Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

Budownictwo energooszczędne w Polsce


Eksperci

2013-03-19

Już niedługo wystartuje program dopłat do kredytów na budowę i kupno energooszczędnych domów oraz mieszkań. Beneficjenci ubiegający się o państwową dopłatę, będą mogli uzyskać w sumie nawet 50 tys. zł. Aby móc otrzymać te pieniądze, budowany przez nich dom będzie musiał spełnić nie tylko szereg wymagań prawnych, ale przede wszystkim konstrukcyjno-pojektowych. Na temat przyszłości budownictwa energooszczędnego w Polsce, z architektem Mariuszem Jaworskim z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, rozmawia Mateusz Kozłowicz z PolishProperty.eu.

 

PolishProperty.eu: Na czym polega budownictwo energooszczędne?

 

Mariusz Jaworski: Budownictwo energooszczędne to szereg kompleksowych rozwiązań projektowych, technicznych, materiałowych i instalacyjnych. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że powstały budynek charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię – poniżej 70 kWh/(m2)/rok

 

PP: Jakie są wymogi UE jeżeli chodzi o budownictwo energooszczędne? Jakie może mieć to konsekwencje dla Polski?

 

MJ: W maju 2010 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę, mówiącą o tym, że od 2020 roku wszystkie nowopowstające budynki, mają charakteryzować się bardzo niskim zużyciem energii. W związku z tym projektanci, producenci materiałów budowlanych oraz wykonawcy będą musieli przystosować się do najnowszych wytycznych. Od kilku miesięcy obserwujemy wzmożone zainteresowanie projektami domów energooszczędnych i do tych inwestorów dostosowujemy naszą ofertę.

 

PP: Czym różni się budynek pasywny od niskoenergochłonnego?

 

MJ: Budynek pasywny to także budynek niskoenergochłonny. Oba różnią się jednak odmiennym zapotrzebowaniem na energię. Szacuje się, że budynek tradycyjny potrzebuje ok. 200 kWh/(m2)/rok w celu ogrzania wnętrza i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Budynek energooszczędny potrzebuje zużywa natomoast nie więcej niż 70 kWh/(m2)/rok, zaś budynek pasywny co najwyżej 15 kWh/(m2)/rok.

 

PP: Jakie elementy konstrukcyjne decydują o energooszczędności?

 

MJ: Elementy konstrukcyjne mają wpływ na energooszczędność budynku tylko w przypadku wznoszenia ścian jednowarstwowych – jest to jednak stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Domy energooszczędny najczęściej wznosi się ze ścian dwu- lub trzywarstwowych – kluczową wówczas rolę odgrywa odpowiednia izolacja. Materiały termoizolacyjne powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, niewielką gęstością i słabą nasiąkliwością. Jeśli – mimo wszystko – inwestor zdecyduje się na wznoszenie ścian jednowarstwowych, najlepszym materiałem konstrukcyjnym będzie beton komórkowy, ceramika poryzowana, bloczki styropianowe wypełnione na budowie betonem zbrojonym lub pustaki keramzytowe, w których pustki powietrzne wypełnione są granulkami polistyrenu.

 

 

 

PP: Czy istniejący budynek, który nie jest energooszczędny, można w jakiś sposób przebudować, aby taki się stał?

 

MJ: Większość budynków można dostosować do standardów energooszczędnych, jednak najłatwiej jest to uczynić w domach o zwartej bryle i prostym układzie dachu. Na etapie dokonywania zmian w projekcie należy zadbać o zmianę instalacji ogrzewających dom. W większości projektów gotowych, z góry zakłada się określony typ ogrzewania – najczęściej jest to piec gazowy. Dom energooszczędny powinien być wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewni stałe dostawy świeżego powietrza do domu, usunie zużyte powietrze wewnętrzne, a wszystko to przy ograniczeniu strat ciepła. Warto rozważyć zaplanowanie innych energooszczędnych rozwiązań: ogrzewania opartego o system pompy ciepła, instalację paneli solarnych wspomagających podgrzewanie wody użytkowej, ogniw fotowoltaicznych zamieniających energię słoneczną w elektryczną, budowy przydomowej oczyszczalnie ścieków, czy systemu odzysku wody deszczowej. Na etapie projektowania należy także pamiętać o zaplanowaniu odpowiedniej warstwy docieplenia we wszystkich przegrodach zewnętrznych – ścianach, podłodze na gruncie, dachu i stropie oraz o odpowiedniej izolacji okien i drzwi zewnętrznych.

 

PP: Czy usytuowanie budynku na działce ma wpływ na ilość zużywanej energii?

 

MJ: Usytuowanie budynku na działce ma ogromnie znaczenie. Niezwykle ważne jest, aby jak najwięcej energii czerpać z natury. Podstawą jest odpowiednia lokalizacja okien i przeszkleń – strona południowa to najlepsze miejsce na szerokie okna i umieszczenie pomieszczeń, w których domownicy spędzają najwięcej czasu – pokoju dziennego, gabinetu, pokoi do pracy i nauki. Z kolei w północnej części domu powinny znajdować się pomieszczenia niewymagające stałego dostępu do światła słonecznego – garaż, pomieszczenia, gospodarcze, łazienka czy kuchnia, w której gorące promienie słoneczne mogą tylko utrudniać przygotowywanie posiłków. Ilość okien w elewacji północnej powinna zostać ograniczona do minimum. Warto również tak zaplanować ogród, aby rośliny wspomagały zyski ciepła i pomagały ograniczyć straty energii. Południową elewację można delikatnie zacienić drzewami liściastymi, które latem skutecznie utrudnią dostęp promieniom słonecznym do wnętrza domu. Zimą, pozbawione liści drzewa, pozwolą na swobodny dopływ słońca do pomieszczeń.

 

 

PP: Kto będzie weryfikował, czy budynek jest energooszczędny?

 

MJ: Według obecnych wytycznych, kontrolę przeprowadzi weryfikator działający w imieniu NFOSiGW.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Mateusz Kozłowicz

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »