnoty.

 

Polacy coraz chętniej biorą kredyty hipoteczne. To podstawowy sposób finansowania mieszkania, dlatego trudno dziwić się jego popularności. Odkąd dług łatwiej zaciągnąć, a spłata wydaje się mniejszym problemem dzięki rządowym programom wsparcia, rośnie zainteresowanie kredyami hipotecznymi. W okresie 2006-2015 polski dług w tej kategorii wzrósł z 78 mld do 350 mld zł. Z obliczeń wynika, że Polak spłaca 2,3 tys. euro kredytu hipotecznego. Z kolei Europejski Bank Centralny i Eurostat podają, że długi zaciągnięte na spłatę mieszkań stanowią 21,7% PKB. To jednak niewiele w zestawieniu z europejską średnią, która wynosi 44%.


Okazuje się, że kraje, które stały się częścią Uni Europejskiej po 2004 r. mają dużo mniejsze długi z tytułu zakupu nieruchomości niż państwa należące do niej dłużej. Na jednego Brytyjczyja przypada aż 48,5 tys. euro kredytu hipotecznego - więc różnica jest spora. Tym samym, chociaż rosnące zadłużenie Polaków może wydawać się zaskakujące, w porównaniu z innymi państwami problem nie jest jeszcze tak rozbudowany. Sytuacja podobna do tej w Polsce ma miejsce również w Chorwacji, Łotwie, Czechach, we Włoszech. Z kolei Rumunia wyróżnia się najniżyszm zadłużeniem: tam kredyty stanowią jedynie 8,9% PKB.


Wszystkie kraje wspólnoty są winne bankom 6,1 bln euro. Dług rośnie z roku na rok - w 2014 r. był niższy o 4,3%. Prym w tej dziedzinie wiodą Brytyjczycy, a zaraz za nimi są Niemcy i Francuzi. Co ciekawe, tylko te trzy kraje odpowiadają za 56% zadłużenia całej UE w dziedzinie kredytów mieszkaniowych. Istotną informacją może być to, gdzie spada popularność kredytowania zakupów nieruchomości: na Węgrzech, Łotwie i w Irlandii. Z kolei w ostatni roku najwięcej mieszkań na kredyt kupili Belgowie. Dzięki niższym niż zwykle kosztom finansowania zakupu nieruchomości, w Polsce sytuacja równie szybko może ulegać zmianie.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości w Polsce są tanie. Niestety nie dla Polaków

Mieszkania w Polsce należą do najtańszych w Unii Europejskiej. Taniej niż w Warszawie nieruchomość można kupić jedynie w Lizbonie i Budapeszcie. Niestety zarobki Polaków ...

Czytaj dalej »