Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Stabilizacja na rynku nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej


Europa

2013-02-22

Z opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield corocznego badania rynku powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynika, że rynek nieruchomości magazynowych w tym regionie osiągnął stan równowagi. Wskaźnik dostępnej powierzchni utrzymuje się od dwóch lat na poziomie 10,5 proc., a nowa podaż w ubiegłym roku wyniosła 740 000 m kw., przy czym najwięcej nowych inwestycji realizowanych jest w Polsce.

 

Ferdinand Hlobil, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield, powiedział: Potencjał rynku w zakresie nowych inwestycji w Europie Środkowej szacuje się na 500 000 do 1 miliona m kw. rocznie. Taka ilość powierzchni w nowoczesnych halach logistycznych i produkcyjnych powinna powstawać co roku. Dopiero wówczas w naturalny sposób zachodziłby przyrost oferowanej powierzchni, a firmy wchodzące na rynki lub planujące ekspansję miałyby możliwość wyboru obiektów do wynajęcia.

 

Zasoby powierzchni magazynowej

 

Podaż

W 2012 r. najwięcej nowych obiektów magazynowych wybudowano w Polsce (514 000 m kw.) oraz w Czechach (106 000 m kw.) i na Słowacji (82 000 m kw.). Natomiast w Rumunii i na Węgrzech wolumen nowej powierzchni oddanej do użytku wyniósł zaledwie 20 000 mkw. W gronie najbardziej aktywnych deweloperów w regionie znaleźli się między innymi Panattoni, Goodman, Prologis, CTP oraz SEGRO.  Tych pięć firm odpowiada za 70 proc. podaży nowej powierzchni. Z wyjątkiem CTP wszystkie są znaczącymi międzynarodowymi graczami w większości krajów europejskich – mówi Ferdinand Hlobil.

 

Popyt

W 2012 r. wynajęto łącznie 2,8 mln m kw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych w Europie Środkowej, z czego ponad połowę w Polsce (1,5 mln m kw.) i ok. jedną czwartą w Czechach (670 000 m kw.). Średni wolumen najmu za poprzednie pięć lat wynosi 2,7 mln mkw. rocznie, co oznacza, że ubiegły rok zamknął się nieznacznie powyżej średniej. Natomiast rekordowo wysoki poziom najmu odnotowano w 2011 r., gdy wynajęto łącznie 3,2 mln m kw. powierzchni.

 

Tom Listowski, Partner i dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych firmy Cushman & Wakefield w Polsce oraz relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią, powiedział: Prawie połowa nowoczesnych zasobów powierzchni magazynowej całego regionu znajduje się w Polsce, gdzie nastąpiła poprawa infrastruktury drogowej. Powstają nowe etapy istniejących już parków, a także obiekty w nowych lokalizacjach. W 2012 r. odnotowano spadek aktywności na rynku najmu w porównaniu z 2011 r., ale warto podkreślić ubiegłoroczny, dwudziestopięcioprocentowy wzrost podaży nowych obiektów i powierzchni. Jest to bardzo pozytywny znak świadczący o tym, że deweloperzy obiektów magazynowych dostrzegają potencjał wzrostu na polskim rynku i będą budować kolejne obiekty, aby zaspokoić popyt najemców.

 

Powierzchnia niewynajęta

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynoszą ponad 15 mln m kw., z czego 10,5 proc. jest niewynajęte (ok. 1,6 mln m kw.). Jest to średni wskaźnik powierzchni niewynajętej dla całego regionu i uwzględnia różnice pomiędzy poszczególnymi krajami.  Wskaźnik powierzchni niewynajętej w większości krajów wynosi 7,5-11 proc. i jest bliski "zdrowemu" poziomowi 10 proc. Najmniej wolnej powierzchni (7 proc.) znajduje się w Czechach. Dane te wskazują na potencjał nowych inwestycji w regionie – komentuje Ferdinand Hlobil.

 

Wskaźnik pustostanów

 

Czynsze

W ubiegłym roku czynsze bazowe utrzymały się na stabilnym poziomie 3,5-3,7 EUR/m kw./miesiąc w zależności od obiektu. Najwyższe stawki czynszów dotyczą najbardziej atrakcyjnych lokalizacji (zwłaszcza w pobliżu stolic), w których podaż wolnej powierzchni jest wysoka, a najemcy mogą liczyć na zachęty ze strony deweloperów.

 

Prognozy

W najbliższej przyszłości oczekujemy nieznacznego ożywienia na rynku nowych inwestycji budowlanych i dalszej modernizacji istniejących obiektów magazynowych w Europie Środkowej. Czasy inwestycji na masową skalę, gdy rynki musiały uzupełnić braki w podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej z wcześniejszych dziesięcioleci, należą już bezpowrotnie do przeszłości.  Budowa nieruchomości magazynowych jest nadal atrakcyjnym segmentem rynku. W ubiegłym roku zainwestowano w budowę magazynów w Europie Środkowej ok. 350 mln euro. Taki poziom inwestycji może się utrzymać również w bieżącym roku – mówi Ferdinand Hlobil.  W 2012 r. wybudowano w Niemczech nieco ponad 1,5 mln m kw. nowoczesnych hal magazynowych. To prawie dwukrotnie więcej niż łącznie w Europie Środkowej i Rumunii (740 000 m kw.). Zważywszy na wysokość wzrostu gospodarczego w Niemczech i znacznie wyższą siłę nabywczą mieszkańców tego kraju, można uznać, że działalność deweloperska w Europie Środkowej stoi na bardzo przyzwoitym poziomie – dodaje.

 

Inf. pras. Cushman & Wakefield

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

165 000 PLN

Przytoń

11000.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

817 500 PLN

Warszawa

54.50 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Nieruchomości w Polsce są tanie. Niestety nie dla Polaków

Mieszkania w Polsce należą do najtańszych w Unii Europejskiej. Taniej niż w Warszawie nieruchomość można kupić jedynie w Lizbonie i Budapeszcie. Niestety zarobki Polaków ...

Czytaj dalej »