Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dobrze rozwiązana przestrzeń - aranżacja wnętrza z architektem


Eksperci

2013-04-11

Budujesz dom lub remontujesz mieszkanie i chcesz skorzystać z usług projektanta wnętrz? Z jakim wiąże się to wydatkiem? Czy przy aranżacji naszego wymarzonego wnętrza powinniśmy szukać oszczędności? Na te i kilka innych pytań odpowiada architekt Aleksandra Filipska z LOBA APP.

 

PolishProperty.eu: Jeśli rozważamy skorzystanie z usług projektanta wnętrz, to jakimi kryteriami powinniśmy się kierować podejmując decyzję?

 

AF: Doświadczenie, wykształcenie projektanta i dobre porozumienie przy pierwszej rozmowie mogą dać nam nadzieję, że wybór tego właśnie, a nie innego projektanta jest właściwy. Relacja Architekt – Inwestor jest niezmiernie ważna, każda ze stron ma bowiem określone zadanie i tylko porozumienie da satysfakcjonujący efekt. Architekt powinien mieć nowatorskie podejście do każdego projektu, ale przy tym musi potrafić słuchać Inwestora i pomóc dobrać najlepsze rozwiązania techniczne i estetyczne. Właściciel aranżowanej przestrzeni z kolei musi jasno określić, o jakim wnętrzu marzy, ale również być otwartym i polegać na doświadczeniu architekta. Ostateczny projekt jest najczęściej kompromisem potrzeb i oczekiwań obu stron.

 

PolishProperty.eu: Architekt wnętrz posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, aby zaaranżować przestrzeń w sposób atrakcyjny i funkcjonalny. Czy Pani zdaniem, coraz więcej osób korzysta z takich usług?

 

Aleksandra Filipska: Tak, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z takiej usługi. Wynika to z rozsądku zamawiającego projekt i potrzeby życia w dobrze rozwiązanej i ciekawej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie osoby mającej odpowiednie wykształcenie, doświadczenie potwierdzone przynajmniej kilkoma projektami, które w razie potrzeby i możliwości jest nam w stanie zaprezentować "na żywo". Oczywiście znajdziemy projektanta, który mimo braku wykształcenia kierunkowego może pochwalić się funkcjonalnymi i ciekawymi aranżacjami, jednak takich zdolnych osób jest na rynku niewiele.

 

PolishProperty.eu: Klienci mają obawy, że zatrudnienie architekta wnętrz to spory wydatek. Czy faktycznie skorzystanie z usług projektanta wiąże się z dużymi kosztami? O ile może to podnieść koszt całego przedsięwzięcia?

 

AF:  Zazwyczaj jest tak, że wysokie koszty związane z samym zakupem nieruchomości sprawiają, że każde dodatkowe wydatki postrzegane są jako zbędna pozycja w założonym budżecie. Dużo łatwiej jest jednak pogodzić się z kosztami wykończenia wnętrza, gdy dotyczy to nieruchomości budowanej i wykańczanej od podstaw. Wówczas budowę i aranżację wnętrz najczęściej traktujemy jako nierozerwalną całość.

 

W koszt projektu wnętrz, w zależności od architekta, wchodzą różne elementy. Całkowity projekt najczęściej składa się z projektu koncepcyjnego (pierwszy etap zawiera w sobie np. spotkanie z klientem, inwentaryzację i projekt aranżacji w wersji koncepcyjnej), projektu wykonawczego i nadzoru autorskiego na budowie. Mówimy tu o sytuacji, w której zamawiający otrzymuje gotowy produkt, a konsultacje i pomoc architekta są dostępne od początku aż do zakończenia procesu aranżacji. Oczywiście to ogólne zasady działania relacji Inwestor – Architekt, a proces projektowy może być zmodyfikowany w zależności od potrzeb, wymagań i możliwości finansowych Inwestora.

 

Ze względu na elastyczność zakresu realizacji projektu oraz dużą konkurencję na rynku, ceny za projekt mogą się między sobą bardzo różnić. Na cenę wpływa stopień trudności wykonania projektu  inaczej bowiem projektuje się mieszkanie typu loft, poddasze użytkowe, mieszkanie w starej kamienicy a inaczej lokal w nowym budownictwie, gdzie technologia budowania daje więcej możliwości. Trudniejsze w zaprojektowaniu są także mieszkania o małej powierzchni, na której trzeba połączyć różne funkcje. Na cenę znacząco wpływa też metraż. Najbardziej korzystna dla Inwestora będzie wycena w przypadku dużych mieszkań (takich powyżej 70 m kw.), apartamentów, czy domów jednorodzinnych. Projektanci liczą sobie wówczas niższą stawkę niż przy wykonywaniu projektów do małych mieszkań. Jeśli Inwestor zdecyduje się na projekt wyłącznie pojedynczych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu wówczas najdrożej plasują się wyceny projektu kuchni oraz łazienki ze względu na czaso- i pracochłonność takiej aranżacji.

 

Trudno jest więc mówić o konkretnych kwotach za projekt aranżacji, biorąc pod uwagę jak dużo czynników ma wpływ na cenę. Z doświadczenia mogę stwierdzić, że projekty często osiągają poziom ok. 10 proc. kwoty budżetu przeznaczonego na wykończenie wnętrz. Oczywiście ten zakres procentowy obarczony jest sporym ryzykiem błędu ze względu na zróżnicowanie opracowania projektowego oraz tematu inwestycji, której dotyczy. Aby wycena była uczciwa dla Inwestora oraz Architekta, powinna być sporządzona indywidualnie dla każdej inwestycji.

 

PolishProperty.eu: Czy przy aranżacji wnętrz powinniśmy szukać oszczędności?

 

AF: Projekt zawsze poprzedzony jest rozmową z klientem, który powinien określić, jakim budżetem dysponuje. Jest to podstawą do określenia w jakim standardzie będzie wykonane mieszkanie. Gdy budżet jest bardzo ograniczony, a ma wystarczyć na wykończenie całego mieszkania, należy zastanowić się czy aranżacja będzie dla klienta satysfakcjonująca. Stałym elementem rozmów z klientami jest także pytanie: czy i na jakich elementach wykończenia można szukać oszczędności? Oczywiście, jest to możliwe, natomiast niekoniecznie takie rozwiązanie przynosi wymierne korzyści.

 

Projekt aranżacji powinien być tak przemyślany, aby jak najtrafniej przybliżał wyobrażenie o kosztach, jakie mogą się z nim wiązać. Projektant powinien przygotować dla Inwestora orientacyjny kosztorys pośredniej lub ostatecznej aranżacji. Bazując na takim kosztorysie można zastanowić się, które elementy wymagają większych lub mniejszych nakładów finansowych, a które można zmodyfikować do wymagań i możliwości finansowych Inwestora. Warto porównywać różne oferty i ostatecznie wybrać korzystniejszą opcję, ale tylko w sytuacji jeśli idzie za nią dobra jakość. Przy szukaniu oszczędności na pewno dobrymi doradcami są rozsądek i umiar.

 

PolishProperty.eu: Często klienci decydują się na zakup mieszkania z myślą jego przerobienia np. z kawalerki tworzą lokal 2-pokojowy czy zmieniają pierwotnie założone funkcje pomieszczeń. Z jakimi trudnościami może napotkać się inwestor przy takiej "zamianie"?

 

AF: Trzeba pamiętać, że nie zawsze, wszystko można znacząco zmienić. Podzielenie kawalerki na wiele pomieszczeń nie oznacza, że przestrzeń będzie lepiej wykorzystana. Najczęściej wydzielenie w niedużym mieszkaniu dodatkowych pomieszczeń wiąże się z tym, że pojawi się więcej niewielkich, niefunkcjonalnych przestrzeni, w których ciężko będzie ustawić podstawowe meble. Jeśli mamy do wyboru kilka rozkładów mieszkań i trudno jest nam podjąć ostateczną decyzję, warto wówczas zasięgnąć rady niezależnego architekta. Posiada on bowiem odpowiednią wiedzę i doświadczenie oraz zasugeruje, który z układów jest najbardziej elastyczny i daje możliwość efektywnego wykorzystania.

 

W kwestii zamiany przeznaczenia pomieszczenia, np. sypialni na kuchnię bądź łazienkę mamy do czynienia z wieloma problemami. Pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka często lokowane są blisko siebie. Wynika to z potrzeby doprowadzenia wody, wentylacji pomieszczenia oraz odprowadzenia ścieków. Piony, w których takie instalacje się mieszczą są zwykle zblokowane dla lepszego wykorzystania przestrzeni. W sytuacji, w której zamienimy ze sobą np. łazienkę z sypialnią okaże się, że łazienka nie ma potrzebnych instalacji (należy pamiętać, że urządzenia sanitarne powinny być usytuowane jak najbliżej pionu instalacyjnego) a sypialnia doświetlenia światłem dziennym. Z kolei aneksy kuchenne przy salonie to dość często stosowane rozwiązanie, które pozwala uniknąć ścian rozdzielających kuchnię i salon, a zatem powiększy powierzchnię. Połączenie tych dwóch stref pozwala domownikom spędzać czas wspólnie, odpoczywać i dzielić się obowiązkami. Kuchnia przejmuje w tym wypadku funkcję salonu, warto ją zatem dobrze i estetycznie zaaranżować. W przypadku takich rozwiązań należy pamiętać o zapewnieniu dobrej wentylacji ze względu na rozchodzące się zapachy.

 

PolishProperty.eu: Dziękuję za rozmowę.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »