Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki budowlanej?


Eksperci

2012-06-15

 

Wybór działki, na której stanie nasz wymarzony dom, nie należy do najłatwiejszych. O tym, na co trzeba zwrócić uwagę kupując teren pod zabudowę, w rozmowie z PolishPoperty.eu opowiada Jolanta Starnawska-Lesiak – licencjonowany pośrednik z ponad 13-letnim stażem w obrocie nieruchomościami.

 

PolishProperty.eu: Decyzja o budowie domu i zakupie działki została podjęta. Na co w pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę przy wyborze działki?

 

Jolanta Starnawska-Lesiak: Po pierwsze liczy się lokalizacja. Poszukiwanie wymarzonej działki zaczynamy właśnie od zadania sobie pytania: gdzie i dlaczego chcę budować dom? Lokalizacja niesie za sobą wiele odpowiedzi na dalsze pytania, które są ważne podczas podejmowania jakże ważnej i życiowej decyzji, jaką jest kupno działki i budowa domu. Priorytetowy element to nasze możliwości finansowe. Jeżeli lokalizacja działki jest „topowa”, to jej cena będzie do tego adekwatna. Jeżeli działka położona jest na terenie zurbanizowanym i będzie w pełni uzbrojona, również będzie miało to przełożenie na jej cenę. Ale najważniejsze to sprawdzić przeznaczenie wybranej działki.

 

PP: Jak to zrobić?

 

JS-L: Zawsze przy wyborze działki i jej ocenie przeznaczenia bazujmy na dokumentach, których podstawą będzie wypis i wyrys z rejestru gruntów. Ten dokument określa nam dokładnie powierzchnię działki oraz jej dokładny kształt. Posiadając go możemy zweryfikować granice działki w terenie – określają to słupki geodezyjne. Jeżeli nie można odnaleźć słupków, wówczas sprzedający powinien dokonać odświeżenia granic działki. Zdarzają się działki ogrodzone – i tutaj uwaga – ogrodzenie nie jest właściwą granicą, granice określają słupki. Kolejną informacją, jaką uda nam się odczytać z wypisu i wyrysu, to status działki. Tutaj określenie budowlana jest podstawą do możliwości jej zabudowy. Kolejnym krokiem w określeniu statusu działki jest sprawdzenie, czy działka jest objęta aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego. Duża część gmin nie posiada planów, wówczas pozostaje nam wystąpić o tzw. warunki zabudowy, o ile w bezpośrednim sąsiedztwie działki istnieją zabudowania, do których można się odnieść. Ważna informacja – o warunki zabudowy może wystąpić każdy, co oznacza, że nie trzeba być właścicielem lub też dysponować działką, żeby otrzymać warunki zabudowy.

 

PP: A jak odczytać informacje o możliwościach zabudowy z planu miejscowego?

 

JS-L: Jeśli działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, to szczegóły dotyczące możliwości jej zabudowy odczytacie Państwo w karcie terenu oraz w treści uchwały, na podstawie której plan został zatwierdzony i przyjęty. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje takie jak: ochrona środowiska, ochrona archeologiczna i inne zapisy ograniczające możliwość zagospodarowania działki. Karta terenu zawiera również informację w jakim procencie można działkę zabudować, jaka może być maksymalna wysokość budynku, dojazd do działki. Dostęp do drogi publicznej to jeden z podstawowych warunków umożliwiających otrzymanie pozwolenia na budowę.

 

PP: Wspomniała Pani o kwestii uzbrojenia działki...

 

JS-L: Drogi Kliencie zawsze dokładnie weryfikuj uzbrojenie działki! Oznacza to, że sprzedający powinien posiadać stosowne dokumenty potwierdzające zawarcie umowy z dostawcami mediów. Często okazuje się, że owszem uzbrojenie jest, ale w odległości np. 100 m od granicy działki. Taki stan rzeczy to kolejny element podnoszący ewentualne koszty budowy. Ważne jest również, żeby przy ocenie uzbrojenia działki, zapoznać się z mapą uzbrojenia terenu. Dzięki niej można dokładnie sprawdzić, co leży w ziemi.

 

PP: Jakie są zatem najważniejsze dokumenty, które trzeba sprawdzić przed zakupem działki?

 

JS-L: Podsumowując: najważniejsze dokumenty, na podstawie których dokonujecie Państwo weryfikacji w terenie to: wypis i wyrys z rejestru gruntów (określenie granic działki, kształt działki); Księga Wieczysta (określenie stanu prawnego); zaświadczenie o przeznaczeniu terenu (określenie możliwości zagospodarowania działki oraz oceny zagospodarowania najbliższego otoczenia); mapa uzbrojenia terenu (istniejące uzbrojenie); weryfikacja dostępu działki do drogi publicznej (droga publiczna  w rozumieniu stanu prawnego będąca własnością gminy, skarbu Państwa).

 

PP: Serdecznie dziękuję za rozmowę.

 

 

Jakub Jastrzębski

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

62 000 PLN

Jezierzany

775.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »