Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

Czy mieszkanie na wynajem jest dobrą lokatą kapitału?


Eksperci

2012-11-26

Zakup mieszkania z myślą o przeznaczeniu go na wynajem jest dobrym pomysłem na inwestycję. Zwłaszcza, że rentowność netto takiej inwestycji wynosi średnio 4,6 proc. – przekonuje Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

 

PolishProperty.eu: Czy zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem to dobra lokata kapitału? Czy najem jest obecnie opłacalny?

 

Bernard Waszczyk: Inwestowanie w nieruchomościach to od zawsze jeden z lepszych sposobów na lokowanie kapitału. Podobnie jak np. złoto, nieruchomość stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed inflacją. Nie jest to generalnie propozycja dla osób łaknących szybkiego zarobku, a raczej dla tych, którzy cenią sobie mniejszy, ale w miarę stabilny, regularny dochód. Obecnie czas jest o tyle korzystny, że ceny mieszkań znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku lat, co daje możliwość korzystnego dokonania zakupu przez potencjalnego wynajmującego. Jednocześnie popyt na nie, ze strony osób pragnących zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, jest ograniczany przez mniej dostępne i droższe kredyty. Mieszkać gdzieś trzeba, także dla niektórych najem może być atrakcyjną alternatywą dla zakupu mieszkania.

 

PP: Jak obecnie kształtują się średnie stawki najmu w największych miastach Polski? Czy można zaobserwować tendencję wzrostową?

 

BW: Z danych serwisu Domiporta.pl, z którym co dwa miesiące przygotowujemy raport o opłacalności wynajmu mieszkań wynika, że na przestrzeni ostatniego roku w największych polskich miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) stawki ofertowe wynajmu niemal nie uległy zmianie. Średnia cena wynajmu w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni wynajmowanego mieszkania spadła w tym czasie o ok. 1,1 proc. i wynosi niecałe 30,5 zł. Wysokość średnich ofert w poszczególnych ze wspomnianych miast waha się od ok. 23 zł/m2 w Łodzi do ok. 43 zł/m2 w Warszawie.

 

PP: Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością jeśli chodzi o wynajem?

 

BW: Najpopularniejsze tradycyjnie są mieszkania dwupokojowe oraz trzypokojowe, z przewagą tych pierwszych. W sumie stanowią ok. dwóch trzecich mieszkań oferowanych przez wynajmujących.

 

PP: Jakich stóp zwrotu mogą oczekiwać inwestorzy z zakupu mieszkania na wynajem i jak kształtuje się rentowność najmu mieszkania na tle innych produktów inwestycyjnych, np. lokal bankowych albo obligacji?

 

BW: Według naszych ostatnich wyliczeń, opartych na ofertach wynajmu z serwisu Domiporta.pl oraz cen transakcyjnych mieszkań, po jakich realizują transakcje klienci Open Finance, średnia oczekiwana rentowność wynajmu netto, czyli już po opłaceniu zryczałtowanego 8,5-proc. podatku, wynosi ok. 4,6 proc. Jest to bardzo atrakcyjna stopa zwrotu na tle depozytów czy obligacji skarbowych, zwłaszcza po ostatnich obniżkach ich oprocentowania przez banki (lokaty) oraz resort finansów (obligacje). Względna opłacalność wynajmu może jeszcze bardziej wzrosnąć, bo oczekuje się spadku stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, za którymi podążają również rynkowe stopy procentowe, takie jak WIBOR. Najprawdopodobniej więc to jeszcze nie koniec obniżek ze strony banków i Ministerstwa Finansów. Trzeba oczywiście wziąć poprawkę na to, że prezentowana przez nas rentowność wynajmu to tylko wartość średnia. Rynek wynajmu jest niezwykle zróżnicowany, dlatego nierzadko możliwe do osiągnięcia zyski mogą być wyższe.

 

PP: Dziękuję za rozmowę.

 

Jakub Jastrzębski

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »