Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

5 500 000 PLN

Warszawa

362.00 m2

7 900 000 PLN

Wrocław

719.00 m2

R. Margol dla "Rzeczpospolitej": Przybywa gotówkowych transakcji


Eksperci

2012-07-09

Coraz częściej nieruchomości są kupowane za gotówkę. Klienci pożyczają od banków mniej. Dla Rzeczpospolitej, na temat zmian na rynku nieruchomości, opowiada Romuald Margol, Founder & CEO PolishProperty.eu.

 

Rynek nieruchomości w ostatnich latach przechodzi liczne przeobrażenia. Kryzys zmodyfikował dawne założenia i wiele projektów deweloperskich musi czekać w kolejce. Z drugiej jednak strony, na początku roku, szczególnie w dużych miastach zostało wydanych wiele pozwoleń na budowę osiedli.

 

Musimy pamiętać, że to co napędza rynek nieruchomości, to dostęp do finansowania. Łatwo zaobserwować, jak dostępność kredytów wpływa na sprzedaż nieruchomości. Gdy banki zaostrzają warunki uzyskania kredytu dla detalicznego klienta, sprzedaż automatycznie spada.

 

Coraz częściej obserwujemy też przypadki zakupu mieszkań czy apartamentów ze środków własnych, np. po sprzedaży poprzedniego lokalu. Brakującą sumę dobiera się natomiast z kredytu, co znacznie ułatwia transakcję.

 

Zaostrzenie warunków uzyskania kredytów wpływa też na rynek pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, obserwujemy spowolnienie na tym rynku. Wiele biur boryka się z trudnościami w pozyskiwaniu nowych klientów. Taka sytuacja spowodowana jest także olbrzymią konkurencją. Poza tym wiele firm deweloperskich ma własne działy sprzedaży, nie chcąc przekazywać swoich ofert do biur nieruchomości i dzielić się prowizją.

 

Z drugiej jednak strony, przed rynkiem stopniowo otwierają się nowe możliwości obrotu nieruchomościami przy wykorzystaniu aplikacji na urządzenia mobilne. Specjalne aplikacje na smartfony to bowiem prosty sposób na udostępnianie i wyszukiwanie ofert oraz kontakt między stronami ewentualnej transakcji, który stanie się w najbliżej przyszłości stałym elementem funkcjonowania branży.

 

źródło

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

949 000 PLN

lubliniecki

232.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »