Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

Mieszkania z rynku pierwotnego – na co zwrócić uwagę przed kupnem?


Architektura

2014-02-17

Jak wybierać mieszkanie, żeby nie narazić się na niepotrzebne remonty? Na co zwracać uwagę już na samym początku, żeby łatwiej było zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu? Architekt radzi, jak zaplanować zakup mieszkania od dewelopera.

 

Gdy już zdecydujesz, w której części miasta chcesz zamieszkać, dobrym pomysłem jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla danej miejscowości. Możesz dowiedzieć się np. czy w okolicy planowana jest budowa nowej obwodnicy lub terenów zielonych. Nie wszystkiego przecież dowiesz się od dewelopera. Plan miejscowy i studium można znaleźć na stronach urzędu miasta.

Metraż mieszkania

Zastanów się nad metrażem. Zależy to oczywiście od liczby osób, które będą razem mieszkać oraz od indywidualnych potrzeb, takich jak np.:

  • czy w najbliższym czasie dojdzie nam nowy członek rodziny,
  • czy potrzebne jest osobne pomieszczenie na garderobę lub gabinet,
  • jak często przyjmujesz gości?
  • czy potrzebujesz wielu schowków, szaf?

 

Większe mieszkanie, wyższe opłaty

Nie daj się ponieść emocjom i nie kupuj przesadnie dużego mieszkania, tak na wszelki wypadek, bo zawsze będzie się to wiązać z dodatkowymi opłatami administracyjnymi oraz większymi kosztami urządzenia mieszkania lub ewentualnego remontu.

 

Wymarzona kuchnia

Ważnym aspektem jest również kuchnia: osobna lub połączona z salonem. Znowu ważne pytanie: jaki tryb życia prowadzisz i czy lubisz gotować przy wszystkich, czy samemu za ścianą.

 

Pamiętaj: w przypadku otwartej kuchni późniejsze oddzielenie się od salonu nie wchodzi w grę, chyba że chcesz mieć małą kuchnię bez okna. W takim przypadku lepiej zdecydować się na osobną kuchnię przy salonie i ewentualnie pozbyć się ściany w późniejszym etapie. Niestety obecnie znajdziemy więcej ofert z kuchnią otwartą, gdyż to bardziej opłaca się deweloperom, którzy wolą zrobić dodatkowy pokój.

 

Jeżeli zdecydujesz się na kuchnię otwartą, sprawdź, jaki metraż ma całe pomieszczenie
i jaka jest możliwość późniejszej aranżacji.

                                                                                                                              

Rozkład mieszkania

Rozkład mieszkania to pierwsza rzecz, na którą zwraca się uwagę przy zakupie, zaraz po metrażu. Sprawdź na wstępie, jakie jest usytuowanie mieszkania względem stron świata. Jest to kwestia istotna ze względu na ilość wpadającego do mieszkania światła oraz temperaturę w pomieszczeniach. Mieszkania znajdujące się od strony południowej będą bardziej nasłonecznione, co może być uciążliwe w okresie letnim, kiedy to mieszkanie będzie zbyt nagrzane. Z drugiej jednak strony zimą i jesienią nasze mieszkanie będzie dodatkowo docieplone przez słońce, co zmniejsza koszty ogrzewania i oświetlenia. Większa ilość światła w pomieszczeniu pozytywnie wpływa na nastrój
i samopoczucie, dlatego też usytuowanie mieszkania na stronę południową jest dużym atutem.

 

 

Sypialnia na wschód, salon na południe

Każda nieruchomość powinna mieć wyznaczone trzy podstawowe strefy funkcjonalne: część oficjalną – czyli przedpokój, część dzienną – salon i kuchnia oraz część nocną – prywatną, czyli sypialnie oraz łazienki. I tak, w pokoju dziennym najlepiej, aby okna skierowane były na stronę południową, gdyż tutaj przebywasz najczęściej; sypialnia powinna być z oknami na wschód, gdzie rano obudzi słońce; kuchnia może być od strony północnej lub wschodniej.

 

Sprawdź ściany!

Ważną rzeczą jest również to, aby sprawdzić, które ściany w mieszkaniu to ściany działowe, a które nośne. Będzie to ważne w momencie, w którym pomyślisz o zmianie rozkładu mieszkania, powiększeniu pokoju lub otworzeniu kuchni salon.

 

Pamiętaj: ściany nośne są elementem konstrukcyjnym budynku i ich wyburzenie nie będzie możliwe. Obecnie projektuje się mieszkania, w których wszystkie ściany w mieszkaniu to ściany działowe, jednak zdarzają się wyjątki.

 

Zwróć też uwagę na rozmieszczenie okien i drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach, szczególnie w pokoju dziennym. Zdarza się, że są one tak zaprojektowane, że trudno będzie odpowiednio zaaranżować przestrzeń.

 

Poproś o pomoc fachowca

Często samodzielnie trudno dostrzec wady lub zaletywybranego mieszkania. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc projektanta wnętrz lub architekta, który już na etapie planowania może dać wiele ciekawych wskazówek odnośnie wyboru mieszkaniai rozplanowania go. Wstępny projekt koncepcyjny nie kosztuje wiele, a może ułatwić podjęcie decyzji.

 

Lepsze gotowe czy w trakcie budowy?

Wydawać by się mogło, że najlepiej kupić gotowe mieszkanie, które można od razu obejrzeć. To jednak nie jest takie oczywiste i warto się chwile zastanowić. Jeżeli nie zależy ci na wprowadzeniu się od zaraz, lepszym rozwiązaniem może okazać się kupno mieszkania, które jest jeszcze w trakcie budowy lub w planach. Dlaczego? Masz większy wpływ na jego rozkład. Jeżeli wybrane przez ciebie mieszkanie jest na etapie budowy, możesz poprosić dewelopera o możliwość wprowadzenia zmian w układzie mieszkania. Dzięki temu nie trzebarobić tego na własną rękę.

 

Wprawdzie obowiązuje gwarancja od dewelopera na naprawę ewentualnych niedoróbek wykonawczych, jednak nikt nie dobuduje nagle balkonu ani nie postawi garażu.Poza tym gwarancja nie trwa wiecznie, więc i tak prędzej czy później będziemy musieli zainwestować w remont i płacić większy fundusz remontowy. Zaplanuj tak zakup, by zaoszczędzić sobie późniejszych stresów i niepotrzebnych remontów.

 

Hubert Stelmasiewicz – architekt i projektant wnętrz.

Dowiedz się więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 100 000 PLN

Szprotawa

500.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

108 000 PLN

Wrocław

1801.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Kredyt hipoteczny w sześciu krokach

Starania o kredyt hipoteczny to proces wymagający czasu. Aby bezpiecznie przejść całą procedurę trzeba wiedzieć, jak – krok po kroku – przebiega proces starania się ...

Czytaj dalej »