Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?


Eksperci

2012-06-15

 

Wybór działki, na której stanie nasz wymarzony dom, nie należy do najłatwiejszych. O tym, na co trzeba zwrócić uwagę kupując teren pod zabudowę, w rozmowie z PolishPoperty.eu opowiada Jolanta Starnawska-Lesiak – licencjonowany pośrednik z ponad 13-letnim stażem w obrocie nieruchomościami.

 

PolishProperty.eu: Decyzja o budowie domu i zakupie działki została podjęta. Na co w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę przy wyborze działki?

 

Jolanta Starnawska-Lesiak: Po pierwsze liczy się lokalizacja. Poszukiwanie wymarzonej działki zaczynamy właśnie od zadania sobie pytania: gdzie i dlaczego chcę budować dom? Lokalizacja niesie za sobą wiele odpowiedzi na dalsze pytania, które są ważne podczas podejmowania jakże ważnej i życiowej decyzji, jaką jest kupno działki i budowa domu. Priorytetowy element to nasze możliwości finansowe. Jeżeli lokalizacja działki jest „topowa”, to jej cena będzie do tego adekwatna. Jeżeli działka położona jest na terenie zurbanizowanym i będzie w pełni uzbrojona, również będzie miało to przełożenie na jej cenę. Ale najważniejsze to sprawdzić przeznaczenie wybranej działki.

 

PP: Jak to zrobić?

 

JS-L: Zawsze przy wyborze działki i jej ocenie przeznaczenia bazujmy na dokumentach, których podstawą będzie wypis i wyrys z rejestru gruntów. Ten dokument określa nam dokładnie powierzchnię działki oraz jej dokładny kształt. Posiadając go możemy zweryfikować granice działki w terenie – określają to słupki geodezyjne. Jeżeli nie można odnaleźć słupków, wówczas sprzedający powinien dokonać odświeżenia granic działki. Zdarzają się działki ogrodzone – i tutaj uwaga – ogrodzenie nie jest właściwą granicą, granice określają słupki. Kolejną informacją, jaką uda nam się odczytać z wypisu i wyrysu, to status działki. Tutaj określenie budowlana jest podstawą do możliwości jej zabudowy. Kolejnym krokiem w określeniu statusu działki jest sprawdzenie, czy działka jest objęta aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. Duża część gmin nie posiada planów, wówczas pozostaje nam wystąpić o tzw. warunki zabudowy, o ile w bezpośrednim sąsiedztwie działki istnieją zabudowania, do których można się odnieść. Ważna informacja – o warunki zabudowy może wystąpić każdy, co oznacza, że nie trzeba być właścicielem lub też dysponować działką, żeby otrzymać warunki zabudowy.

 

PP: A jak odczytać informacje o możliwościach zabudowy z planu miejscowego?

 

JS-L: Jeśli działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, to szczegóły dotyczące możliwości jej zabudowy odczytacie Państwo w karcie terenu oraz w treści uchwały, na podstawie której plan został zatwierdzony i przyjęty. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje takie jak: ochrona środowiska, ochrona archeologiczna i inne zapisy ograniczające możliwość zagospodarowania działki. Karta terenu zawiera również informację w jakim procencie można działkę zabudować, jaka może być maksymalna wysokość budynku, dojazd do działki. Dostęp do drogi publicznej to jeden z podstawowych warunków umożliwiających otrzymanie pozwolenia na budowę.

 

PP: Wspomniała Pani o kwestii uzbrojenia działki...

 

JS-L: Drogi Kliencie zawsze dokładnie weryfikuj uzbrojenie działki! Oznacza to, że sprzedający powinien posiadać stosowne dokumenty potwierdzające zawarcie umowy z dostawcami mediów. Często okazuje się, że owszem uzbrojenie jest, ale w odległości np. 100 m od granicy działki. Taki stan rzeczy to kolejny element podnoszący ewentualne koszty budowy. Ważne jest również, żeby przy ocenie uzbrojenia działki, zapoznać się z mapą uzbrojenia terenu. Dzięki niej można dokładnie sprawdzić, co leży w ziemi.

 

PP: Jakie są zatem najważniejsze dokumenty, które trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

 

JS-L: Podsumowując: najważniejsze dokumenty, na podstawie których dokonujecie Państwo weryfikacji w terenie to: wypis i wyrys z rejestru gruntów (określenie granic działki, kształt działki); Księga Wieczysta (określenie stanu prawnego); zaświadczenie o przeznaczeniu terenu (określenie możliwości zagospodarowania działki oraz oceny zagospodarowania najbliższego otoczenia); mapa uzbrojenia terenu (istniejące uzbrojenie); weryfikacja dostępu działki do drogi publicznej (droga publiczna  w rozumieniu stanu prawnego będąca własnością gminy, skarbu Państwa).

 

PP: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

 

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

329 000 PLN

Kraków

44.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »