Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 400 000 PLN

Ziębice

1000.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Inteligentne domy


Eksperci

2011-09-20

O domach, które pomagają wygodnie żyć, chronią przed niebezpieczeństwem i  dopilnują nam dzieci rozmawiamy z Joanną Ossowską z Fibar Group.

 


W jakich czynnościach w domu mogą nam pomóc inteligentne systemy i jak one działają ?

- Inteligentne systemy budynkowe mogą wnieść przede wszystkim wygodę w codzienne życie. Jednym kliknięciem możemy powyłączać wszystkie światła, zamknąć żaluzje, uzbroić alarm. Dodatkowo system czuwa nad wszystkim sytuacjami niebezpiecznymi i zawiadamia nas o pożarze, alarmuje o powodzi czy próbie włamania. Inteligentne instalacje pamiętają również, aby za nas wyłączyć żelazko, czy inny sprzęt który przypadkiem pozostawiliśmy uruchomiony.

A jak działają?

- Podobnie jak funkcjonuje ludzki system nerwowy. Postaram się  zaprezentować systematykę działania na podstawie systemu FIBARO. Inteligencja człowieka uwarunkowana jest od wspólnego działania trzech elementów: mózgu, zmysłów oraz jednostek wykonawczych. Mózg pełni funkcje zarządcze, czyli przetwarza zapamiętuje oraz decyduje. Zmysły podpowiadają nam jak odczuwamy, jaką potrzebę mamy, natomiast element wykonawczy, ręka, noga realizuje nasze potrzeby. Podobnie funkcjonują inteligentne instalacje. Opierają się na trzech elementach: Jednostce zarządczej centralce (mózg systemu), czujnikach (temperatury, wilgotności, co2, oświetlenia, zalania itd.) – zmysły. Modułach wykonawczych: włącznik on/off, ściemniacz, kontroler rolet.  


Po za podstawowymi elementami potrzebna jest, tak samo jak u człowieka, sieć komunikacji. W przypadku standardowych systemów automatyki sieć tworzona jest poprzez wielokilometrowe autostrady kabli miedzianych, które wnikają w ściany domostwa. W przypadku FIBARO komunikacja pomiędzy elementami odbywa się całkowicie bezprzewodowo, gdyż zastosowano najnowocześniejszą dostępną  technologie komunikacyjna – z-wave. Jest to obecnie najbezpieczniejszy i najsprawniejszy protokół komunikacji umożliwiający bezprzewodowy przesył poleceń. Dzięki temu "myślenia" możemy nauczyć zarówno stary dom jak i nowobudowany, gdyż FIBARO nie wymaga kładzenia żadnych kabli, czyli ingerencji w infrastrukturę obiektu.

Jak elektronika pomoże nam uchronić dom przed niebezpieczeństwem ?

- Zdecydowanie elektronika dba o nasze bezpieczeństwo. Możemy dom uzbroić poza podstawowym alarmem w zestaw czujek np. dymu, ruchu czy zalania, które uruchamiają odpowiednie sekwencje działań w przypadku zagrożenia.

W jakim kierunku zmierza rozwój tej dziedziny projektowania domów i jakie najnowsze pomysły państwo realizują?

- Ludzie stają się coraz bardziej wygodni i zwykła automatyka nie wystarcza. Otwieranie bram garażowych czy elektryczne żaluzje i markizy sterowanie z pilota nie są wystarczającymi rozwiązaniami. Coraz bardziej popularne stają się systemy integrujące te wszystkie rozwiązania i asocjujące ich działanie. Na to zapotrzebowanie właśnie odpowiada system FIBARO. Fibaro poszedł nawet krok dalej gdyż umożliwia sterowanie tym wszystkim z własnej komórki. Jednym z naszych najnowszych pomysłów jest synchronizowanie samochodu z naszym domem w taki sposób aby mignięcie świateł uruchamiało konkretną scenę tj, otwarcie bram, włączenie oświetlenia, skręcenie ogrzewania w garażu itd. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest monitoring dzieci. System alarmuje rodzica  jeśli np. bawiące się w ogrodzie dziecko oddali się od domu 200m.

Czy nowoczesne systemy obsługi domów są już w Polsce popularne? Gdzie realizujecie najwięcej zleceń(miasto, region)?

- Inteligentne systemu zaczynają się dopiero popularyzować. Wciąż brakuje podstawowych elementów edukacyjnych informujących o zaletach, oszczędnościach generowanych przez nie oraz cenie takich rozwiązań.
Największym zainteresowaniem w Polsce nasz system cieszy się w woj. mazowieckim, zaraz za nim plasuje się Wielkopolska oraz Dolny Śląsk. Obrazuje to trochę mapę zamożności co potwierdza iż istnieje duża bariera niedoinformowania w zakresie kosztowności rozwiązań.

No właśnie, czy takie rozwiązania to tylko produkt dla bogaczy?

- Zdecydowanie nie. Przynajmniej nie w przypadku rozwiązania proponowanego przez naszą firmę. System FIBARO to rozwiązanie całkowicie bezprzewodowe, a jego koszt zależy o ilość punktów elektrycznych w mieszkaniu i od potrzeb inwestora. Aby wprowadzić podstawowe funkcjonalności potrzebna jest centralka, która kosztuje 1999,0 pln netto oraz moduły wykonawcze, których cena to 249pln netto za szt. W zależności jakie funkcjonalności chcemy uzyskać taką ilość modułów zakupujemy. Zasadniczo kawalerkę możemy już uzbroić w inteligentna instalacje za 2500-3000pln netto.


Czy sama instalacja systemu to duży problem logistyczny? Czy wymaga rozkuwania ścian itp?

- System FIBARO został tak zaprojektowany aby nie ingerował w infrastrukturę obiektu. Miniaturowe moduły wkłada się do puszek podtynkowych w gniazdach elektrycznych. Taka forma instalacji niweluje jakiekolwiek kucie czy wiercenie. System jest zasadniczo nie widoczny dla użytkownika.


Dziękujemy za rozmowę.

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

89 000 PLN

Kraśnik

36.00 m2

370 000 PLN

Kraśnik

200.00 m2

280 000 PLN

Włoszczowa

64.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Ocena zdolności kredytowej

W większości przypadków kupno nieruchomości wymaga zaciągnięcia kredytu. O tym, jaki wysoki będzie to kredyt decyduje bank. Na pytania związane ze zdolnością kredytową ...

Czytaj dalej »