Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Jak wybrać ubezpieczyciela?


Eksperci

2012-08-10

O tym dlaczego warto wykupić ubezpieczenie mieszkania i od jakiego ryzyka chroni nas polisa, w rozmowie z dziennikarzem PolishProperty.eu, opowiada prawniczka Maria Jędrzejczak.

 

PolishProperty.eu: Dlaczego warto wykupić polisę na mieszkanie?

 

Maria Jędrzejczak: Należy zdać sobie sprawę z możliwych zagrożeń, które mogą dotknąć nasz majątek. W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować zmienność pogody, kiedy powódź niszczyła całe osiedla domów. Wówczas, przy takim zdarzeniu losowym, koszty remontu mieszkania, domu bardzo często przewyższają nasze możliwości finansowe. W takiej krytycznej sytuacji, przy stracie dorobku całego życia, trudno pozwolić sobie na odbudowę tego co mieliśmy. Stąd warto mieć polisę. Jest to nasze zabezpieczenie i gwarancja rekompensaty szkód powstałych w naszym domu, mieszkaniu.

 

PP: Jeśli zdecydujemy się na zakup polisy, to od czego możemy ubezpieczyć mieszkanie?

 

MJ: Mieszkanie i mienie znajdujące się w nim można ubezpieczyć od różnych ryzyk. Poszczególne ryzyka, zakres ubezpieczonych zdarzeń losowych są zdefiniowane szczegółowo w warunkach polisy. Standardowe ubezpieczenia obejmują ryzyka związane z klęskami tzn. z powodzią, pożarem, nawałnicą, gradobiciem, uderzeniem pioruna itd.  Można również zawrzeć ubezpieczenie od ryzyk związanych z kradzieżą z włamaniem, rabunkiem, dewastacją.  Ponadto, niektóre polisy obejmują także odpowiedzialność cywilną, czyli chronią posiadacza ubezpieczenia od ewentualnych szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z użytkowaniem mieszkania oraz wykonywaniem czynności życia codziennego. Chciałabym zauważyć, że dokonując wyboru polisy, ubezpieczający powinien dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb.

 

PP: A jaki jest koszt standardowego ubezpieczenia mieszkania?

 

MJ: Ubezpieczenie mieszkania, zależy od jego wartości i posiadanych zabezpieczeń antywłamaniowych. Trudno podać szacunkowy koszt polisy nie mając wiedzy o wyżej wymienionych czynnikach. Wysokość składki ubezpieczenia zależy również od zakresu ochrony – im szerszy pakiet, tym wyższa cena za polisę. Są to jednakże koszty, które warto ponieść analizując zagrożenia, jakie mogą spotkać naszą nieruchomość. Ten wydatek wydaje się być opłacalny.

 

PP: Czy sami możemy podać ubezpieczycielowi wartość naszego mieszkania, czy korzysta się w takim przypadku z usług rzeczoznawcy?

 

MJ: Często w trakcie ubezpieczenia domu wyceny dokonuje rzeczoznawca. Ocenia w jakim stanie technicznym jest budynek, w jakiej technologii został wzniesiony. Duży wpływ na koszt polisy mają zabezpieczenia przeciwkradzieżowe, jakie mamy w lokalu np. drzwi antywłamaniowe, system alarmowy, monitoring, żaluzje antywłamaniowe.

 

PP: Na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

 

MJ: Należy się zapoznać z ogólnymi warunkami umowy, prawami i obowiązkami stron. Uważanie przeanalizować od jakich zdarzeń będziemy ubezpieczeni. Często polisa bywa tańsza, ale klienci nie wiedzą, że nie obejmuje pełnej gamy ryzyk. Trzeba również zwrócić uwagę na listę zdarzeń,  które wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela.

 

PP: Czyli czytamy uważnie umowę...

 

MJ: Czytamy OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia, które określają przedmiot i zakres polisy. To jest podstawa przed podjęciem jakiekolwiek decyzji. W razie niejasności umowy należy zgłosić się do pracownika towarzystwa ubezpieczeniowego, który ma obowiązek wyjaśnienia nam wszelkich wątpliwości.

 

PP: W jaki sposób porównać oferty ubezpieczycieli, aby dokonać jak najlepszego wyboru polisy?

 

MJ: Istotne w porównaniu są następujące elementy: zakres ubezpieczenia, czyli od jakich zdarzeń ubezpieczona jest nasza nieruchomość, co jest objęte ubezpieczeniem (np. wyposażenie mieszkania) i cena. Nie można mówić o najlepszym ubezpieczycielu, ale o optymalnych warunkach. W miarę możliwości jak najwyższa wartość ubezpieczenia za stosunkowo niższą kwotę składki.

 

PP: O jakich obowiązkach powinien pamiętać ubezpieczony?

 

MJ: Posiadacz polisy powinien użytkować lokal zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, przeciwpożarowego itd. Musi również pamiętać, aby przedłużyć polisę w odpowiednim czasie. Często się zdarza, że zapominamy o tym obowiązku, a wiadomo, że polisa przestaje obowiązywać w przypadku nieopłacenia kolejnej składki.

 

PP: A jeśli przedłużamy umowę w terminie, ubezpieczyciel może nam zaoferować preferencyjne warunki?

 

MJ: Jak najbardziej tak. Bardzo często się zdarza, że jeśli jesteśmy stałymi klientami i przedłużamy polisę to dostajemy pewne bonusy od ubezpieczyciela.

 

PP: Ubezpieczyciel premiuje lojalność. Dziękuję zatem serdecznie za rozmowę.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

4 350 000 PLN

Kraków

725.30 m2

4 350 000 PLN

Gdynia

179.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »