Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

599 000 PLN

Kraków

61.63 m2

Jak przebiega proces brandingowy?


Eksperci

2013-01-03

Działalność inwestycyjna angażuje wielu specjalistów z różnych dziedzin. Budowa, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie ogranicza się tylko do zakupu działki, przygotowania projektu architektonicznego i wyboru wykonawcy. Równie ważne jest przygotowanie kampanii marketingowej, która ma sprzedać inwestycję. W skład tej działalności wchodzi skomplikowany proces brandingowy (m.in. opracowanie logotypu, materiałów promocyjnych, wybór grupy docelowej, opracowanie strategii promocji w mediach). Na pytania związane z jego przygotowaniem odpowiada Tomasz Sujak, Dyrektor ds. Handlowych w Grupie Archicom.

 

PolishProperty.eu: Na jakim etapie inwestycji zaczyna się proces namingu i brandingu (przygotowanie logo, materiałów promocyjnych)?

 

Tomasz Sujak: Ten proces rozpoczyna się już przed zakupem gruntu. Każdy inwestor powinien wiedzieć, kto będzie finalnym odbiorcą gruntu, który nabywa, inaczej zwiększa ryzyko porażki projektu.

 

PP: Kto dokonuje wyboru nazwy osiedla i przygotowuje proces brandingowy?

 

TS: Wszystko zależy od inwestora. W Archicomie robi to sztab specjalistów, w tym bezpośrednio architekt i zespół marketingowy. Podejmując decyzje o wyborze gruntu, mają już wizję i zarys nazwy oraz kształtu projektu, jaki na nim powstanie.

 

PP: Czy uważają Państwo branding za istotny element strategii sprzedażowej inwestycji?

 

TS: Nasza opinia w tej sprawie ma znaczenie drugorzędne. Najważniejsze jest to, że klient tak uważa, co wyraża swoimi decyzjami zakupowymi wybierając dany brand, a odrzucając inne.

 

PP: Czy zagraniczne nazwy inwestycji przekładają się na zainteresowanie ofertą i sprzedaż?

 

TS: To kontrowersyjny temat. Z jednej strony, jest wielu przeciwników wprowadzania nazw obcojęzycznych do naszego języka i pewnie jest w tym sporo racji. Z drugiej, rozumiemy, że w procesie wyboru nazw ma znaczenie brzmienie danego słowa bądź ich połączenia. Nieraz przyjemniejsze dla ucha są te w języku obcym. I w końcu z trzeciej strony, nie da się też ukryć, że wprowadzanie wyrazów obcojęzycznych często motywowane jest szukaniem prestiżu, a przynajmniej jego wrażenia.

 

PP: Czy prowadzone są badania, w jaki sposób zostały odebrane przez klientów poprzednie realizacje i jak się kojarzą?

 

TS: Tak, prowadzimy takie analizy. Dla nas satysfakcja klienta to warunek kontynuacji biznesu. Z każdym rokiem rośnie liczba klientów, których pozyskujemy z poleceń naszych klientów lub wręcz są to ich kolejne zakupy.

 

PP: Czy w pracę nad całym procesem angażowane są agencje zewnętrzne? Jeżeli tak, to dlaczego?

 

TS: Oczywiście wspieramy się ekspertami zewnętrznymi. Archicom to firma od 26 lat związana przede wszystkim ze studiem projektowym oraz rzetelnym wykonawstwem. To jest obszar, który nas pasjonuje i w którym jesteśmy najlepsi. Marketing jest bardzo ważny i stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby biznesowe. Dla nas, wewnątrz firmy, marketing to przede wszystkim gwarancja dobrego rozpoznania potrzeb naszych klientów, potrzebna do tego, żeby budować dla nich wyłącznie takie mieszkania i osiedla, jakich aktualnie oczekują.

 

PP: Czy wykonywane są testy, jak potencjalni klienci kojarzą dane logo i markę inwestycji?

 

TS: Aż tak daleko nie idziemy w bieżących analizach. Wierzymy, że głównym czynnikiem wpływającym na odbiór danego logo w dłuższym okresie, jest przede wszystkim opinia o produkcie z nim związanym i na tym koncentrujemy swoją uwagę.

 

PP: Czy wzięliby Państwo udział w konkursie na najlepsze logo inwestycji?

 

TS: Dlaczego nie! Często kierujemy się sugestiami naszych klientów, które trafiają do nas różnymi kanałami i w różnych formach, wiec równie dobrze mogłoby się to odbyć metodą konkursową.

 

PP: Na ile wg Państwa logo inwestycji wpływa na zainteresowanie ofertą?

 

TS: Na pewno w mniejszym stopniu niż logo sprawdzonej, wiarygodnej firmy. Istnieje zresztą wiele innych – naszym zdaniem ważniejszych – czynników, które klient w pierwszej kolejności stara się rozpoznać. To choćby jakość produktu, kompletność oferty i informacji z tym związanych. W każdym razie mam wrażenie, że wszystkie te czynniki kształtują odbiór logotypu, bez względu na jego formę graficzną. Oczywiście o logo, w sensie graficznym, też warto zadbać. Obraz pojmowany jako to, co chcemy przekazać w formie wizualnej jest dla nas – firmy architektonicznej kształtującej przestrzeń, by była piękna, funkcjonalna i przyjazna człowiekowi – szczególnie ważne.

 

PP: Na ile wg Państwa cały branding (logo, komunikacja, materiały promocyjne) wpływa na poziom sprzedaży?

 

TS: W Archicomie, jak wspominałem wcześniej, stale rośnie poziom sprzedaży związany z naszymi obecnymi klientami, tj. ich kolejnymi zakupami i polecaniu nas innym. Aktualnie odsetek ten wynosi około 50 proc. sprzedaży. Branding wpływa na poziom sprzedaży, ale równie istotny wpływ na sprzedaż ma nasza rzetelności i jakość oferowanego przez nas produktu.

 

PP: Dziękuję.

 

Oprac. Mateusz Kozłowicz

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »