Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

"Zastosowanie drewna w łazience daje duże możliwości"


Eksperci

2012-10-02

Łazienka jest ważnym pomieszczeniem w naszych domach. Chcemy, aby oprócz funkcji użytkowych, zdobiła, a nawet prowokowała. Przede wszystkim powinna jednak spełniać potrzeby i oczekiwania jej użytkowników. O to, jak zaprojektować łazienkę, jakich użyć materiałów, by była komfortowa, piękna i trwała, zapytaliśmy architekt - Katarzynę Cukrowską.

 

PolishProperty.eu: Jak postrzega Pani łazienkę w kontekście nowoczesnego wnętrza?

 

Katarzyna Cukrowska: W każdym projekcie wnętrza domu czy biura, niezwykle istotnym aspektem jest współgranie ze sobą wszystkich elementów. Zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym wnętrze powinno stanowić harmonijną całość. Łazienka w domu, czy w przestrzeni publicznej, w kontekście nowoczesnego, czy klasycznego wnętrza, powinna swoją formą oraz estetyką nawiązywać do otaczającej przestrzeni, do stylistyki i klimatu.

 

PP: Jak Pani zdaniem powinna wyglądać nowoczesna łazienka? Na jakie elementy, podstawowe zasady, należy zwrócić uwagę przy projektowaniu tego pomieszczenia?

 

KC: Łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Przestrzeń powinna być starannie zaprojektowana, adekwatnie do potrzeb użytkowników. Wnętrze powinno być praktyczne i co ważne, łatwe w utrzymaniu czystości. Dlatego też, w projekcie łazienki, poza ergonomicznym rozplanowaniem należy przemyśleć dobór wyposażenia, projekt mebli łazienkowych oraz użycie odpowiednich, trwałych materiałów wykończeniowych.

 

PP: Ważnym aspektem przy aranżacji łazienki jest oświetlenie. Jaką rolę odgrywa światło w modelowaniu wnętrza łazienki?

 

KC: Dobrze zaprojektowane oświetlenie łazienkowe, może znacznie poprawić komfort użytkowania oraz sprawić, że całe pomieszczenie zyska na atrakcyjności. Właściwe operowanie światłem odgrywa istotną rolę w tworzeniu nastroju i klimatu, ale także może optycznie powiększyć, podwyższyć, czy obniżyć wnętrze. 

 

PP: Czy mogłaby Pani nam powiedzieć, jakie rozwiązania są obecnie najmodniejsze, co jest dominującym trendem w projektowaniu łazienek, a co jest już  passé?

 

KC: Obecnie coraz bardziej skłaniamy się ku minimalizmowi. Odchodzi się od wybujałych form, zdobień, wymyślnych stylizacji. Łazienka jest maksymalnie funkcjonalna i zarazem oszczędna w formie. Pomieszczenie ma stwarzać wrażenie przestronności i czystości. Liczą się proste formy i naturalne materiały.

 

PP: Co raz bardziej popularna staje się aranżacja łazienek w drewnie. Wydaje mi się, że doskonale sprawdza się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i klasycznych salonach kąpielowych. Czy mogłaby Pani powiedzieć, jaki gatunek drewna ma najlepsze zastosowanie w tym pomieszczeniu? Do jakich elementów wnętrza łazienki możemy zastosować ten naturalny surowiec?

 

KC: Zastosowanie drewna w łazience daje duże możliwości. Sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne, ciepłe, eleganckie. Jako materiał wykończeniowy może być użyte na wiele różnych sposobów - na podłogach, ścianach, w projekcie mebli łazienkowych. Ważne jest jednak, aby zastosować odpowiedni gatunek drewna, który sprawdzi się w wilgotnym pomieszczeniu, drewna twardego, odpornego na działanie wody oraz wahania temperatury. Takie wymogi spełnia drewno egzotyczne, np. teak lub iroko.

 

PP: Jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu i w wyposażaniu łazienki?

 

KC: Często bagatelizowanym problemem jest wentylacja tego pomieszczenia. Podczas kąpieli, prania czy suszenia wydzielają się duże ilości pary wodnej, która nieodprowadzona zaczyna się skraplać. Nieprawidłowo zaprojektowana wentylacja może znacznie obniżyć komfort użytkowania i sprawić, że najbardziej efektowne wnętrze stanie się niefunkcjonalne i mało estetyczne.

 

PP: Dziękuję za rozmowę.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

2 000 000 PLN

Parowa

550.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »