Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Crowdfunding - zostań właścicielem 1 mkw. biura


Eksperci

2012-09-26

Przeciętny Kowalski właścicielem biurowca? Brzmi nierealnie, a jednak! Dzięki crowdfundingowi każdy będzie mógł wziąć udział w finansowaniu tego typu projektów. O pojęciu crowdfundingu opowiada Łukasz Luzar, pomysłodawca crowdfunders.pl.

 

 

PolishProperty.eu: Co to jest crowdfunding?

 

Łukasz Luzar: Crowdfunding to idea społecznościowego finansowania ciekawych projektów przez dużą grupę internautów z wykorzystaniem mikro-inwestycji. Jest to interesujące narzędzie dostępne dla zwykłych ludzi, które może służyć aktywnemu wspieraniu rozmaitych projektów i inicjatyw m.in. charytatywnych, społecznych oraz komercyjnych.

 

Zgromadzona przez użytkowników kwota zwykle warunkuje rozpoczęcie realizacji danego projektu, dlatego oprócz wkładania środków pieniężnych, uczestnicy projektu mają również poczucie osobistego wpływu na fakt jego realizacji, a także w wielu przypadkach możliwość jego późniejszego aktywnego nadzoru, a nawet wzięcia udziału w procesie decyzyjnym dotyczącym jego losów. W przyszłości to podejście może mieć istotny wpływ na model działania tradycyjnych organizacji charytatywnych oraz funduszy inwestycyjnych, ponieważ ludzie będą powierzać im pieniądze na ściśle zdefiniowane projekty, a nie tak jak to często jest obecnie na ogólnie zdefiniowane cele statutowe.

 

Niedawno pojawiły się pierwsze polskie serwisy nastawione na realizację komercyjnych projektów w modelu crowdfundingu. Są one na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ale już teraz warto się im bliżej przyglądać. Mam nadzieję, że do końca roku usłyszymy o pierwszym dużym projekcie komercyjnym, który zostanie pomyślnie sfinalizowany z wykorzystaniem tej idei.

 

PP: Jakie możliwości daje swoim użytkownikom serwis crowdfunders.pl?

 

ŁL: Wystartowaliśmy pod koniec czerwca i na obecnym etapie gromadzimy zainteresowanych użytkowników, poszukujemy interesujących przedsięwzięć. Naszym “flagowym” projektem, dzięki któremu próbujemy przebić się do świadomości potencjalnych zainteresowanych jest projekt zakupu krakowskiego biurowca.

 

Serwis crowdfunders.pl tworzy przestrzeń dla twórców i pomysłodawców którzy chcą finansować swoje projekty z wykorzystaniem idei crowdfundingu, przy czym naszym celem jest pozyskanie interesujących projektów, ich marketing wśród naszych użytkowników a następnie skojarzenie zainteresowanych z realizatorem danego przedsięwzięcia oraz dedykowanym podmiotem obsługującym proces finalizacji danej transakcji oraz gwarantującym jej bezpieczeństwo (kancelaria prawna, notariusz, fundusz inwestycyjny, bank itp.).

 

 

PP: Czy w Państwa projekcie może wziąć udział każdy? Czy jest jakaś wpłata minimalna?

 

ŁL: Idea crowdfundingu w założeniach stawia na usuwanie zbędnych barier i możliwość partycypowania we wsparciu projektów niezależnie od zasobności naszego portfela. Każda osoba, która wierzy w powodzenie danego projektu, wkłada tyle środków ile chce zaryzykować. Jeżeli nie mamy sztucznych przeszkód, ktoś jasno precyzuje cel, gwarantuje pełną przejrzystość jego realizacji, wtedy inwestując w dane przedsięwzięcie choćby symboliczną kwotę, mamy poczucie realnego wpływu na możliwość jego realizacji. Dotyczy to zarówno projektów kreatywnych, społecznych, jak i inwestycyjnych. Jeżeli widzimy, że projekt podoba się również innym osobom, wtedy łatwiej samemu zdecydować się na jego wsparcie. Im więcej wspierających ludzi, tym większa szansa na jego zrealizowanie. W ten sposób, uczestnicy mają faktyczny udział w kreowaniu rzeczywistości, w procesie tworzenia.

 

PP: Pierwszą rzeczą, w którą można inwestować za pomocą Państwa portalu to zakup nowoczesnego biurowca klasy A w Krakowie. Czemu akurat nieruchomości?

 

ŁL: Pomimo sporego zaangażowania, finalizacja projektu zakupu biurowca lub choćby jego fragmentu, wciąż wydaje się odległa, dlatego w najbliższym czasie, na stronie pojawią się inne projekty wymagające zdecydowanie mniejszej ilości środków. Gdy uda nam się pomyślnie zrealizować takie przedsięwzięcia i pokażemy wszystkim, że idea crowdfundingu działa w praktyce, wtedy łatwiej będzie nam przekonać jeszcze większe grono osób i projekty na miarę zakupu biurowca w oczywisty sposób staną się osiągalne.

 

PP: Jak to wygląda w praktyce? W przypadku zakupu biurowca współwłaścicieli będzie zapewne kilka tysięcy. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, czynności w ramach zwykłego zarządu nieruchomością wymagają zgody większości współwłaścicieli, a pozostałe decyzje - zgody wszystkich. Jak to będzie rozwiązane w Państwa przypadku?

 

ŁL: Jeżeli chodzi o formę realizacji danej transakcji, to wszystko zależy od konkretnego projektu inwestycyjnego. Przykładowo, jeżeli byłby to biurowiec, to teoretycznie możliwe są następujące scenariusze: uczestnik nabywa określony ułamek powierzchni, udział w spółce powołanej do zakupu i zarządzania tym biurowcem lub po prostu nabywa jednostkę w dedykowanym sub-funduszu inwestycyjnym powołanym jedynie do obsługi konkretnej inwestycji. Oczywiście każda z tych form ma swoje ograniczenia, z których istnienia musimy sobie zdawać sprawę. Rozwiązania prawne dla każdego projektu zostaną indywidualnie dobrane przez współpracujących z nami prawników.

 

PP: Dlaczego wybraliście Państwo akurat ten biurowiec jako cel zakupu? Jaki podmiot jest w przypadku serwisu crowdfunders.pl odpowiedzialny za podejmowanie decyzji inwestycyjnych? Kto w przypadku nieruchomości tworzy całą analizę due diligence, kto negocjuje cenę, załatwia wszelkie formalności, etc.?

 

ŁL: Wybrany przez nas biurowiec znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji Krakowa, bardzo blisko centrum. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż jego obecny właściciel jest bardzo elastyczny jeżeli chodzi o podział oferowanej powierzchni - kupujący może się zdecydować na zakup całości lub części nieruchomości (np. jedno piętro). Taka opcja idealnie pasuje do naszego modelu działania. Mamy tylko nadzieję, że uda nam się zdążyć zgromadzić wystarczające grono zainteresowanych, zanim ktoś inny go zakupi.

 

PP: Mam 3 tys. zł i chcę je zainwestować w biurowiec. Czy mógłby Pan powiedzieć, jak to będzie wyglądało krok po kroku?

 

ŁL: Zakup powierzchni biurowca, to ciekawa alternatywa dla lokaty bankowej, obligacji i jednostek funduszy inwestycyjnych. Co prawda nie mamy zagwarantowanej stopy zwrotu, gdyż jest ona uzależniona od wynajmowanej w danym momencie powierzchni i kosztów eksploatacji, ale z drugiej strony wartość rynkowa naszego udziału może cały czas się zmieniać w zależności od lokalizacji nieruchomości i zainteresowania lokalem przez najemców. W obecnej chwili wciąż trwają konsultacje nad ostatecznym modelem, w którym taki projekt może zostać przez nas sfinalizowany, który będzie uwzględniał wszystkie ograniczenia wynikające z obecnie dostępnych form prawnych. Prowadzimy także wstępne rozmowy z potencjalnymi najemcami, dzięki którym liczymy na możliwość częściowego finansowania projektu z kredytu. Szczegółowy plan uczestnictwa w inwestycji zostanie przez nas przedstawiony w momencie oficjalnej publikacji prospektu takiej oferty, na obecnym etapie zapraszamy zainteresowanych użytkowników do zapisania się w naszym newsletterze, dzięki któremu zostaną w pierwszej kolejności powiadomieni o rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń.

 

PP: Co w przypadku, gdy pojedynczy inwestor będzie chciał wycofać swoje środki, które już zostały zainwestowane?

 

ŁL: Udziały w przedsięwzięciu w pierwszej kolejności będzie można odsprzedać innym uczestnikom projektu, w czym będziemy aktywnie pomagać. Docelowo będzie można także umieścić ogłoszenie o zamiarze odsprzedania udziałów na stronach naszego serwisu, dzięki czemu będą się mogli o nim dowiedzieć także nowi użytkownicy.

 

PP: Czy crowdfunding jest obecnie w Polsce uregulowany prawnie?

 

ŁL: Finansownie społecznościowe wciąż nie jest prawnie uregulowane i zbiórki publiczne przez Internet są niedozwolone, co bardzo utrudnia realizację projektów o charakterze niekomercyjnym. Natomiast w celu realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych, można z powodzeniem skorzystać z istniejących mechanizmów prawnych. Uwzględniają one mechanizmy współwłasności oraz gwarantują bezpieczeństwo realizowanych inwestycji. Naszą rolą jest optymalizacja kosztów związanych z obejmowaniem udziałów, w taki sposób żeby zminimalizować narzuty wynikające m.in. z potencjalnie dużej liczby uczestników, którzy mieszkają w różnych miejscach.

 

 PP: Dziękuję za rozmowę.

 

 Jakub Jastrzębski      

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

2 500 000 PLN

Bolesławiec

1214.00 m2

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »