Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Urządzenie mieszkania z projektantem wnętrz


Eksperci

2012-07-06

O pracy projektanta wnętrz, inspiracjach, klientach i ich oczekiwaniach, w rozmowie z dziennikarzem PolishProperty.eu, opowiada projektant Grzegorz Grabek.

 

PolishProperty.eu: Na czym polega praca architekta wnętrz, jaki jest zakres wykonywanych usług?

 

Grzegorz Grabek: Najkrócej można to ująć w stwierdzeniu: aranżacja wnętrz to urzeczywistnienie potrzeb klienta. To proces długotrwały, oparty o projekt, dobór materiałów i wykonanie. Wszystkie te elementy muszą współgrać, aby stworzyć efekt zgodny z potrzebami, wyobrażeniami i oczekiwaniami użytkownika wnętrza. Zakres prac bywa bardzo szeroki. Nie można jednoznacznie wskazać tu ogólnego szablonu. Uzależnione jest to od wielu czynników, począwszy od stanu lokalu, jego cech funkcjonalnych, budżetu, a przede wszystkim potrzeb i wizji zleceniodawcy. Możliwe są różne modele współpracy. Projektant może stanowić jedynie wsparcie w stworzeniu ogólnej koncepcji wnętrza. Może również zaoferować kompleksową obsługę inwestycji – od projektu, poprzez wybór konkretnych materiałów, produktów, wykonawców, dostawców, nadzór nad pracami, kończąc na pomocy w aranżacji wnętrza, wyborze detali i artykułów dekoracyjnych.

 

PP: Odnośnie do wspomnianych przez Pana różnych modeli współpracy klienci mogą wybrać sam projekt koncepcyjny lub kompleksowy zakres prac wraz z nadzorem autorskim. Jaka jest rada eksperta?

 

GG: Sam projekt, nawet najlepszy, nie stanowi gwarancji sukcesu. Należy go jeszcze zrealizować. Projektant ma tą przewagę, że współpracuje z szeroką gamą firm, opiera się na sprawdzonych wykonawcach. Wszystko to gwarantuje odpowiedni poziom usług oraz jakość użytych materiałów. Jest to trudne do uzyskania przez potencjalnego klienta, który będzie chciał zrealizować projekt własnymi środkami.

 

PP: Cojest dla Pana pomocne przy tworzeniu projektu? 

 

GG: Obserwacja, rozmowa i refleksja. W myślach rozwijam ideę projektu, wychodzę z wnętrza, obserwuję otoczenie. Wtedy pojawiają się nowe pomysły i interesujące rozwiązania. Nie staram się pracować samodzielnie, wręcz przeciwnie, lubię otwarte dyskusje z innymi specjalistami. Cenię wymianę myśli – to mi pomaga. Istotne jest słuchanie i wyciąganie wniosków. Zarówno w fazie projektowania, jak i realizacji, istotną rolę odgrywają katalogi elementów dekoracyjnych, wyposażenia czy sprzętu AGD. Analizując je dokonuję preselekcji, odrzucam rozwiązania, które się nie sprawdzą i nie współgrają z oczekiwaniami inwestora, dzięki temu oszczędzam czas klienta.

 

PP: Przewrotnie zapytam: co jest ważniejsze wyobrażenia klienta czy doświadczenie projektanta?

 

GG: Jedno i drugie jest bardzo ważne. Architekt wnętrz przygotowuje projekt w oparciu o oczekiwania klienta, wykorzystując swój zasób wiedzy i doświadczenia. Jego zadaniem jest często szukanie kompromisów pomiędzy tym, co wyobraża sobie klient, a efektem jaki możliwy jest do osiągnięcia w konkretnym wnętrzu, często też przy określonym sztywno budżecie. Istotną rolę w projektowaniu odgrywa współpraca z klientem. Ważne są dyskusje i wzajemne zrozumienie. Taka sytuacja sprzyja powstaniu dobrego projektu. Zdarza się, że klient, który chce zmienić aranżację wnętrza, może nie mieć jej wizji, daje to projektantowi duże pole działania, może sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przyjazne dla jego użytkownika, dostrzeże potencjał przestrzeni i określi sposób jej wykorzystania.

 

PP: Inwestorzy, którzy skorzystali z Pana usług, lubią eksperymenty, śmiałe projekty koncepcyjne czy interesują ich standardowe, zachowawcze rozwiązania?

 

GG: Klienci często swoją wizję opierają na powielaniu wzorców wyniesionych z domu rodzinnego lub naśladują schematyczne rozwiązania podpatrzone w popularnych serialach telewizyjnych. Nie mają śmiałości by zastosować innowacyjne, często ekstrawaganckie rozwiązania, obawiają się eksperymentów. Akceptują typowe wnętrza, bezpieczne zestawienia kolorystyczne i standardowe połączenia. Rzadko zdarza się, aby zleceniodawca oczekiwał odważnej koncepcji, oderwanej od ogólnie przyjętych standardów. Takie projekty są wyjątkami.

 

PP: A co dzisiaj jest modne w projektowaniu wnętrz?

 

GG: Rozważając temat trendów warto pamiętać, że ich wykorzystanie wymaga wyczucia stylu i musi korespondować z warunkami wnętrza. Nie popieram ślepego podążania za modą. We wnętrzu musimy czuć się dobrze. Warto zatem wybierać z trendów to, co jest nam bliskie, zgodne z naszym charakterem. Od kilku już lat modne jest tzw. łączenie starego z nowym. Wnętrza urządzone w oparciu o tę zasadę nazywane są często eklektycznymi. Zastosowanie jej wymaga pewnej ostrożności, ale często daje ciekawe efekty. Modne jest wykorzystywanie w aranżacji nowoczesnego wnętrza starych rodzinnych pamiątek i bibelotów. Odpowiednio wyeksponowane nadają pomieszczeniom rys indywidualizmu i wprowadzają ciepło. Klienci coraz częściej szukają też inspiracji we wnętrzach urządzonych w stylu loftu, surowym, niekiedy wprost „garażowym”. Popularna jest również moda na retro i vintage.

 

PP: Aranżacja wnętrz wymaga od projektanta nowych pomysłów, koncepcji. Gdzie szuka Pan inspiracji?

 

GG: Obserwuję otoczenie. Przeglądam mnóstwo projektów, pism poświęconych tematyce budowlanej, architektonicznej i wnętrzarskiej. Inspirację odnajduję w historii, osiągnięciach nowoczesnego designu oraz w rozmowach z ludźmi – tych codziennych, tych z klientami i tych ze specjalistami z branży.

 

PP: Podsumowując naszą rozmowę, co poradzi Pan naszym czytelnikom, co jest najważniejsze w projektowaniu wnętrz?

 

GG: Aranżacja powinna eksponować piękno i użyteczność przestrzeni, tuszować wady wnętrza, a przede wszystkim być zgodna z naszymi potrzebami i charakterem. Przed rozpoczęciem współpracy z architektem wnętrz warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i efektem, który chcemy osiągnąć. To my mamy cieszyć się wyglądem wnętrza i dobrze się w nim czuć. Na wstępie radzę przemyśleć, jakie się ma preferencje, co się podoba, a co nie, jaka jest nasza wizja, potrzeby, a nawet marzenia. Oczywiście pomoc w ukierunkowaniu tej wizji to właśnie jedno z zadań projektanta, ale współpraca jest efektywniejsza, gdy od początku możemy oprzeć się na pewnych podstawach i założeniach.

 

PP: Dziękuję za rozmowę.

 

Anna Sotek

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »