Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

270 000 PLN

Krempna

127.00 m2

Mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę przed kupnem?


Architektura

2014-03-05

Blok czy kamienica? Rynek wtórny to duży wybór i sporo zalet, ale wymaga eksperckiego spojrzenia. Architekt radzi, jak sprawdzić mieszkanie z drugiej ręki przed decyzją o zakupie. Dowiedz się więcej.

 

Ofert mieszkań z rynku wtórnego jest naprawdę dużo. Masz możliwość zamieszkania zarówno w mieszkaniu z XIX wieku, jak i w takim sprzed kilku lat. W przeciwieństwie do mieszkań od dewelopera tutaj dokładnie wiadomo, jak wygląda nieruchomość i okolica.

 

Największym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest oczywiście ich cena oraz lokalizacja, często bardzo blisko centrum. Wprawdzie ostatnimi czasy panuje moda na mieszkania w starych kamienicach, przez co ceny mieszkań znacznie poszły w górę.

 

Jaki wiek, takie wady

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie używanego mieszkania dowiedz się najpierw czegoś więcej o samym budynku. Zapytaj, jakie remonty zostały już przeprowadzone, a jakie są w planach. Najważniejsze są remonty związane z elementami konstrukcyjnymi budynku, takie jak remont dachu, stropów, ścian zewnętrznych oraz instalacji. Należy zwrócić uwagę na to, czy kamienica jest pod ochroną konserwatorską, gdyż wszystkie większe prace remontowe będą musiały być skonsultowane z konserwatorem, co znacznie opóźnia i utrudnia remont oraz więcej kosztuje.

 

Stare kamienice

Pierwszą grupą budynków na rynku wtórnym są stare kamienice.W takich kamienicach najlepsze lokale będą znajdowały się na pierwszym piętrze. To tutaj mieszkali najbogatsi, więc mieszkania są duże, przestronne i wysokie. Im wyżej tym standard był niższy.

 

Niestety w ówczesnym okresie budowlanym nie stosowano izolacji poziomej (hydroizolacji) przez co takie budynki narażone są na uszkodzenia związane z podciąganiem kapilarnym (nasiąkanie muru od gruntu), co wiąże się z mokrymi ścianami, wilgocią, grzybem itp. Tego typu zmiany widać na zewnątrz budynku w postaci przebarwień na elewacji przy gruncie, odpadającym tynku, ubytkach na murze. Im wyżej sięga zawilgocenie tym gorzej. Remont polegający na osuszeniu ścian jest bardzo kosztowny i może narazić wszystkich mieszkańców na spore nieprzyjemności finansowe.

 

Wybierając mieszkanie w takiej kamienicy, zbadaj dokładnie całe wnętrze. Obejrzyj wszystkie ściany i sprawdź, czy nie ma nigdzie małych plamek, przebarwień, świadczących o powstającej pleśni lub grzybie. Zbadaj dokładnie posadzkę szczególnie przy ścianach zewnętrznych. Stropy w takich kamienicach są zwykle drewniane, a więc narażone na ataki owadów i grzybów. Jak to sprawdzić? Wystarczy poskakać w takim miejscu i posłuchać, czy drewno nie wydaje dziwnych dźwięków. Jeżeli jest możliwość, należy podnieść wierzchnią warstwę posadzki i obejrzeć, co się dzieje pod podłogą.

 

Często w starych kamienicach toalety znajdowały się w korytarzu, w części wspólnej. Później przenoszono je do mieszkań w miejsce spiżarni, co wiązało się ze zmianami w instalacjach oraz uszkodzeniami w stropie, który nie był przystosowany do tego typu zmian. To wiąże się z zawilgoceniami, które mogą tam powstawać. Te miejsca też należałoby sprawdzić.Mieszkania na poddaszu należy sprawdzić jeszcze dokładniej, gdyż są one narażone na uszkodzenia związane z nieszczelnym dachem.

 

Możliwości aranżacji

W starych kamienicach przyciąga nas najbardziej ich niepowtarzalny klimat, duże, przestronne wnętrza z wysokim sufitem i niespotykany układ pomieszczeń. Pomieszczenia przechodnie, mimo że obecnie dość niechciane, mogą dać ciekawe możliwości aranżacyjne. Wysokie pomieszczenia daje możliwość zbudowania antresoli i wydzielenie nowej przestrzeni np. na sypialnię. Duże i szerokie korytarze w mieszkaniu umożliwiają wstawienie większej liczby szaf i schowków. Często zdarzą się, że w mieszkaniu w kamienicy znajdziemy pozostałości po zeszłej epoce w postaci starej stolarki drzwiowej, sufitów kasetonowych czy kominów kaflowych. Zanim podejmiesz decyzję o zdemontowaniu tych elementów, pomyśl jak bardzo są niepowtarzalne i jak ciekawe wnętrze można z nimi stworzyć.

 

Atutem starego budownictwa są również duże, przestronne i jasne kuchnie, zwykle zamknięte, czyli dobre dla osób lubiących gotować bez wzroku gości na plecach. Problematyczne natomiast mogą okazać się łazienki, które bywają często za małe, za wąskie, z instalacją całkowicie do wymiany. Nie zdziw się również, gdy zobaczysz wannę w kuchni

 

Wielka płyta, wielkie nadzieje

Budownictwo wielkopłytowe było wspaniałym odkryciem modernistycznej architektury, która przybyła do nas z zachodu. W Polsce wyrosły jak grzyby po deszczu ogromne osiedla z wysokimi blokami. Jednak, jak każda technologia, ta również miała swoje wady. Budynki powstawały szybko często z niedoróbkami budowlanymi. W miejscach łączeń płyt powstawały mostki termiczne, przez co w mieszkaniach pojawiała się wilgoć. W mieszkaniach na ostatniej kondygnacji częste były problemy spowodowane nieszczelnym dachem.

 

Stropy i ściany oddzielające mieszkania nie stanowią wystarczającej bariery akustycznej co bywa często uciążliwe. W wielu budynkach szczególnie tych wysokich znajdują się zsypy, które powodują nieprzyjemny zapach oraz są siedliskiem szczurów i karaluchów. Mieszkania w wielkiej płycie mimo, że niskie to często dobrze doświetlone przez duże okna z wyjściem na balkon. Ściany działowe mogą się okazać problematyczne, gdyż często budowane były np. ze żwiru wymieszanego z betonem. Na takiej ścianie nie można powiesić nic ciężkiego, a wiercenie jest uciążliwe.

 

Jednak osiedla z wielkiej płyty mają jeden bardzo duży plus: doskonałą infrastrukturę. Osiedla były projektowane tak, żeby niczego na nich nie zabrakło. Dlatego też znajdziesz na nich wszystko, czego potrzebujesz na co dzień: sklepy, przychodnie, szkoły, przedszkola, pocztę, place zabaw itp. Tego typu udogodnienia są niespotykane na nowych osiedlach. Obecność zieleni również jest ogromnym atutem. Nie szczędzono miejsca na tereny zielone, parki i place zabaw. Dzięki dużym odległościom pomiędzy budynkami można cieszyć się dostępem słońca bez konieczności zaglądania sąsiadom w okna.

 

Remont, remont, remont

Decydując się na zamieszkanie w kamienicy lub bloku, musisz od początku przygotować siebie i swój portfel na remont. Często nie wystarczy tylko przemalować ścian, ale raczej przearanżować całe mieszkanie.Często są to dość poważne prace remontowe, które wymagają projektu budowlanego, konsultacji z architektem lub konserwatorem. Pamiętaj, żeby nie przeprowadzać remontu bez zgłoszenia, bo będzie to samowola budowlana, która może sporo kosztować.

 

Co z częścią wspólną?

Zwróć uwagę również na to co się dzieję za drzwiami Twojego przyszłego mieszkania. Chodzi o klatkę schodową oraz części wspólne. Jeżeli są zadbane i po remoncie, nie musisz w najbliższej przyszłości dokładać również do ich remontu.

 

Wywiad środowiskowy

Nie wstydź się zapukać do drzwi swoich przyszłych sąsiadów. Na pewno szczerze powiedzą Ci, czy warto inwestować właśnie w to mieszkanie, opowiedzą więcej o historii budynku, remontach oraz innych uciążliwościach, które mogą Cię spotkać.

 

Hubert Stelmasiewicz – architekt i projektant wnętrz.

Dowiedz się więcej

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

8 000 000 PLN

Warszawa

18000.00 m2

790 000 PLN

Bolesławiec

350.00 m2

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Mieszkania z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Jak wybierać mieszkanie, żeby nie narazić się na niepotrzebne remonty? Na co zwracać uwagę już na samym początku, żeby łatwiej było zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu? ...

Czytaj dalej »